מכירה 23 /
פריט 77

77 מ-

250

77

היהודים בהולנד - פרסום אנטישמי בזמן כיבוש הולנד בידי הנאצים. הולנד, [1941]

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $150
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
02.12.2023, 19:00

DE JODEN IN NEDERLAND - 'היהודים בהולנד' מאת התועמלן האנטישמי Hans Graf von Monts. הולנד, [1941] - פרסום אנטישמי לאחר כיבושה של הולנד בידי הנאצים במטרה להביא לתמיכה של העם ההולנדי בתוכנית ההשמדה. הולנדית.

המחבר מציג את ה'הבעיה היהודית' כבעיה ארוכת שנים באירופה בכלל ופותח בציטוטים מהוגי דעות שונים בהיסטוריה בגנות היהודים, התנהגותם, מנהגיהם, ונגד הדת היהודית. בהולנד לבושם של היהודים דמה יותר לאופן בו התלבשו העמים במערב אירופה. הטענה האנטישמית המרכזית העומדת לאורך כל דפי החוברת היא, שלמרות שחזותם החיצונית של יהודי הולנד הינה מערבית, והיא שונה מזו של יהודי מזרח אירופה, מדובר ב"אותם" היהודים, ובאותן ההתנהגויות והמנהגים ((טענה הבאה לידי ביטוי גם בכריכה המציגה את ה"התפתחות" של היהודי מנווד מזרח אירופאי, לבעל הון עם סיגר על רקע מפת הולנד). מופיעות ההאשמות האנטישמיות שנפוצו באירופה בשנות השלושים כלפי היהודים - היהודים הם הגורמים למלחמה בין מדינות אירופה, השליטה על הכסף בכל המדינות נמצאת בידיים יהודיות, הכח הפוליטי בכל המדינות נמצא בידיים יהודיות. המחבר מרבה במשפטי שנאה וביקורת על המנהגים היהודים והמקורות היהודיים, כאילו בטקסים היהודיים בבתי הכנסת באמשטרדם זוממים היהודים כיצד לקלל את יתר האומות ולהשתלט עליהם, ועוד. והכל על מנת להוביל את הקורא למסקנה: "עלינו להוציא את היהודים מארצנו".

בחלקה המרכזי של החוברת מופיעים עשרות תצלומים של יהודים בהולנד, המלווים במשפטי שטנה שמטרת כולם להבהיר את המסר "הולנד לא צריכה את היהודים בתוכה". כך למשל מופיעה תמונה סטריאוטיפית של העו"ד היהודי ד"ר לזרוביץ עליו נכתב: "הוא שונא את התרבות האנגלו סכסית, ניתן להבחין בכך, האם הוא מתאים לנו?", תצלום אחר מציג שוחטים יהודים, והכיתוב האנטישמי המציג את השחיטה היהודית באופן מעוות: "אמונה טפלה אפלה ונוראה... כאשר בתוכנו עם ברברי מוזר שוחט בגלוי עופות באופן טקסי, ברחובות אמשטרדם לרגל החגים הקודרים שלהם... זה אומר לפתוח עורק של תרנגולת ולתת לה לדמם לאט תחת ייסורים איומים. האם אנחנו יכולים לסבול זוועות כאלה בארצנו?", בתצלום אחר בו נראים יהודים שורפים את החמץ לפני פסח ברחובה של עיר, מוצגת מניפולציה כאילו היהודים מזלזלים בלחם, מופיע תצלום של יהודים בעת אמירת ה'תשליך' ליד הנהר (תצלום שצולם בניו יורק!) בראש השנה מלווה במילות גנאי נגד "האמונה הטפילה" של היהודים המאמינים כי הם משליכים את חטאיהם לנהר, מופיעים זה לצד זה שני תצלומים המציגים את היהודי המזרח אירופאי, ליד היהודי ההולנדי, והכיתוב האנטישמי: "יהודים בורשה, יהודים באמשטרדם, נשארים אותו הדבר, האם הם שייכים לנו?", תצלום אחר בו נראים יהודים עניים בבלויי סחבות המתוארים כ"גנבים", ועוד.

החוברת יצאה לאור לאחר שכבר נכבשה הולנד בידי הנאצים ב 10 במאי 1940, והיא נועדה להכשיר את רדיפת היהודים בעיניהם של המקומיים ההולנדים. ידוע כי מרבית ההולנדים אכן לא סייעו ליהודים לאחר כיבושה בידי הנאצים, וחלקם אף השתתפו בתהליך האיתור, הריכוז וההובלה של יהודי הולנד יחד עם הנאצים. היו כאלה שחשו בכך, ועם כניסת הנאצים כ 2000 מיהודי הולנד ברחו, ואחרים הסתתרו. רבים נשלחו למחנות ריכוז בגרמניה ואל מחנות השמדה במזרח אירופה. עם זאת נציין כי למרות האוירה האנטישמית שניסו הנאצים להשליט בקרב האוכלוסייה המקומית בפרסומים כדוגמת החוברת שלפנינו, הם לא הצליחו בכך כפי שהצליחו בצרפת למשל, בהולנד היו מקרים רבים במיוחד של מסירות נפש למען היהודים, כגון פעולות ההצלה של קבוצת בני-בלי-שם, יוהאן ואן הולסט שפעל יחד עם הנרייטה פימנטל וולטר סוסקינד, גודפריד בומאנס, ואחרים. על פי הערכות שונות כ-16 אלף יהודים בהולנד ניצלו מידי הנאצים הודות לסיוע זה. היחס בין מספר חסידי אומות העולם ההולנדים לבין גודל האוכלוסייה גבוה לאין ערוך מבכל מדינה אחרת. ראוי לציין במיוחד את הכפר ניולנדה, שאנשיו הסתירו יהודים באופן מאורגן.

63 עמ'. 23 ס"מ. כריכה מחוזקת בנייר דבק. כתמים בכריכה. מצב טוב - בינוני.

פריטים נוספים

שאל על פריט