מכירה 25 /
פריט 89

89 מ-

271

89

ברלין המשתנה - כתבת ענק בנשיונל ג'אוגרפיק - עיתונאי אמריקאי בברלין הנאצית ב"עידן החדש" בו הפכה בירת גרמניה החופשית לדיקטטורה תחת שלטון הפיהרר

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $190
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

The National Geographic Magazine - מגזין הנשיונל ג'אוגרפיק - חודש פברואר 1937 - כתבת ענק מאת דאגלס צ'נדלר על ברלין הנאצית - תצלומי צבע נדירים מהעיר ברלין המלאה בצלבי קרס בכל פינה מאת הצלם Wihelm Tobien, רשמים מאולימפיאדת ברלין 1936, דגלי צלב קרס מתנופפים לצד דגלי כל המדינות - רשמיו של כתב אמריקאי בברלין מהימים בהם הפכה ברלין החופשית לברלין הנאצית הסוגדת לאדולף היטלר. תיעוד נדיר של "ברלין החדשה" כפי שמובא במגזין הטבע והחברה הבינלאומי החופשי המוביל בעולם.

כתב העיתון צ'נדלר שהה בברלין בזמן אולימפיאדת 1936 ולאחריה, ובכתבת ענק המתפרסמת כאן על פני 47 עמודים (!) שכותרתה Changing Berlin - ברלין המשתנה - הוא מביא באריכות את אווירת התרבות האופפת את ברלין הנאצית החדשה כשניכר שהוא עצמו עדין לא מודע לגודל הסכנה שבפתח משלטון היחיד של הדיקטטור. צ'נדלר פגש גרמנים מלאי גאווה ושמחה ב"עידן החדש" תחת הנהגת הפיהרר, נכח בכינוס המונים שבאו לשמוע את הפיהרר נואם, ואף במצעד יום ההולדת ההמוני שנערך לכבוד הולדת אדולף היטלר, ועוד. הוא שהה במקומות הבילוי והתיירות המובילים בעיר, ועמד מקרוב על האופן בו הפכה ברלין לבירה דיקטטורית בחסות הנאצים. צ'נדלר מתאר מכלי ראשון את האוירה הלאומנית וההערצה העיוורת לאדולף היטלר שהוא פגש בכל מקום - באוניברסיטת ברלין, במוזאונים, בתיאטראות, בבתי הקפה, באתרים היסטוריים, באתרי תיירות ועוד. צ'נדלר אף נכח בברלין בחודשים בהם התקיימה אולימפיאדת ברלין 1936 המפורסמת בחסות המשטר הנאצי - בין השאר מופיעים תצלומים נדירים מאירוע "נושא הלפיד" בפתיחת המשחקים, ומראות מהאצטדיון הומה אדם. האווירה בעיר אותה הוא מתאר הינה אווירה של עידן חדש תחת הנהגת הפיהרר. אנו קוראים על עיר שמחה עם המון גרמני חוגג, התלהבות גרמנית מתרבות הספורט, אווירה של חזרת הכבוד הלאומי של גרמניה בכל אתר היסטורי, מבלי שנראה באופק איום כלשהוא מצד גרמניה כלפי מדינות אירופה, ואף הטרור והתקנות נגד היהודים לא מקבלים ביטוי בכתבה (למרות שבאותה העת כבר נעשו כמה וכמה פוגרומים ביהודים, והתקנות הלכו והחמירו מיום ליום), ההפך, הוא מתאר כיצד דגלי כל האומות התנופפו לצד דגל צלב הקרס בימים בהם התקיימה האולימפיאדה, ועל אירועים עירוניים משותפים שהתקיימו בין גרמניה הנאצית לבין נציגי מדינות העולם (בניהן אמריקה) במסגרת המשחקים.

בגיליון בין היתר תצלומי צבע חדים ונדירים פורצי דרך כשלעצמם בעולם הצילום, שתפסה המצלמה, בעיקר של אתרים מרכזיים בעיר מלאים בדגלי צלב הקרס הנאצי. נראים דגלי מדינות אירופה החופשית לצד דגלי צלב קרס סביב שער ברנדנבורג, קבוצת צעירי נוער היטלר בדרכם למחנה מתואר: "כתחליף להכשרת הצופים, צעירים גרמנים מצטרפים כעת למוסד המכונה ארגון הנוער ההיטלראי. הסמל שלו הוא צלב הקרס, והפעילות הרחבה וההכשרה הפוליטית שלו זוכים לפופולריות רבה בקרב כל המעמדות". תצלום אחר בו נראית קבוצה גדולה של מתעמלים מתואר: "התלהבות מתרבות גופנית וספורט מכל הסוגים מסמנות את גרמניה החדשה. כאן ממתינים 1500 גברים ונערות באולם התערוכה ב Kaisar-Damm בברלין להודעה מהמנהיג שלהם...", ועוד.

דאגלס מתאר את ברלין כעיר משגשגת שמעוניינת בשיתוף פעולה עם מדינות העולם, כאשר לכל אורך הכתבה ניכר שהוא עצמו לא מודע לגודל הסכנה שבאימוץ האידאולוגיה הנאצית על ידי ההמון הגרמני, הוא כלל לא מתייחס לצד השלילי של האידאולוגיה הנאצית.

268 [14] עמ'. גיליון שלם. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט