מכירה 20 /
פריט 125

125 מ-

236

125

היסטוריה קצרה של יהודי אירלנד - פרסום נדיר בהפצה מוגבלת. דבלין, 1945 - מהדורה ראשונה

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 22%

נמכר: $160
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
19.04.2023, 19:00

A Short History of the Jews in Ireland - היסטוריה קצרה של יהודי אירלנד מאת Shillman Bernard הוצאת Dublin & London: Mrs. Cahill & Co., Ltd, דבלין, 1945. פרסום נדיר בהפצה מוגבלת אודות הנוכחות היהודית הארוכה באירלנד, המבנה הפנימי של הקהילה היהודית, והשפעתה רבת השנים באירלנד.

פרסום חשוב שיצא מיד בסופה של מלחמת העולם השנייה, ועוסק בנוכחות היהודית רבת השנים באירלנד, כבר בעת הקדומה, ובפרט בעת החדשה החל מהמאה ה־18. פרסום חשוב העוסק ביהדות אירלנד באופן מפורט וכולל שמות של עשרות יהודים ומפרט את תרומתם לקהילה היהודית, ואת השפעתם ההיסטורית בכלל. המחבר מביא בספרו שמות של עשרות יהודים חשובים שגרו באירלנד ופועלם ההיסטורי בקהילה היהודית, תוך שהוא מוכיח בניגוד לנכתב בידי היסטוריונים שונים, אשר נהגו להמעיט במספרם של יהודי אירלנד ובחשיבותם. כמו"כ הוא מרחיב בעניין מיקומם ההיסטורי של מבני הציבור היהודיים - בית הכנסת, בית הספר העברי, בית הקברות היהודי, ואפילו חלקם של היהודים במופעי הבידור שהתקיימו בתיאטראות דבלין במאה ה־19, ועוד. המחבר מראה כיצד לקהילה היהודית באירלנד היתה השפעה חיובית נרחבת על הנעשה בארץ יותר מכל אומה אחרת. כמו"כ הוא מוכיח את הימצאותם של יהודים גם בערים שוליות ברחבי אירלנד כבר במאה ה־18, על פי רישומי לידה שהיו ברשותו. לקראת הסוף המחבר רושם פרטים אודות קהילת אירלנד בשנה שבה יצא הספר, אז לדבריו היו בה 62 משפחות הכוללות כ 280 איש, הוא מדווח על התנהלות בית הכנסת של הקהילה, ארגוני הסיוע היהודים, מבני הציבור ובתי הספר, ועוד. (באחד הפרקים הוא מפרט את העובדה המעניינת על אירוע שהתקיים בשנת 1656 בו הזמין קרומוול כמה יהודים פורטוגלים להקים מוסד בבירת אירלנד כדי להוות מחסום נגד האוכלוסייה הקתולית, וכיצד בדיוק באותה שנה הציע ג'ון הרינגטון שאירלנד עצמה תעבור לידיים יהודיות...).
המחבר כותב במבוא לספר כי מספר מוגבל של עותקים הודפס על מנת שיופצו באופן פרטי על ידי Eason & Son. כריכה מרשימה עם איור עולים יהודים לאירלנד המחזיקים בידם את דגל ישראל בעיצוב J. R. EGAN.

151 [1] עמ'. כתמים קלים בכריכה. מצב טוב - טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט