מכירה 16 /
פריט 16

16 מ-

233

16

אתנולוגיה קצרה של העם הגרמני - תורת הגזע הנאצית - האנס גינתר. מינכן 1935

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 22%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
03.07.2022, 19:00

Kleine Rassenkunde des deutschen Volkes - אתנולוגיה קצרה של העם הגרמני מאת פרופ' ד"ר Hans Friedrich Karl Günther עם מאה איורים ו 13 מפות. הוצאת F. lemanns, מינכן 1935. פרסום אנטישמי במסווה "מדעי" העוסק בהשוואת הגולגולת של הגזעים ה'נחותים' - היהודים, ואחרים לזה הגרמני. תצלומים רבים של פורטרטים וניתוח גזעני של המבנה של גולגולות העמים האירופאים בהשוואה ליהודים.

המחבר [1891-1968] נחשב לאחד מבעלי ההשפעה הבולטים על המחשבה הגזענית הנאצית, והתיאוריות שלו נבעו מהאידיאולוגיה הנורדית שרווחה באותה תקופה. הוא מאריך לאפיין ולחקור את הגזע היהודי בניסיון לקבוע את נחיתותו מבחינה "מדעית". לדעתו היהודי האשכנזי הוא תערובת של גזעים ממזרח ומערב "נטע זר שגלש מאסיה אל תוך המרקם האירופאי", והוא בעל מאפיינים פיסים שונים משל האירופאים המקוריים. הוא מחלק את האוכלוסייה האירופאית לששה גזעים שהנבחר שבהם הוא הגזע הנורדי, וקורא לאחד את העמים הנורדים כדי להבטיח את שליטתם, ומזהיר מפני ערבובם עם גזעים אחרים. בספר תצלומים רבים של דיוקנאות פנים של הגזעים השונים תוך התייחסות פרטנית לכל אבר בפנים, וניסיון להסביר באופן "מדעי" את עליונות הגזע הארי על פני הגזעים האחרים.
ידוע כי אדולף היטלר עודד את התאוריות של הנס, ובספרייתו היו ארבע מהדורות שונות של הספר. באחת המהדורות נמצאו סימני שימוש בולטים במיוחד, והיטלר הכניס את ספריו לרשימת הספרים המומלצים לכל הנאצים לקריאה.
גינתר הצטרף למפלגה הנאצית ב-1932 כתיאורטיקן הגזע המוביל היחיד שהצטרף למפלגה לפני עלייתה לשלטון ב-1933. בשנת 1935 הוא הוכרז בידי המפלגה כ"גאווה של המפלגה הנאציונל סוציליסטית", ובשנת 1940 קיבל את מדליית גתה לאמנויות ומדע מהיטלר. במרץ 1941 התקבל כאורח מכובד לכנס הפתיחה של "המכון לחקר השאלה היהודית של אלפרד רוזנברג" בו נידונה האפשרות של שליחת היהודים למחנות עבודה. לאחר המלחמה הוא נעצר והושם במחנות מעצר במשך שלש שנים, אך שוחרר כיון שנקבע כי לא הסית למעשי רצח. גם לאחר נפילת גרמניה הנאצית הוא המשיך לדבוק בתיאוריות הגזע שלו, ועסק ב'תכנון המבנה המשפחתי בחסות המדינה', והכחיש את השואה עד מותו.

153 [14] עמ'. כריכה מקורית. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט