מכירה 23 /
פריט 56

56 מ-

250

56

האירועים בהילסנר - פרסום מוקדם אודות עלילת הדם שהתרחשה בצ'כיה

מחיר פתיחה: $300

עמלת בית המכירות: 23%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
02.12.2023, 19:00

Hilsneruv proces - "האירועים בהילסנר" מאת Aloise Pojmana הוצאת Nakladem Aug. Geringera שיקגו, 1920 - מהדורה ראשונה. צ'כית. נדיר.

פרסום מוקדם בו מגולל המחבר את כל פרטי "פרשת הילסנר" - עלילת הדם המפורסמת שהתרחשה בצ'כיה ב 1899. המחבר הינו יליד פולנה בה התרחשה העלילה, אשר הכיר את הפרשה מקרוב, הצליח להגר לארצות הברית בסיוע היהודים המקומיים, והוציא לאור את החיבור שלפנינו בו הוא מגולל את פרשת עלילת הדם מתחילתה ועד סופה. בין היתר מופיע בספר תצלום נדיר של העד הראשי בפרשה Petr Pesak, ועוד.

אנז'קה הרוזובה (Anežka Hrůzová) נערה צ'כית קתולית בת 19, התגוררה בכפר ווייז'ניצ'קה (Věžnička) ועבדה כתופרת בכפר פולנה הסמוך. בשעות אחר הצהריים של ה-29/3/1899, עזבה אנז'קה כרגיל את מקום עבודתה אך לא הגיעה אל ביתה. שלושה ימים לאחר מכן, נמצאה גופתה ביער, גרונה נחתך ובגדיה נקרעו. במרחק קצר משם, נמצאו שלולית דם, כמה אבנים מוכתמות בדם, חלקים מבגדיה וחבל איתו חנקו אותה למוות או גררו את גופתה למקום בו נמצאה. האירוע התרחש בעיצומו של חג הפסח, והרשויות והאוכלוסייה המקומית החלו לטעון שהרצח נעשה על ידי יהודי. החשד נפל על ליאופולד הילסנר (Leopold Hilsner), יהודי בן 23 תושב העיירה פולנה (Polná) אשר נהג לעיתים קרובות לטייל ביער באזור בו נמצאה הגופה, אך למעשה לא היה כל סימן אשר קישר אותו לרצח. הילסנר נעצר והועמד לדין בבית המשפט בקוטנה הורה (Kuttenberg) ב-12-16 בספטמבר. הוא הכחיש את האשמות נגדו. התובע הצ'כי קארל באכס, טען, כי "קיימת קבוצת יהודים, ההורגים נוצרים, כדי להוציא מהם את הדם". למעשה בית המשפט דן אותו למוות בגין השתתפותו ברצח. באותה העת יצא להגנתו פרופ' תומאס מסאריק אשר פרסם מחקר בשם "ההכרח לבחון מחדש את משפט פולנה" ובו הוכיח את הטעויות ואי-הצדק שנעשו במשפט הזה, והאשים את העיתונות האוסטרית אותה כינה בשם דרייפוסיאדה צ'כית-אוסטרית, אשר נקטה מלכתחילה צד נגד הילסנר. פרסום החוברת הציף את הפרשה והחלו הפגנות בעד ונגד. בזכות זאת הוגש ערעור לבית המשפט לערעורים בווינה תוך ציון טעויות טכניות במשפט ובית המשפט הורה על פתיחת משפט חדש שייערך בפיסק, וזאת בכדי להימנע מהפחדת העדים על ידי ההמון והשפעת התסיסה הפוליטית. ב-11/6/1901, הומר העונש על ידי הקיסר פרנץ יוזף למאסר עולם וב-24/3/1918, קיבל הילסנר חנינה על ידי הקיסר קארל. את שארית חייו בילה בוולקה מזירז'יצ'י (Velké Meziříčí), פראג, ווינה חי ממסחר מבית לבית ונהנה מתמיכה קטנה של הקהילה היהודית ושל מסאריק. ב-1928, בגיל 52 נפטר בווינה ועל מצבתו נכתב "כקורבן תמים לשקר של רצח על רקע פולחני, הוא נשכח בכלא במשך 19 שנים".

נדיר ביותר. איננו מופיע בקטלוג הספריות העולמי world cat.

85 עמ'. כתמים קלים. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט