מכירה 20 /
פריט 33

33 מ-

236

33

הארסט וועסעל דער נאצישער קדוש - פרסום נדיר שיצא בורשה על רקע פרעות הנאצים ביהודים לאחר הירצחו של הורסט וסל

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 22%

נמכר: $360
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
19.04.2023, 19:00

הארסט וועסעל דער נאצישער קדוש - הורסט וסל הנאצי הקדוש, מאת ש"ז וואולף [שמואל וואולמאן]. ורשה, 1935 - מהדורה יחידה. יידיש. פרסום נדיר בעיצומן של פרעות הנאצים ביהודים על רקע הירצחו של איש המפלגה הנאצית הורסט וסל, והאשמתם של יהודים קומוניסטים ברצח.

פרסום נדיר שיצא בורשה בתגובה לפרעות הנאצים נגד היהודים ביום מותו של הורסט וסל. וסל היה חבר המפלגה הנאצית בגרמניה אשר חיבר את השיר "Die Fahne hoch" - (הדגל מונף אל על) אשר היה להמנון המפלגה הנאצית. ( ראה כאן ). הוא נולד ב 1907 וכבר בצעירותו החל להסתובב עם קבוצות ימין קיצוניות. בשנת 1926, החל וסל לפעול נגד מתנגדי המפלגה הנאצית, ואירגן התקפות במיוחד נגד יהודים, לאחר שקנה לו שם כשונא יהודים מובהק נעשה ידידו הקרוב של ג'וזף גבלס. את שירו הידוע כתב בשנת 1929. השיר המהלל את פלוגות הסער הנאציות פורסם בעיתון הנאצי "דר אנגריף" ("ההתקפה"), ולאחר מותו, ב-1931 הפך השיר להמנונה הרשמי של המפלגה הנאצית, והושר לצד ההמנון הלאומי "גרמניה מעל לכל" באירועים רשמיים כשרבבות גרמנים שרים את מלות השיר: "כשדם יהודי יותז על הסכין אז נגיל ונשמח" (יש לציין שלאחר מלחמת העולם השנייה, כחלק ממדיניות הדה-נאציפיקציה, נאסרה בחוק בגרמניה השמעת השיר, על פי סעיפים 86 ו- 86A לקוד הפלילי הגרמני). וסל נהרג בשנת 1930 לאחר ריב עם בעלת הדירה אותה שכר. היא פנתה לקומוניסטים שתפסוהו בדירתו וירו בו למוות, אחד מהמתנקשים בו היה אלי הוהלר, בריון יהודי קומוניסטי בעל קשרים בעולם התחתון. עוד לפני שנקבר החל גבלס בהפיכתו של וסל ל"קדוש" המפלגה הנאצית, והלוויתו הפכה למופע של ממש. בכל שנה סביב תאריך מותו השתמשו הנאצים באירוע כתואנה לפגיעה ולפרעות ביהודים.
החיבור שלפנינו יצא על רקע פרעות אלה. חלקו הראשון עוסק בוסל האיש החל מצעירותו, ומתאר את נטיותיו האלימות ואת מעשיו הנפשעים. החלק השני עוסק בפרטי האירוע בו נרצח, מי בדיוק האנשים שהיו מעורבים ברצח, ומתאר כיצד המפלגה הנאצית השתמשה במניפולציה של האירועים כדי לנקום ביהודים. הכותב מראה כיצד כל המעורבים בפרשת הירצחו פעלו ממניעים של נקמה אישית, ולא ממניעים פוליטים שבין יהודים לגרמנים, וכיצד הוציאו הנאצים להורג יהודים חפים מפשע בחודשים שלפני כתיבת הספר, בטענה שהם קומוניסטים הקשורים להירצחו. כמו"כ הכותב מתאר בהרחבה את ההתלהבות והאופוריה של ההמון הנאצי, בכל פעם ש"שיר הורסט וסל" (המצוטט במלואו בספר) מושר בטקסי המפלגה דגלי האס אס מונפים אל על, ובכל פעם שהנאצים יוצאים לתהלוכה ושרים את שירו, מגיעות ידיעות על פרעות ורציחות של יהודים כהמשך ישיר לתהלוכה הנאצית.

נדיר ביותר. לא מופיע כלל בקטלוג הספריות העולמי "world cat".

62 עמ'. דף השער והכריכה האחורית מנותקים. קרע בעמוד 4 ללא פגיעת טקסט. קרע חסר בדף האחרון עם פגיעת טקסט קלה. מצב כללי טוב - בינוני.

פריטים נוספים

שאל על פריט