מכירה 23 /
פריט 57

57 מ-

250

57

בארץ הפוגרומים: כשישראל מתים... - דוח מפורט על פרעות האוקראינים והרוסים ביהודים מסיורו של ברנרד לקאצ'ה בעיירות היהודיות ברוסיה ואוקראינה - עותק עם הקדשת המחבר

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $800
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
22.11.2023, 19:00

...Au pays des pogromes : quand Israël meurt. "בארץ הפוגרומים: כשישראל מתים...". דוח נרחב שפרסם מייסד הליגה נגד הפוגרומים - ברנרד לקאצ'ה (LECACHE BERNARD), על פרעות האוקראינים והרוסים ביהודים לאחר סיורו בעיירות היהודיות במשך שלושה חודשים בסוף שנת 1926. הוצאת EDITIONS DU PROGRES CIVIQUE. פריז, 1927 - מהדורה ראשונה - עותק עם הקדשת המחבר.

הספר מלווה בתצלומים קשים של גופות הנרצחים ושל יהודים שנפצעו בפוגרומים, ויהודים האבלים על יקיריהם.

במאי 1926, בליבה של פריז, הרג האנרכיסט היהודי שלום שוורצברד את סימון פטליורה, אוקראיני לאומני שהאשים בפתיחת פוגרומים שהרסו את משפחתו. מחבר הספר לקאצ'ה התעניין בתיק ויצא בעקבותיו לאוקראינה כדי לחקור האם אכן יש יסוד לטענה שהיהודים נטבחים ונרצחים בכל מקום. לקאצ'ה חקר את הפוגרומים שהתרחשו ברוסיה ואוקראינה ולאחר שלושה חודשים של חקירה, פרסם את התוצאות המחרידות בפברואר ומרץ 1927. בספרו הוא מתעד את הדברים הנוראים שראה ושמע מפיהם של היהודים עצמם בכל עיר ועיירה אליה הגיע. תמונת המצב היתה מחרידה, ואף גרמה לשינוי בחייו שלו עצמו. לאחר מסעו זה החליט להקדיש את כל חייו למלחמה באנטישמיות, וכבר באותה שנה ייסד את "הליגה נגד פוגרומים".

בראשית הדברים הוא כותב: "כל הדרכים באוקראינה מובילות לפוגרומים... היום אני מסכם חמישה עשר אלף קילומטרים, יותר משלוש מאות עדויות שנאספו באופן אישי, מסמכים למכביר, מגע יומיומי עם הניצולים הביא אותי לידיעת האמת על עידן שפל מלא דם... היהודים הפנו מבטם אל הקברים... ומשכו בזקנם במלים עצובות, הם סיפרו על הביזה, האונס, האש, המוות... הם היו בלי דמעות, בלי שנאה. חייהם נלקחו מזמן...". לקאצ'ה פגש יהודים בכל מחוז אליו הגיע, הם סיפרו לו על הפרעות, ההצקות, הפוגרומים והרציחות. מסרו את שמות הרוצחים והנרצחים בני משפחתם וחבריהם, הכל מתועד בספר שלפנינו. כל יהודי מוזכר בשמו וסיפור ההתעללות מובא כלשונו כך למשל: "סוחר בבורכטצ'גובקה לא הרחק מברדיצ'ב, אהרון שרולביץ' אוקסמן היה בעל משפחה גדולה. מה קורה היום. הנה: "בחודש ספטמבר 1919 פרצו הפטליאוריסטים לביתי חטפו את אישתי ושלשת ילדי בכח והשליכו אותם לבית השכן שעלה בלהבות. כולם נשרפו: אשתי בת ה־26, הבנות שלי שהיו בנות 7 ו 9, הקטנה שלי בת 4". "זה הכל?" שאלתי. הם גם ירו והרגו את אבי בן ה 60 והשליכו אותם ללהבות שם נשרפו כולם, אחי אשתו וארבעת ילדיהם...". לקאצ'ה מביא כאן מאות עדויות קשות לקריאה ששמע מפיהם של יהודי אוקראינה ורוסיה על מה שעוללו להם הפורעים, ולבני משפחתם.

הספר מלווה ב 10 לוחות תצלומים של קורבנות הפוגרומים, וכן מפת האזור. בתצלומים: קרובים מתאבלים על יקיריהם שנרצחו בגורודיצ'ה, לאחר מעשה הטבח בצ'רקאס מגיעים להתאבל על יקיריהם בבית הקברות כשחלקם עדין לא הובאו לקבורה, גופות הנרצחים היהודים נערמות באמצע "כיכר התינוקות" בז'יטומיר, ילדים שנטבחו בצ'דורקוב מובאים לקבורה, צעירים שעונו ונרצחו בחדר המתים בבית הקברות בואסילקוב, עצמות של נספים שהתגלו שנה אחרי פרעות דניקין וחבורתו ב 1919, יתומים פצועים בכפר קטן בפודוליה, זקנים פצועים בפרעות פרוסקורוף, קורבנות שנרצחו בבית הקברות בפרוסקורוף.

שם הספר מבוסס על הפתגם הישן: "כשישראל מתים, ישראל נולד מחדש". בפתח הספר מפת אוקראינה.

המחבר ברנרד לקאצ'ה [1895-1968] עיתונאי צרפתי, בנם של מהגרים יהודים מאוקראינה. ב-1927 ייסד את הליגה נגד פוגרומים, שבשנה שלאחר מכן הפכה לליגה הבינלאומית נגד אנטישמיות, וב-1979 הפכה לליגה הבינלאומית נגד גזענות ואנטישמיות. עמד בראש הליגה למלחמה באנטישמיות מ-1927 עד מותו ב 1968. כמו"כ היה תומך נלהב במהפכה הרוסית של 1917, והיה פעיל בליגת זכויות האדם. לקאצ'ה קיבל תמיכה ציבורית רחבה על פועלו למיגור האנטישמיות, בין היתר מאלברט איינשטיין ומקסים גורקי. בשנות ה־30 הוא היה חבר ב-Grand Orient de France והקים את הלשכה Abbe Grégoire, שנאבקה בעליית הנאציזם והאנטישמיות האירופית. בדצמבר 1938 כתב בעיתון "Droit de Vivre": ""זו המשימה שלנו לארגן את המצור המוסרי והתרבותי נגד גרמניה ולפזר את האומה הזו. זה תלוי בנו להתחיל במלחמה חסרת רחמים״. לאחר מותו הוחלף בראשות הארגון על ידי ז'אן פייר-בלוך, שנשאר נשיא עד 1993.

[10], 258 עמ'. 19 ס"מ. כתמים קלים בחלק מהדפים. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט