מכירה 17 /
פריט 33

33 מ-

266

33

דוח מוקדם אודות בעיית הפליטים היהודים מגרמניה לארצות אירופה, 1934

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 22%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
14.09.2022, 19:00

TROISIEME SESSION DU CONSEIL D'ADMINISTRATION DU HAUT-COMMISSARIAT POUR LES RÉFUGIÉS, (ISRAÉLITES ET AUTRES) PROVENANT D'ALLEMAGNE LES 1. ET 2 NOVEMBRE 1934 - הישיבה השלישית של המועצה המנהלית של הנציב העליון לפליטים (ישראלים ואחרים) מגרמניה ב-1 וב-2 בנובמבר 1934 - כולל דוח הנציב העליון מר ג'יימס ג'י מקדולנד . הוצאת Londres : Ed. Par Le Haut-Commissariat - לונדון 1934 - מהדורה ראשונה. צרפתית. (הדוח פורסם במקביל באנגלית ובצרפתית).

דוח מוקדם הסוקר את מסקנותיה של ועדה משותפת מיוחדת שהוקמה בשנת 1933 לטיפול בבעיית הפליטים היהודים אשר היגרו מגרמניה לארצות אירופה השונות בעקבות עליית גלי האנטישמיות, והגזירות שהטילה גרמניה הנאצית על היהודים. הדוח פורסם בשנת 1934 כשנה לאחר עליית היטלר לשלטון, והוא סוקר את מכלול ההיבטים הכלכליים והסוציולוגים של הגירה זו שהחלה שמונה עשר חודשים קודם, עם תכנית פעולה מפורטת, כיצד ניתן לקלוט את היהודים הגולים ולאפשר להם להשתלב בערי אירופה, או להמשיך הלאה להגירה לארצות הברית, לארץ ישראל, ולמדינות אחרות. הדוח מפרט אודות ניהול משא ומתן עם ממשלות נוספות, ריכוז עבודת ארגוני הסעד וההגירה, תמיכה כלכלית באמצעות קרנות וגופים פרטיים, הנפקת אישורי עבודה מקומיים ליהודים, ועוד. באותה העת דווח על 27,000 יהודים אשר עזבו את שטחה של גרמניה בגל הראשון, מתוכם 1300 פרופסורים ובני המעמד הגבוה, כ 2000 תלמידים צעירים, כמה אלפים של מורים, ובסה"כ 11,000 יהודים המשתייכים ל"מעמד הגבוה". בדוח מכונה בריחתם של היהודים מגרמניה בביטוי "יציאת מצרים", ונכתב כי בערים מסוימות כגון פריז ופראג, ישנו צורך בסיוע מידי ליהודים הגולים, בשל תנאי מחיה קשים. כמו"כ דווח על החרמת כספי קרנות וביטוח של יהודי גרמניה מצד הממשלה הגרמנית באופן חד צדדי וניסיון לקבוע מתן מענקים כספיים מהמדינות אשר קיבלו את היהודים אשר נותרו ללא כל. גם נקבע סעיף הומניטרי, כי יהודים בעלי אזרחות גרמנית שזו נשללה מהם, יקבלו את אותו מעמד חברתי, קרי מגורים ותעסוקה כאילו היו בעלי אזרחות גרמנית. סעיף שנתקבל בחלק מהמדינות.
הדוח מפרט גם אודות "חינוך מחדש" שעוברים היהודים שהיגרו לצ'כוסלובקיה, איטליה, אנגליה, לטביה, ליטא, והולנד- בהן כל שכבות האוכלוסייה היהודית האורתודוקסית לוקחת זה הפעם הראשונה חלק בפעילות הארגונים הציוניים, בקורסים בחקלאות, עבודות יד, בבתי ספר מקצועיים, ובפעילות של ארגון "החלוץ", וכן סיוע של עליית יהודים לארץ ישראל.
לכל אורך הדוח ניכרת התחושה כי הגרוע מכל עוד לפנינו, וכותביו ערים לעובדה שהמצב בגרמניה רק ילך ויחמיר בחודשים הבאים, ובשנים הבאות, ומנסים כל העת לייצר פתרונות בזק, ומוצא ראוי ליהודי גרמניה לפני שיהיה מאוחר מדי.

נדיר. עותק אחד בלבד רשום בקטלוג הספריות העולמי WORLD CAT באוניברסיטה של דרום פלורידה.

35 עמ'. 22 ס"מ. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט