מכירה 25 /
פריט 186

186 מ-

271

186

דוח הוועדה הפולנית-סובייטית על פשעי הנאצים במיידנק. מוסקבה 1944 - מהדורה ראשונה

מחיר פתיחה: $300

עמלת בית המכירות: 23%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

Communique de la Commission extraordinaire Polono-Sovietique chargee d'etablir les forfaits commis par les allemands au camp de destruction de Maidanek, a Lublin - "דוח הוועדה הפולנית-סובייטית המקצועית האחראית לביסוס הפשעים שביצעו הגרמנים במחנה ההשמדה מיידנק בלובלין", הוצאת En langues etrangeres, מוסקבה, 1944 - מהדורה ראשונה. צרפתית. הדוח הרשמי הראשון על פשעי הנאצים במחנה המוות מיידנק. נדיר.

הועדה הפולנית סובייטית לחקירת פשעי הנאצים במיידנק כללה את סגן נשיא הועדה הפולנית לשחרור לאומי מר א. ויטוס, הרופא קרושינסקי, חבר הועדה הפולנית לשחרור לאומי ד"ר זומרשטיין, נשיא הצלב האדום של לובלין, התובע בבית המשפט לערעורים בלובלין מר בלצרזק, נשיא בית המשפט המחוזי בלובלין שצ'פאנסקי, ועוד.

"כל מה שהוועדה האחראית על ביסוס הפשעים הגרמנים בעיר לובלין הצליחה להתבונן מותיר הרחק מאחור את הפשעים המפלצתיים שכבר היו ידועים לדעת הקהל האוניברסלית..." . בדוח מפורט כיצד "המטרה העיקרית של מחנה זה (מיידנק) הייתה להשמיד כמה שיותר גברים, לכן הוא נשא בפי הגרמנים את השם Vernichtungslager כלומר "מחנה השמדה". הדוח מתאר לפרטים את מבנה המחנה ואת האופן בו הוקם המחנה, השמירה במחנה ("ברחבי המחנה הוקמו עמדות תצפית גבוהות, בהן עמדו כל הזמן שומרים עם מקלעים... בנוסף הוחזקו בו 200 כלבי זאב גרמנים, שהיוו מרכיב חשוב בשמירה על המחנה"), מספר האסירים ששהו בו כאשר "הרוב המכריע של האנשים הובאו למחנה, רק כשלב זמני בדרך למוות". בדוח מפורט על ממצאים שונים מהם עולה המספר הבלתי נתפס של הנרצחים במחנה - ערימות הדרכונים שנמצאו במחנה של אסירים שנספו, פנקס המתים שנמצא באמבולנס, הצהרות עדים, רשימת שבויי המחנה שנרצחו שערכו הסובייטים, ועוד.
עוד מפרט הדוח את דרכי העינויים במחנה, עבודות הכפייה, ההרעבה השיטתית, סדר היום המפרך, ועוד. (בחלק זה של הדוח מובאות עדויות קשות של אסירים). כמו"כ בדוח פרק נרחב על ההוצאות להורג ההמוניות שבוצעו במחנה בדרכים שונות, פרק זה כולל עדויות קשות של אסירים שהיו עדים בעצמם להוצאות להורג שהתבצעו במחנה ובסביבתו, וכן תיאור מפורט של ההמתה בגז במחנה באמצעות גז הציקלון B בתאי הגזים. (בין היתר מובאת עדות של אסיר בשם סטניסלבסקי שהיה עד להמתה בגז של 300 פולנים במאי 1943, וכן מובאות עדויות אסירים נוספים בענין זה). כמו"כ עוסק הדוח בדרכים בהן ביקשו הנאצים להעלים ראיות לפשעיהם החמורים, כולל הוצאה להורג של אזרחים שהיו עדים לרציחות, הטמנת אפר הנרצחים בתעלות, ערבוב אפר הנרצחים בזבל על מנת לטשטש את מספרם הגדול של הנרצחים, שריפת הגופות, וכן מעשי זוועה של טחינת עצמות הנספים. כמו"כ עוסק הדוח בתעשיית הביזה במחנה - והאופן בו נשדד כל רכושם של האסירים. בסוף הדוח מפרטת הוועדה את שמותם של האנשים האחראים הישירים לפשעים שבוצעו במיידנק - ממשלת היטלר, התליין הראשי הימלר, ורשימת המפקדים וסגניהם שפעלו במחנה.

נדיר ביותר. עותק אחד בעולם רשום בקטלוג הספריות העולמי world cat בספריית University of Kansas Archives.

28 עמ'. 16 ס"מ. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט