מכירה 25 /
פריט 111

111 מ-

271

111

גסטפו. הארגון. המפקדים. הסוכנים. פעולת הגסטפו בחו"ל - פרסום מוקדם החושף את דרכי הפעולה של הגסטפו הנאצי. פריז 1940 - מהדורה ראשונה

מחיר פתיחה: $250

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $300
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

Gestapo. L'organisation. Les chefs. Les agents. L'action de la Gestapo à l'étranger מאת Pierre Dehillotte - "גסטפו. הארגון. המפקדים. הסוכנים. פעולת הגסטפו בחו"ל" - פרסום מוקדם על המבנה הפנימי ופעילותה של "המשטרה החשאית" הגרמנית של היטלר - הגסטפו. הוצאת Payot עם הקדמה מאת ג'ורג' סורז. פריז, 1940 - מהדורה ראשונה. "לדעת את האויב זו הדרך הכי טובה לנצח אותו" (מדברי המבוא שכתב לספר Georges Suarez).

"מהיום שבו הוצב המנהיג הנציונל-סוציאליסטי בווילהלם שטראסה... הפסיק האזרח הגרמני להיות אדם חופשי". פרסום אמיץ, נדיר ומוקדם, על המשטרה החשאית הגרמנית - הגסטפו. הדרך בה הקים היטלר את הגסטפו בגרמניה, וחלקם של הימלר, היידריך וגרינג בפיקודם על עשרות אלפי ה"סוכנים" במדים השחורים. כיצד עוד מראשית ההתארגנות של הגסטפו הגדיר היידריך את אויביו של הארגון: "מרקסיסטים, קומוניסטים, חלוצי תנ"ך, יהודים, בונים חופשיים ואנשי דת פוליטיים... כל אלה שאינם מכירים בערכו של המשטר הלאומי-סוציאליסטי, אינם מודים בו כאחד עם גרמניה או מנסים לערער את בסיסו". בספר מתואר בהרחבה כיצד עבד המנגנון הפנימי של הגסטפו והקווים המנחים של הארגון מאז היווסדו - האופן בו קיבל לשורותיו "סוכנים", שכרם של המשרתים בו, הכשרת סוכני גסטפו מחוץ לגרמניה במדינות אירופה, הפעילות שהתקיימה בעשרה בתי ספר ששימשו להכשרת סוכני גסטפו בערים שונות ברייך, ההבדל בדרכי הפעולה בין הגסטפו לאס אס הנאצי אשר תפקידו הוגדר: "הגנה על גרמניה מפני אויביה הפנימיים", התנאים שנדרשו להתקבל לשורות הגסטפו - שלושה חודשים של אימונים, ועוד כשנה שירות בגדוד שירותי העבודה - ושבועת נאמנות לפיהרר. לאחר מכן מגיעה התקופה של "החינוך הפוליטי" - שעות על גבי שעות מדי יום של האזנה להרצאות על ההצלחות שהושגו בשיטות המבריקות של הפיהרר שבשום מקרה לא יכול היה לטעות בהשראת ההשגחה, היתרונות של הנציונל-סוציאליזם והגזענות, וקריאה שבועית של הקטעים הבולטים ביותר מתוך מיין קאמפף.
בהמשך מתאר המחבר את ההתעללות של הגסטפו בעצירים בבתי הכלא ובמחנות הריכוז הנאצים וההוצאות להורג השיטתיות של "מתנגדי המשטר", רדיפת הגסטפו את מתנגדי המשטר בגרמניה, השתלטות הגסטפו על המחוזות באוסטריה לאחר סיפוחה ו"העלמת" מתנגדים למשטר, הצנזורה הקפדנית שיצר הגסטפו בערים השונות, רדיפות אנשי הכנסייה, רדיפת העיתונאים הגרמנים בעלי הדעות ה"חופשיות", ועוד.
פרק שלם עוסק בפעילות הריגול של הגסטפו בצרפת לפני המלחמה: " בנושא הבוער הזה, אסור לנו לכתוב הכל, לחשוף הכל", הוא כותב. בין יתר הדברים הוא מתאר הפצה של עלונים וחומרי תעמולה בצרפת בתיבות הבתים, והניסיונות לאתר ולערוך רישום של יהודים ומקומות מגוריהם, וכן סוקר את פעילות הגסטפו בצ'כוסלובקיה, באוסטריה, בספרד, במרכז ובדרום אפריקה, ואף בצפון אמריקה (כיצד נכחו סוכני גסטפו בהפגנה אנטי-נאצית שהתקיימה באמריקה, חדירת סוכני גסטפו למפעלים בקנדה, ועוד) ובארצות נוספות.

המחבר Pierre Dehillotte היה כתב העיתון Journal des Debats בברלין בשנים 1932-1938, והיה עד מקרוב לשנים בהן הפכה גרמניה מדמוקרטיה לדיקטטורה. הוא היה מהראשונים שחזה על עלייתו של היטלר לשלטון, ונרדף בעצמו על ידי הגסטפו. את הפרסום שלפנינו הוא כתב תוך סיכון חייו, ומספר מקומות בהם הוא מתעד אירועים מסוימים הוא מציין כי איננו יכול למסור כאן את כל הפרטים (מפחד פן ביום מן הימים יתפס ויואשם בידי הגסטפו).

נדיר ביותר. עותק אחד בלבד רשום בקטלוג הספריות העולמי world cat בספריה באוסטרליה.

213 [6] עמ'. כתמים וקרעים קלים בכריכה. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט