מכירה 23 /
פריט 212

212 מ-

250

212

הארץ והספר' - תומסון - לונדון 1898 - מהדורה מפוארת

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
02.12.2023, 19:00

THE LAND AND THE BOOK - הארץ והספר, או 'איורים תנכ"יים השאובים מהמנהגים ומהנופים של ארץ הקודש, מאת W.M. THOMSON [ויליאם מקלור תומסון] הוצאת T. NELSON AND SONS, לונדון 1898. מהדורה מפוארת.

ספרו הנודע של תומסון מהחשובים שנכתבו במאה ה־19, מלווה בלוחות בדפוס ליטוגרפי צבעוני המתארים נופים ואתרים בארץ ישראל, ועשרות איורים בגוף הטקסט של אנשים בלבוש אוריינטלי, מראות נוף, בעלי חיים וצמחים מהמזרח התיכון, לצד הטקסט, ומפת ארץ ישראל צבעונית מקופלת (46x46 ס"מ). המחבר ויליאם מקלור תומסון, אמריקאי אשר חי קרוב ליובל שנים בלבנון ובארץ ישראל תיאר לפרטים ובדייקנות את מכלול הפרטים המרכיבים את הנוף המזרח תיכוני. בפרק הזמן הארוך שבו שהה בלבנט למד תומסון להכיר היטב את ארץ ישראל. ארנסט רנאן, מחוקריו החשובים של המזרח, ציין כי תומסון ערך בארץ מספר סיורים רב יותר מכל חוקר בתקופתו. בשל ידיעתו את שפות המקום שימש תומסון כמתורגמן לחוקרי מקרא שביקרו באזור. ב-1852 ליווה את אדוארד רובינסון, ממייסדי הארכאולוגיה המקראית, במסעו השני בארץ ישראל. במהלך שהותו באזור היה תומסון עֵד מקרוב לאירועים קשים. ב-1837 הגיע לצפת כשבועיים לאחר רעידת האדמה ההרסנית בלוויית רופא והגיש סיוע לנפגעים. הדוח המפורט שמסר תומסון על האסון זכה לפרסום רב והועתק בספרים רבים.

הספר זכה לתפוצה עולמית רחבת היקף וחסרת תקדים. הוא הופיע במחצית ב' של המאה ה־19 במהדורות שונות בארצות הברית ובאנגליה (עם שינויים ותוספות, והבדלים בין מהדורה למהדורה). מקובל כי בתקופתו היה זה הספר הנפוץ ביותר אחרי "אוהל הדוד תום" (ושלישי אחרי התנ"ך). הספר ערוך כמעין יומן מסע שבו מדריך תומסון את בן לווייתו ועונה על שאלותיו, כאשר הוא מלווהו במסעותיו מביירות דרומה לאורכה של ארץ ישראל - מסע המסתיים בירושלים. הספר משופע באיורים רבים שעובדו לתחריטים על סמך ציורים שנלקטו ממקורות שונים, בהם אלה של ברטלט, דייוויד רוברטס וקרל ון דה ולדה. לתפיסתו של תומסון, אין להבין את ארץ ישראל ללא המקרא ואין להבין את המקרא ללא הארץ. הספר נועד להמחיש לקוראיו את הכתוב המקראי מתוך התבוננות באנשים ובמנהגיהם, בטבע הארץ וביישוביה בהווה.

XVII, [1] מפה + 718 עמ' [9] לוחות ליטוגרפים. 20 ס"מ. עותק נאה. כריכת עור מקורית עם הטבעה מוזהבת. חיתוך דפים מוזהב. רצועות שדרה מוגבהות. בלאי קל בכריכה. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט