מכירה 25 /
פריט 20

20 מ-

271

20

הבירה - פרסום פנימי נדיר של "בני אצ"ל" בירושלים - דצמבר 1948 - הפרסום הראשון של ארגון "בני אצ"ל"

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $240
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

הבירה. עלון בני אצ"ל ירושלים - גיליון חנוכה, כסליו תש"ט - דצמבר, 1948 - "פנימי" - הפרסום הראשון שהוציא הארגון שזה עתה נוסד בירושלים. חוברת נדירה בהדפסת סטנסיל המקיפה את הנושאים הבוערים בהם עסק הארגון עם הקמתו - מאורעות מלחמת העצמאות בירושלים, והמשך פעילותו של ארגון האצ"ל לאחר הכרזת העצמאות במלחמה בפולש הערבי, בהתיישבות, ובהתבססות הארגון החדש.

חוברת פנימית של צעירי תנועת "בני אצ"ל" בירושלים אשר יצאה לרגל חג החנוכה. התנועה עסקה במימוש חזון האצ"ל לאחר הקמת המדינה - "עליה לאדמות המולדת השוממות והכשרתן להתישבות אחינו העולים" וזוהי החוברת הראשונה שהוציא. מופיעים בין היתר עקרונות התנועה ומאמרים שנכתבו בידי חברי התנועה בנושאים הצדק שבמלחמת השחרור והמשכה: "מלחמת ישראל לא נסתיימה כל עוד לא שוחררה כל ארץ ישראל", המלחמה באויב הערבי: "הרחקת הפולש הערבי... כל השלמה עם האחזות האויב בגבולות המולדת כמוה כאיבוד לדעת. תפקידנו הוא לסרק, לסרק היטב את ארצנו מאויב ולהקים סביב לה חגורת בטחון" , סילוקם הסופי של הבריטים מארץ ישראל, והתיישבות. בין היתר מופיעים מאמרים בנושאים "חנוכה תש"ח בגלות קניה" - תיאור חי על האופן בו חגגו הגולים בקניה את חג החנוכה, משירי גלות קניה, "חנוכה אשתקד" - על חג החנוכה בעיצומם של קרבות מלחמת העצמאות וקרבות ההגנה בעיר העתיקה בירושלים, המאורעות בעיר העתיקה מאז שהבריטים עזבו ב 13 במאי: "הערבים נכנסו כמעט לכל בית כנסת בו התאכסנו יהודי העיר העתיקה... דם המגינים נשפך כמים ברחובות ומדי פעם בפעם הגיעה רשימה חדשה של שמות ההרוגים. כבר לא שמנו לב לרשימות כי חשבנו שעוד מעט וגם אנחנו נלך בדרכם... לא היו מספיק אחיות כדי לטפל בפצועים הרבים ומספר מבניהם מתו בגלל חוסר טפול בהם...". כמו"כ מופיעים מאמרים על היציאה להגשמה ביצירת גרעיני התיישבות חדשה, חיי המחנה, מדור בדיחות (על ביקורו של בן גוריון במוסד לחולי רוח בבת ים), ועוד.

תנועת "בני אצ"ל" בירושלים הוקמה בחודש אוקטובר 1948 בידי בני נוער משכונות ירושלים קטמון, גבעת שאול, מרכז העיר ונחלאות עם סניפים לנוער הכללי, ולנוער הדתי בנפרד. בנוסף לפעילות החלוצית והמלחמתית, לתנועה היתה מקהלה, תזמורת, ואף קבוצת כדורגל. התנועה אף עסקה בסיוע לנזקקים, סיפוק מקומות עבודה לעולים, וקורסי השתלמויות.
יש לציין שארגון האב האצ"ל עצמו אשר ממנו שאפו "בני האצ"ל" את ההשראה לארגונם החדש, הוקם אף הוא בעיר ירושלים, היה זה בשנת 1931 כאשר בסניף הירושלמי של ארגון "ההגנה" קמה קבוצה גדולה של אנשי הסניף (בראשות אברהם ("גדעון") תהומי, שהיה מפקד הסניף עד זמן קצר לפני הפילוג), בדרישה נחרצת לפעולה נגד התוקפנות הערבית של אותם ימים, פרשו מ"ההגנה" והקימו את ארגון האצ"ל.

40 עמ'. 20 ס"מ. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט