מכירה 20 /
פריט 41

41 מ-

236

41

גיליון עיתון ה"דה שטירמר" האנטישמי - אפריל, 1934

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 22%

נמכר: $140
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
19.04.2023, 19:00

גיליון השבועון האנטישמי "דה שטירמר" מיסודו של יוליוס שטרייכר - עיתון ההסתה האנטישמית הפרועה והאכזרית ביותר בכל הזמנים. גיליון מיום 14 באפריל 1934.

בדף השער קריקטורה אנטישמית תחת הכותרת המהווה מעין פתיח לגיליון: "אזרחי העולם היקרים", בהם נראים יהודים בפנים סטריאוטיפיות מסובכים בחבלים כשמאחור דמות האוחזת בידה מאזניים ועל מצחה מופיע סרט עם הכיתוב: "צדק". הקריקטורה מתוארת במשפט האנטישמי: "מדוע יהודים תמיד מעורבים בשחיתות ובהליכים המשפטיים המסועפים? ה"דה שטירמר" נותן את התשובה. משמאל מאמר העוסק בעליונות הגזע הארי, ומזהיר את קהל הקוראים מפני קשרי דם עם הגזע היהודי בטענה שה"אבות" הגרמנים שהזהירו מפני ערבוב גזעים של הארי והיהודי ידעו בדיוק על מה הם מדברים. במאמרי הפנים של הגיליון מאמר המצטט סוחרים גרמנים המספרים כיצד סוחרים יהודים הונו אותם, מאמר אנטישמי המאשים את היהודים בהתעללות בעוזרות בית גרמניות, ועוד.

דֶר שטירמֶר (מגרמנית: Der Stürmer, "המסתער") היה שבועון אנטישמי קיצוני שעמד בראש התעמולה הנאצית במלחמה נגד היהודים. העיתון נוסד באביב 1923 על ידי יוליוס שטרייכר, והופיע עד לסוף מלחמת העולם השנייה ב-1945. שטרייכר נודע כאנטישמי קיצוני ואכזרי במיוחד, והדבר ניכר בתכני עיתונו. העיתון נקט בהסתה אנטישמית פרועה במשך כל שנות קיומו, והוא נחשב עד היום לעיתון הקיצוני ביותר שיצא נגד היהודים בזמן השלטון הנאצי, ובכלל. סגנון העיתון היה גס, תוקפני וקל להבנה. המאמרים היו מורכבים ממשפטי תעמולה פשוטים, ברורים ובוטים, שחזרו על עצמם, מקריקטורות אנטישמיות, סיפורים אנטישמים (שהיו מיועדים גם לגיל הצעיר - בכל גיליון הופיע סיפור אנטישמי בהמשכים אודות 'הסוחר היהודי'), ותצלומים של יהודים בגיטאות המלווים במשפטי שטנה אנטישמים. כחלק מן הקו האנטישמי התוקפני שנקט העיתון, הוא אימץ כמוטו את האמרה שטבע היינריך טרייצ'קה – "היהודים הם אסוננו!" (בגרמנית: "Die Juden sind unser Unglück"). סיסמה זו התנוססה בתחתיתו של שער העיתון בכל מהדורה למן שנת 1927, ושימשה את הנאצים גם בכנסים רשמיים. תפוצת השיא של העיתון הגיעה לכשמונה מאות אלף עותקים.

[4] עמודים. 42 ס"מ. סימן קיפול עם קרע קל בצד ימין. מצב כללי טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט