מכירה 20 /
פריט 45

45 מ-

236

45

אולימפיה 1936 - אלבום מס' 1 ואלבום מס' 2 - שלמים

מחיר פתיחה: $250

עמלת בית המכירות: 22%

נמכר: $650
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
19.04.2023, 19:00

שני אלבומים מלאים - DAND 1 ו BAND 2 אשר יצאו במהלך אולמפיאדת 1936 שהתקיימה בגרמניה הנאצית, הוצאת CIGARETTEN-BILDERDIENST HAMBURG-BAHRENFELD - מהדורה ראשונה. בדפי האלבומים מודבקים 'קלפים' בצבע, ובשחור לבן של עשרות תצלומים מהאולימפיאדה המפורסמת ביותר במאה ה־20 ולצדם הסברים מפורטים אודות תחומי הספורט השונים. ה'קלפים' יצאו בחפיסות במהלך האולימפיאדה, והם מתעדים את תחרויות האתלטיקה והספורט לענפיהם השונים, אשר התקיימו בה, וכן את התעמולה הנאצית אשר ליוותה אותה. לשני האלבומים כריכה קשה עם מעטפת הנייר הנדירה (מעטפת נייר זו חסרה במרבית העותקים הידועים) עליה תצלומים פנורמים גדולים של אצטדיון ברלין וקהל ההמונים.

האולימפיאדה ה־11 אשר התקיימה בברלין בירת גרמניה הנאצית, תחת השלטון הדיקטטורי בתקופת השיא שלו, היא אחת האולימפיאדות הזכורות ביותר במאה ה־20. מערכת התעמולה הנאצית ובראשה יוזף גבלס, שר התעמולה של גרמניה, פעלו במהלכה במלוא העוצמה. ואכן האולימפיאדה נחשבת עד היום לדוגמה להצלחת התעמולה הנאצית. במסגרת אירועי האולימפיאדה שר התעמולה הנאצי גבלס והבמאית לני ריפנשטאהל (בניצוחו של הצלם הנס ארטל) הפיקו את הסרט "אולימפיה", אשר העביר לציבור הגרמני את אירועי האולימפיאדה באור התעמולה הנאצית, תוך שימוש באסתטיקה פאשיסטית ונאצית, ובאוצר הדימויים הוויזואלי הנאצי שהוצג על ידי ריפנשטאהל, כמו גם העלאת ערכי ה"גזע" וה"פולק". הדבר נעשה באמצעות מוטיבים חזותיים שונים אשר מטרתם היתה להציג את הפיזיולוגיה המושלמת של בני הגזע הארי באמצעות צילומים אמנותיים של אתלטים יוונים. מאידך, הנאצים נמנעו במהלך האולימפיאדה מלפגוע באנשים מהגזע ה"נחות" (יהודים, שחורים וכדומה) במטרה להציג מצג שווא של סובלנות המשטר כלפי חוץ, ובמסגרתה הוסרו במכוון כל השלטים האנטישמים. עם זאת, לאחר האולימפיאדה נשמעו טענות כי השחקנים הופלו לרעה בגלל מוצאם. היהודים ובכללם היישוב היהודי בארץ ישראל החרימו את האולימפיאדה וארגנו משחקים אולימפיים אלטרנטיביים, שבהם השתתפו גם ספורטאים לא יהודים.

רוח התעמולה הנאצית משתקפת גם באלבומים שלפנינו באמצעות תצלומים של הפיהרר, ראשי המשטר, דגלי האס אס, והניסיון לפאר את האתלטים הגרמנים. בין ה'קלפים' המופיעים באלבום תצלומים נדירים כשלעצמם, של האתלט האמריקאי, מגדולי האתלטים בכל הזמנים - ג'סי אוונס אשר השתתף בה וזכה ב-4 מדליות זהב. אוונס הינו האתלט הראשון בהיסטוריה שזכה ב-4 מדליות זהב באולימפיאדה אחת והקופץ לרוחק הראשון שקפץ למרחק של מעל 8 מטר (8.13 מטר), שיא עולמי אשר החזיק בו במשך 25 שנים.

שני אלבומים שלמים עם כל הקלפים שיצאו בשתי הסדרות (כולל תוית הנייר המקורית של היצרן להחלפה אשר שמשה אם נמצא בו פגם). בסוף החלק הראשון מפה מקופלת צבעונית של האזורים השונים באיצטדיון. כריכות קשות עם מעטפות הנייר המקוריות. קרעים קלים במעטפת הנייר. מצב כללי טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט