מכירה 20 /
פריט 57

57 מ-

236

57

דרכון וינאי של אישה יהודייה תחת הכיבוש הנאצי – מסומן באות "J" – מ"גולי מאוריציוס" - נדיר ביותר

מחיר פתיחה: $500

עמלת בית המכירות: 22%

נמכר: $650
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
19.04.2023, 19:00

Deutsches Reich Reisepass - דרכון גרמני מס' 76230 אשר הונפק עבור האשה היהודיה יוהנה שפיגל, ב 16 בינואר 1939. שפיגל ילידת וינה, 1896 הצליחה להימלט מארצות הכיבוש הנאצי דרך מאוריציוס ולהגיע לארץ ישראל, והיתה אחת מ"גולי מאוריציוס" שבספינה המפורסמת. בעמוד הראשון מופיע שמה, הטבעת האות J (JUDE - יהודי), ותוספת המילה "שרה". האות J הוחתמה ע"י הנאצים בהיותה בוינה (לאחר כיבוש אוסטריה בידי הנאצים) כשלושה חודשים לאחר שנכנס לתוקפו החוק הקובע את סימן דרכונם של כל היהודים באות J ונתווסף השם "שרה" לכל אשה יהודיה (והשם "ישראל" לגבר), ב 5 באוקטובר 1938. בעמוד השני תמונת הפספורט של יוהנה שפיגל. מסעה של שפיגל אל מחוץ לשטחי הרייך הגרמני עד להגעתה לארץ ישראל, הינו מסע מעורר השתאות, הן בשל מסלולו המיוחד מוינה למאוריציוס שבאוקיינוס ההודי, והן בשל התחבולה באמצעותה הצליחה לברוח משטחי הרייך בשיתוף פעולה של שגרירות פרגוואי בוינה שסייעה לה להימלט.

לאחר שהונפק ב 16 בינואר 1939, הוחתם הדרכון פעם נוספת על ידי מפקד המשטרה בוינה בתאריך 16 בינואר 1940, והוארך תוקפו עד ה 16 בפברואר 1941. ב 24 בנובמבר קיבלה יוהנה אישור יציאה מקונסוליית פרגוואי בוינה - בעמוד 7 חותמת מיוחדת של הקונסוליה הפארגוואית בוינה, וחתימת ידו של הקונסול המאשרים את יציאתה, וכן חותמת דיו של הרייך הגרמני המאשר את עזיבתה את וינה בעמוד הבא. בחודש ספטמבר 1940 מופיע בדרכון אישור מיוחד הקובע כי יציאתה משטח הרייך הגרמני מותרת אך ורק לצורך הגעה לפרגוואי. יוהנה הצליחה לברוח באמצעות דרכון זה משטחי הרייך הגרמני, והגיעה לבסוף לאי מאוריציוס ביחד עם יתר היהודים שהיו על הספינה המפורסמת. במאוריציוס היא שהתה עד תום המלחמה, ובחודש אוגוסט 1945 היא הגיעה לארץ ישראל הישר לנמל חיפה - בעמוד האחרון של הדרכון מופיעה חותמת המאשרת את הגעתה לארץ ישראל ממאוריציוס, לשם עלייה לארץ לצמיתות - עם חותמת פיקוח הגבולות של ממשלת פלשתינה.

האי מאוריציוס שבאוקיינוס ההודי היה המקום אליו גלו נוסעי אונית המעפילים אטלנטיק שנתפסו בידי הבריטים. קבוצה בת 1,634 יהודים יצאה מברטיסלבה בחודש ספטמבר 1940 על גבי אוניה שהפליגה לעבר העיר טולצ'אה, ומשם עלו על האנייה "אטלנטיק" לכיוון ארץ ישראל. בדרכם ארצה באזור איסטנבול סירבו אנשי הצוות להמשיך להשיט את האוניה, והנוסעים עצמם השתלטו עליה. האונייה התגלתה על ידי הצי הבריטי, המעפילים גורשו אל האי מאוריציוס, שהו בו במשך חמש שנים, ורק בתום המלחמה, בחודש אוגוסט 1945, הגיעו לארץ ישראל. גולי מאוריציוס זוהו באמצעות הערה שנוספה לחותמות הכניסה לארץ בכתב יד הקובעת כי הגיעו ממאוריציוס. לפנינו דרכון נדיר ביותר של יהודייה תחת הכיבוש הנאצי אשר הצליחה להימלט והיתה על ספינת הגולים המפורסמת שהוגלתה למאורציוס על ידי הבריטים, והגיעה לבסוף לארץ ישראל!

אודות סיפורים ההירואי של גולי מאוריציוס ראה כאן

דרכון: 13 עמודים מלאים המספרים את סיפורה של יוהנה בכל מעברי הגבולות. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט