מכירה 23 /
פריט 148

148 מ-

250

148

בוכנוואלד המקולל - עדות מפורטת של אסיר לשעבר במחנה בוכנוואלד, שומון (צרפת), 1946 - מהדורה ראשונה

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $150
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
02.12.2023, 19:00

BUCHENWALD la Maudite - Femmes N.N. Ravensbruck Mathausen Bergen Belsen - על אודות בוכנוואלד המקולל, ראוונסבירק, מאוטהאוזן, ברגן בלזן, מאת אסיר המחנות Fernand Wiszner. שומון (צרפת), 1946 - מהדורה ראשונה. צרפתית.

עיתונאי צרפתי שנתפס בידי הגסטפו באשמת שיתוף פעולה עם האויב, הובל לקומפיין שם שהה כמה שבועות בראשית 1943, משם נלקח לבוכנוואלד בו שהה כאסיר כמעט עד תום המלחמה. בספרו הוא מתאר לפרטים את מחנה בוכנוואלד ואת ההתרחשות היומיומית בו. העינויים הקשים שעבר בהגיעו למחנה, המחלות הקשות אשר תקפו אותו כאסיר והאופן בו שרד אותן בקושי, הרעב, עבודות הכפייה והמסדרים האינסופיים שנערכו בקור העז, הוא מספר על המראה המזוויע שחזר על עצמו של התזמורת שהורכבה מאסירים אשר הוכרחו ללוות את האסירים היוצאים לעבודות הכפייה ואת הנידונים למוות, עמודי התלייה וההוצאות להורג, סימון האסירים, העונשים הקשים שנקטו הנאצים נגד אסירים על "עבירות" קלות של גניבת לחם, ועוד.
בבוכנוואלד עבר עינויים קשים ורק בקושי הצליח לשרוד. בהתייחס לאחת הפעמים שהיה על סף מוות הוא כותב: "לא רציתי למות במדינה המקוללת הזאת, אני לא רוצה לצאת דרך ארובת הקרמטוריום, אלא דרך דלת הכניסה, רציתי לראות שוב את מולדתי... מהימים הראשונים שהגענו חברינו מתו. כל אלה שהיו במצב בריאותי ירוד נידונו למוות...".

בבוכנוואלד עבד פרננד בקבוצה של 100 איש אליה הוצמד מפקד שהיתה לו הזכות להכות את העובדים באופן חופשי, על הקבוצה הוטל להעביר אבנים גדולות מהמחצבה למבנה סמוך בידיים בלבד ללא כל אמצעים. רבים מאסירי הקבוצה איבדו את אצבעות הידיים תוך כדי העבודה ונעשו נכים גם בשאר חלקי הגוף, ורבים מתו תוך כדי העבודות. באחד הפרקים הוא מתעד התעללות של הנאצים בקבוצת יהודים גדולה שהגיעה למחנה מהונגריה, וכן עבודות כפייה של ילדים יהודים והוצאתם להורג. וכן הוצאה להורג מחרידה במחצבה עצמה של כמה אסירים שנענשו משום שלא עמדו בזמנים. בפרק מיוחד העוסק בגורל היהודים במחנה, מתאר הוא את ההרג ההמוני, ואת פינוי גופות הנספים לקבר אחים בקצב שהאסירים עצמם לא עמדו בו מדי יום. הוא מתעד את הפינוי המהיר של המחנה ב 6 ביוני עם פלישת האמריקאים לנורמנדי ב 6 ביוני 1944: "תוך פחות מ 10 דקות כל המחנה היה בחוץ" הוא כותב. אך הוא וחבריו נשארו לעבוד ולא פונו. הוא ואסירים נוספים חיפשו כל העת הזדמנויות לברוח, ולקראת סוף המלחמה הוא אכן הצליח לברוח, נתפס כעבור כמה ימים והועבר לראוונסבירק, שם שהה עד סוף המלחמה עת שוחרר המחנה.

נדיר. שתי רשומות בלבד בקטלוג הספריות העולמי world cat.

154 עמ'. 18 ס"מ. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט