מכירה 21 /
פריט 120

120 מ-

250

120

דו"ח המשלחת הפרלמנטרית האנגלית למחנה המוות בוכנוואלד. לונדון, אפריל 1945 - הדו"ח המוקדם ביותר שנעשה אי פעם אודות בוכנוואלד

מחיר פתיחה: $250

עמלת בית המכירות: 22%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.05.2023, 19:00

BUCHENWALD CAMP THE REPORT of a Parliamentary Delegation, הוצג על ידי ראש הממשלה, שר האוצר הראשון ושר הביטחון, לפרלמנט - על ידי הוד מלכותו. לונדון, אפריל 1945. הדו"ח הראשון והמוקדם ביותר שנעשה אי פעם על פשעי הנאצים במחנה המוות בוכנוואלד. ממצאים קשים מאד לקריאה.

ב-11 באפריל 1945 בשעות הבוקר, עזבו רוב אנשי האס אס את מחנה בוכנוואלד. אנשי המחתרת השתלטו על המחנה, והצליחו ללכוד עשרות אנשי אס אס. באותו יום הגיעו למחנה חיילים אמריקניים, מהדיוויזיה המשוריינת השישית, בפיקוד ג'ורג' פאטון. החיילים מצאו במחנה כ-21,000 אסירים, וחברי המשלחת מיד החלו בתיעוד. הדו"ח נמסר על ידי חברי המשלחת האנגלית שנשלחה לבוכנוואלד Earl Stanhope ו Lord Addison ופורסם באותו החודש [סוף אפריל] והוא כולל דיווח מפורט על מה שראו עיניהם בכל שטח המחנה בזמן שסקרו אותו. המשלחת מתארת את המבנים השונים, מצב האסירים כפי שנמצאו ביום השחרור, ערימות הגופות, התנאים הסאנטרים הנוראים שנתגלו לעיניהם, ועוד. בין היתר דיווחה המשלחת על הריח הנוראי שאפף את המחנה, ועל מחלות רבות שהובחנו אצל האסירים שעדיין נותרו בחיים - בעיקר שחפת ודיזנטריה, על אסירים שנמצאו עם סימני חבלות קשות, על בגדי כותנה דקים בהם הולבשו האסירים בימות הקור הקיצוניים. עד כדי כך נתקלה המשלחת במצבם הקשה של האסירים שבדו"ח הם כותבים כי לדעתם איש מהאסירים שנותרו בחיים לא ישרוד אותם תוך זמן קצר!. באחד הדיווחים מספרת המשלחת על ילד בן 14 בשם אברהם קירצ'נבלט מראדום שבפולין אשר הרשים את חברי המשלחת באינטלגנציה הגבוהה שלו, ואשר סיפר כי אחיו בן ה - 18 נורה למוות לעיניו, וגופתו נלקחה לשריפה, וכן סיפר על אסירים שנתלו כמעט מידי יום. כמו"כ סיפקו חברי המשלחת תיאור נרחב אודות המשרפות ואופן פעולתם, על שלדי אדם שנמצאו בתוך המשרפות, ועל התהליך הנורא שקדם להבאת האסירים לקרימטוריום, ועוד.

את הדו"ח שנכתב בגוף ראשון מסיימים חברי המשלחת [מתורגם]: "בהכנת דו"ח זה, השתדלנו לכתוב באיפוק ובאובייקטיביות, ולהימנע מהבעת תגובה אישית או הערות רגשיות. אנו מסיקים, עם זאת, על סמך הראיות העומדות בפנינו, שמדיניות של רעב מתמיד ואכזריות בלתי אנושית נעשתה בבוכנוואלד במשך תקופה ארוכה. ושהמחנות האלה הם הנקודה הנמוכה ביותר של השפל אליה ירדה האנושות מעולם. הזיכרון שראינו ושמענו בבוכנוואלד ירדוף אותנו ללא הרף במשך שנים רבות".

7 עמ'. 25 ס"מ. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט