אודות דיינסטי

בית המכירות הפומביות דיינסטי הינו ערוץ מרכזי בתנועה הערה ברחבי הארץ והעולם למכירה וקנייה, שימור וטיפוח פרטי אספנות היסטוריים נדירים וחשובים בידי אנשים פרטיים, אספנים מקצועיים, ומוסדות ציבוריים העוסקים בהיסטוריה היהודית למחלקותיה השונות.

 

אנו עוסקים במגוון רחב של תחומי איסוף המקיפים את ההוויה היהודית והישראלית כשחלק מרכזי במכירות שאנו מקיימים עוסק בתופעת האנטישמיות החל מראשיתה וגילוייה השונים במאה ה־19 ובראשית המאה ה־20, התקופה הנאצית ושואת העם היהודי שהביאה עמה – העם היהודי בארצות הכיבוש הגרמני, בגטאות, במחנות המוות, ושארית הפליטה – עדויות הניצולים לצד פריטים נדירים ששרדו מהתופת. כמו"כ במכירות שאנו מקיימים מופיעים דרך קבע פריטים חשובים בנושאים: תולדות עם ישראל בארץ ובתפוצות, קהילות יהודיות ברחבי העולם, כתבי יד, ספרי קודש החל מראשית ימי הדפוס העברי, מכתבי רבנים ואדמור"ים, מסמכים היסטוריים בעלי חשיבות, גלויות ותצלומים מוקדמים, אמנות יהודית, מפות, ליטוגרפיות ותחריטים העוסקים בארץ ישראל, נופיה, ואנשיה, פרטי דפוס ואפמרה החל מראשית התנועה הציונית וכן אספנות ארצישראלית סביב אירועים היסטוריים חשובים בשיבת העם היהודי לארצו והקמת המדינה, פריטים נדירים מתחומי האספנות הכללית, אוטוגרפים, ועוד.

 

כאחת לחודשיים נערכת בדיינסטי מכירה פומבית בה אנחנו מציעים למכירה מאות פריטים נדירים חשובים ומעניינים בנושאים הנ"ל. אנו מקבלים להערכה ולמכירה פריטים בודדים, אוספים גדולים, ועזבונות בתחומי היהדות וההיסטוריה היהודית והישראלית, מתוך עידוד ויצירת תנועה ערה בארץ ובעולם בין מוכרים לקונים בשטח האספנות הפרטית, והשימור ההיסטורי הממוסד ההולכים ומתעצמים כל העת.

 

נוסיף כי מתוך עניין בעולם האספנות הפרטית אנו עוסקים גם בפריטים מיוחדים בעלי חשיבות וענין היסטורי כלל עולמי לאו דוקא יהודי.

 

אינספור פניות מתקבלות במשרדי דיינסטי בירושלים מדי יום מאנשים פרטיים, מאספנים וממקורות נוספים המעוניינים להפקיד את פרטיהם למכירה למען ישמרו לדורות הבאים ולבל יעלמו באשפתות, ומאידך מרוכשים המחפשים פריטים מסויימים כל אחד בתחומו איסופו. מומחי בית המכירות אשר צברו ניסיון עשיר וידע רב שנים, בודקים כל אחת מהן, את מקור הפריטים, את אמיתותם, מקוריותם, ומצבם, ומשנמצאו עונים להגדרת הנדירות, העניין, והחשיבות ההיסטורית העליונה, הם מוגשים למכירה לציבור לקוחותינו הנאמנים בכל העולם. בנוסף לפרסום הקטלוג עצמו, אנו עומדים בקשר רציף עם אספנים, מוזאונים ציבוריים ופרטיים, ספריות לאומיות, ארכיונים, אוניברסיטאות, ומוסדות אשר להם עניין בפריטים בהם אנו עוסקים, על מנת ליידע אותם בכל עת לגבי כל פריט רלוונטי לקנייה העולה אצלנו למכירה.

 

במרוצת הזמן מלאכת האספנות הולכת ונעשית קשה. עצמים רבים יחודיים הושמדו בשואה האיומה וקהילות יהודיות שהיו מושרשות במשך דורות נעקרו ממקומן או הושמדו. אירופה רוקנה כמעט לחלוטין מאוצרותיה היהודיים. (יצירות אמנות ונכסי תרבות נבזזו באירופה בשיטתיות ובהיקף חסר תקדים מעליית המשטר הנאצי לשלטון ב 1933 ועד לקץ מלחמת העולם השנייה. מאות אלפי חפצים נלקחו באופן בלתי חוקי, לעתים בכוח מבעליהם החוקיים – קרבנות השואה). רבים מהפריטים ששרדו למרות זאת, נרכשו או נתרמו במרוצת הזמן בידי מוזאונים ומוסדות חשובים ברחבי הארץ והעולם, והמודעות לחשיבות השימור של חלקי הפאזל המרכיבים את ההיסטוריה היהודית רק הולכת וגדולה בקרב מוסדות ואנשים פרטיים. בחלוף השנים מספר האוצרות שניתן לרכשם פוחת והולך ואלו מספר הקונים והמתעניינים הולך ורב. הזיופים הרבים המציפים את השוק ומאיימים לגדוע את הענף עליו הוא יושב, אף הם לא מקילים על מלאכת האיסוף.

 

עם זאת מתוך ניסיוננו אנו מאמינים כי קיים שדה פעולה נרחב לאדם המציב לעצמו מטרה, זה המחונן בעין פקוחה ועירנית, וחדור הכרה והתמדה, לגלות פריטים נדירים ויקרי ערך, אשר למרות היותם יקרי המציאות עדין ניתן למוצאם ולרכשם על ידי חיפוש יסודי ומעמיק, ולעתים גם בקלות ממה שניתן להעלות על הדעת.

 

שם בית המכירות דיינסטי משמעותו בעברית "שושלת", נבחר לבית המכירות משום שהוא מייצג את ההמשכיות, הרציפות, והחיבור שבין עבר לעתיד על ידי הערכה אמתית לכל פריט היסטורי שיותר משהוא מייצג את נקודת הזמן שלו, הוא מצטרף לשימור ההיסטוריה של עם הנצח לדורות הבאים.

 

אנו שמחים תמיד לייעץ, להעריך, ולכוון, לקוחות המעוניינים להפקיד פריטים למכירה אצלנו, וכן לסייע בהשגת פריטים למעוניינים על פי תחומי הענין המיוחד לכל אחד, ואנו זמינים לכל שאלה.

בברכה,
דיינסטי מכירות פומביות