מכירה 19 /
פריט 98

98 מ-

275

98

בוכנוואלד... דכאו... בלזן... וכו'. [בלגיה], 1945 - מהדורה ראשונה

מחיר פתיחה: $300

עמלת בית המכירות: 22%

נמכר: $440
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
15.02.2023, 19:00

Buchenwald... Dachau... Belsen... etc - בוכנוואלד... דכאו... בלזן... וכו'. מאת Z. L Smith הוצאת FIAT, [בלגיה או הולנד], 1945 - מהדורה ראשונה. הולנדית. עדות נדירה של אסיר מחנה בוכנוואלד לשעבר מיד בתום המלחמה, מלווה בתצלומים לא ידועים קשים לצפייה. כריכה בצבע אדום עם תצלום אסירים שניספו לצד אסיר משוחרר ההולך על מקלו, על רקע גדר תיל. נדיר ביותר.

במבוא לספר כותב המחבר כי רבים שואלים האם הסיפורים הקשים על מה שהתרחש במחנות המוות הם אכן נכונים. במענה לשאלה הוא כותב: "אשאיר לשכל הישר של הקורא לגבש את דעתו לאחר קריאת ספר זה". ומוסיף: "האם צריך לציין בפני הקורא שהשמות המופיעים בספר זה בדויים?". המחבר נעצר בביתו בבלגיה בידי הגסטפו ב 5 במאי 1944. הוא הופרד מאשתו ונלקח לחקירות במרתפי הגסטפו, שם עונה קשות בניסיון להוציא ממנו סודות על פעילותו המחתרתית. לאחר כשבועיים הוא ועוד 220 אסירים הועברו לגרמניה בקרונות בקר למחנה בוכנוואלד. מיד בהגיעם למחנה הם היו עדים למעשה הוצאה להורג של אחד האסירים. בהגיעו לבוכנוואלד הוא נחקר על מוצאו ונשאל שוב ושוב האם יש צד כלשהוא במשפחתו שהינם יהודים. ועדת חקירה בראשות רופא גרמני קבעה את כושר העבודה שלו, והוא הוכנס ביחד עם עוד 500 איש למבנה מגורים צר. במחנה, הוא הועסק בעבודת כפייה במחצבה בנשיאת אבנים והעלתם. בחודשים בהם נאסר בבוכנוואלד הוא היה עד לאינספור מקרי מוות ממחלות, רעב, והוצאה להורג, את חלקם הוא מתאר בספר. התיאורים בספר קשים לקריאה. באחד הפרקים מופיע תיאור קשה כיצד אסיר שהיה ידיד טוב שלו תלה את עצמו על גדר המחנה, וכיצד יתר האסירים שראו את המחזה הנורא הגיבו באדישות נוכח התאבדותו של חברם: "הם לקחו את גופתו ונשאו אותה אל הכבשן, זה כבר לא עושה רושם על איש, זה קורה כאן כל הזמן". המחבר מתאר את המצב הקשה אשר החמיר מיום ליום וכיצד רק האסירים החזקים הצליחו להחזיק מעמד - המחנה נעשה צפוף מיום ליום, מנות האוכל הלכו והצטמקו, מספר המתים עלה מדי יום, והעונשים שהענישו הנאצים את האסירים אפילו על דברים קלים היו קשים מנשוא. ככל שהשמועות על התקרבות כוחות הברית הלכו וגברו, כך החמירו הנאצים את התנאים במחנה, ורבים מהאסירים באותה תקופה לא עמדו בגזרות הקשות.
בתוך הדברים ניכר שהמחבר מסתיר עובדות רבות הקשות לתיאור, ואכן באחרית דבר של הספר הוא כותב: "האם כל מה שסיפרתי בספר הזה תואם את המציאות שהיתה? לא קורא יקר! המציאות הרבה יותר מחרידה, הסתרתי ממך הרבה דברים שלא סופרו... כיצד יתכן שבמאה ה־20 אנשים בני תרבות ביצעו מעשים כאלה? זו שאלה שעוד תשאל... סיפרתי רק מעט עובדות, השמטתי את כל מה שעלול לפגוע במוחך ובנפשך...".

הספר מלווה בתצלומים קשים לצפייה: אסירים ממוצא רוסי פולני ובלגי שחופי גוף בבוכנוואלד, גופות מועברות לקבורה על ידי בעלות הברית, תנורי הקרימטוריום, אסירים שמתו רגעים ספורים לפני שחרור מחנה בוכנוואלד, ד"ר קליין התליין של מחנה בלזן אשר היה אחראי למותם של אלפי אסירים, גופות במחנה בלזן, גופות במחנה נורדהאוזן, חיילים אמריקאים לצד גופות של שומרי האס אס של המחנה שנורו על ידם.

נדיר ביותר. מהדורה זו איננה מופיעה בקטלוג הספריות העולמי world cat. (שם מופיעות מהדורות מאוחרות משנת 1993).

111 עמ'. 17 ס"מ. נייר שביר. דפים מנותקים. קרעים קלים בשולי הדפים הראשונים ללא פגיעת טקסט. שדרה מחוזקת בדבק. מצב בינוני.

פריטים נוספים

שאל על פריט