מכירה 22 /
פריט 20

20 מ-

255

20

אלפרד דרייפוס - חמש שנים מחיי - עותק חתום בידי דרייפוס

מחיר פתיחה: $1,500

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $3,600
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
04.09.2023, 19:00

Cinq années de ma vie 1894-1899 - חמש שנים מחיי 1894-1899. הוצאת Bibliotheque - Charpentier פריז 1901 - מהדורה ראשונה - עותק עם חתימת ידו של קפטן אלפרד דרייפוס בעמוד שליד השער.

האוטוביוגרפיה של דרייפוס שנתפרסמה לאחר זיכויו הסופי. "אני מספר בדפים אלה על חיי בחמש השנים שבהן הייתי מנותק מעולם החיים", כותב דרייפוס בפתח הספר. בספר מתאר דרייפוס את האירועים שהתרחשו סביב המשפט הראשון שהתקיים ב 1894, הרשעתו על סמך "מסמך בורדו", גירושו לאי השדים, המשפט החוזר ברן, וזיכויו הסופי. בפרסום זה, זו הפעם הראשונה בה נחשף הציבור לא רק לפרטי הפרשה שהסעירה את העולם כולו, אלא גם לרגשותיו של הגיבור שעמד מאחוריה. בספר דיירפוס כותב באופן הגלוי ביותר את התחושות הקשות שלוו אותו לאורך כל הפרשה, דעותיו על האנטישמיות, ופרץ השמחה כשהבין לאט לאט שדרכו לזיכוי המוחלט מובטחת. מצוטטים במלואם עשרות מכתבים שכתב לרעייתו ולאנשים שונים לכל אורך הפרשה עם תיארוך מדויק של כל אחד מהם. ביניהם מופיע אחד המכתבים הראשונים שכתב לאשתו ב 23 בדצמבר 1894 לאחר מעצרו, בו הוא מסמן יותר מכל את המאבק שרק החל באותם ימים והסתיים בזיכויו המוחלט חמש שנים לאחר מכן: "אני סובל הרבה, אבל אני מרחם עליך אפילו יותר מעל עצמי... לשמוע את כל מה שנאמר עלי כשאני יודע בנפשי ובמצפוני שמעולם לא נכשלתי, מעולם לא בצעתי את העוולה הקטנה ביותר... מה שצריך מעל הכל, מה שלא יקרה לי, זה לפרסם את האמת, להרעיד את השמים ואת הארץ כדי שתתגלה... יש לנקות את הכתם הלא ראוי הזה בכל מחיר..." . בספר מופיעים כמה וכמה מכתבים גם מלוסי אשתו מהם עולה עד כמה עמדה לצידו לכל אורך הפרשה, ועד כמה נאבקה להוכיח את חפותו ולהביאו לחופשי. במכתב מיום 23 בדצמבר 1894 היא כותבת: "אתה יודע שאני מעריצה אותך בעלי היקר...ההשמצה הנוראה שאנו מושא לה מהדקים עוד יותר את קשרי החיבה שלנו... לאן שתישלח אלך אחריך... היית קדוש מעונה ואתה עדין סובל נורא, הכאב שייגרם לך הוא קשה. תבטיח לי שתסבול זאת בגבורה...". כמו"כ בספר מפרט דרייפוס את הביקורת שלו על מערכת המשפט בצרפת, ומגולל תרחישים שונים במהלך הפרשה שלא היו ידועים לציבור עד לפרסום הספר.

אלפרד דרייפוס [1859-1935] קצין יהודי-צרפתי בצבא צרפת, שהואשם בבגידה ובריגול על לא עוול בכפו, בפרשה שזעזעה את העולם כולו בסוף המאה ה־19, אשר לוותה במשפט מתוקשר לכל אורכו בעיתונות, בכרזות, בגלויות, ובפוליטיקה, פרשה אשר הציפה את נושא האנטישמיות בעד ונגד לממדים היסטוריים חסרי תקדים, בסופה, ולאחר שישב בכלא, הוכחה חפותו והוא שוחרר בזיכוי מוחלט.

360 עמ'. 19 ס"מ. כריכה קשה עטופה בנייר שיש, בלאי קל בכריכה. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט