מכירה 25 /
פריט 10

10 מ-

271

10

אספסוף ערבי מחלל את קדשינו לפני הכותל - גיליון העיתון דאר הימים ימים ספורים לפני פרוץ מאורעות תרפ"ט

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $140
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

גיליון העיתון "דאר היום" מיום 18 באוגוסט 1929, כותרתו: "אספסוף ערבי מחלל את קדשינו לפני הכותל" - פחות משבוע לפני מאורעות תרפ"ט שפרצו - מאירועי הכותל המוקדמים אשר התסיסו את השטח לפני פרוץ המאורעות, כמו"כ תגובת הראי"ה קוק לחילול הכותל.

הגיליון מדווח בכתבה הראשית כי לאחר שהממשלה (הבריטית) הרשתה למתפללי מסגד עומר להיכנס לכותל, ספרי תהלים, סידורים, ובקשות המתפללים (הפתקים הנוהגים לשים בתוך חריצי הכותל) נקרעו לגזרים והועלו באש לעיני השוטרים- שמש הכותל ואחד המתפללים הוכו קשה. עוד נכתב כי קבוצת יהודים ממתפללי הכותל הותקפה בידי ערבים.

למעשה כבר בספטמבר 1928 חיכוכים עם הערבים באזור הכותל, לאחר שבפעם הראשונה הוכנסה לכותל מחיצה, הערבים טענו כי נעשה ניסיון מצד היהודים להשתלט על מתחם הר הבית, וכבר אז החלו ההתגרויות ביהודים במה שמכונה "פרשת הכותל". לאחר הכרזתו של המופתי אל-חוסייני בדרשתו כי מצווה לפגוע ביהודים באוגוסט 1929, השטח החל לבעור, והגיליון שלפנינו סוקר את מאורע ביזוי הכותל שהתרחש ימים ספורים לפני הפגיעה בנפש והמאורעות האיומים של תרפ"ט.
בחלקו התחתון של עמוד השער תחת הכותרת "שיחה עם הרב הראשי קוק", כתבה על שיחה שניהל יו"ר ההתאחדות העולמית של צעירים עבריים נחום מאירי עם הראי"ה קוק בנוגע למאורעות הכותל. בשיחה שהתנהלה למעלה משעה וחצי בה הסביר הראי"ה קוק כיצד יש להסתכל על פרשת הכותל, ואת דרכי הפעולה.

[4] עמודים. גיליון שלם. 61 ס"מ. קרעים קלים ליד השוליים. מצב טוב- טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט