מכירה 20 /
פריט 102

102 מ-

236

102

המוות בברנדונק - עדות מוקדמת של אסיר מחנה ברינדונק אדגרד מרביקס

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 22%

נמכר: $120
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
19.04.2023, 19:00

BREENDONCK LA-MORT מאת Edgard Marbaix - הוצאת P. de myttenaere, בריסל 1944. מהעדויות הבודדות והמוקדמות, על הנעשה במחנה ברנדונק שבבלגיה. הספר - מלווה ברישומים קשים המתארים את זוועת המחנה מאת Wilchar.

בפתח הספר כותב המחבר: "הספר זה הוא תיאור פשוט של כליאתנו במחנה הריכוז Breendonck-lcz-Wil-lebroeck, במחוז אנטוורפן. אין לי שום כוונה אחרת מאשר להתייחס - בצורה נאמנה ככל האפשר - לכל מה שראינו, שמענו, סבלנו שם". ומקדיש את הספר לחבריו למחנה אשר נספו, וכותב בקצרה את האופן בו מצאו את מותם ואת התאריך המדויק. בעדותו הוא מגולל את סיפורו, החל מתפיסתו, הובלתו למחנה, ושהותו במחנה. מעניין לציין כי פרט לתיאורים הקשים על חיי היום יום במחנה בצל המוות, משתף אדגרד באריכות את שיקול הדעת, המחשבה, וההתלבטות שעמדה אצלו בימים שנאסר במחנה באינספור סיטואציות. כגון, למי להתחבר במחנה, כיצד לקנות את אמונם של מפקדי האס אס, האם להראות פנים שמחות גם כשקשה, או ההיפך להראות פנים קשות ואולי לזכות לרחמים וכדו'. בשלב מסוים התלבט אם לחבור לקבוצת פרטיזנים שתכננה לברוח מן המחנה, אך בסופו של דבר החליט להישאר מחשש להיתפס. אחת הסיטואציות הקשות שמתאר בספר היא הוצאה להורג של חבריו במרתף ליד המחנה, כשהנאצים הכריחו אותו להיות נוכח ולצפות בה, ועוד.

ברנדונק שמש בעבר כבסיס צבאי מבוצר של הצבא הבלגי בין הערים אנטוורפן ובריסל שבבלגיה. בזמן הכיבוש הגרמני בבלגיה במלחמת העולם השנייה שמש כמחנה מעצר, שבו נכלאו גם יהודים מקהילת בלגיה. ב-20 בספטמבר 1940 הגיעו האסירים הראשונים למבצר. נכלאו בו קומוניסטים בלגיים, אנשי מחתרת, בני ערובה שנתפסו על ידי הגרמנים, יהודים מקהילת בלגיה וגם פושעים פליליים. בשנה הראשונה לקיום המחנה היו היהודים כמחצית אוכלוסיית האסירים בו. הם הוחזקו בו בהפרדה מן האסירים האחרים. בין השאר נכלאו במבצר הרב שלמה אולמן, הרב הראשי לקהילת יהודי בלגיה, וראשי איגוד יהודי בלגיה. האסירים שהו במבצר בממוצע כשלושה חודשים לפני שנשלחו למחנות ריכוז בגרמניה, אוסטריה ופולין. האסירים סבלו מתנאי חיים קשים, הרעבה, מניעת טיפול רפואי ויחס אכזרי מצד סגל המחנה, והם הועבדו בעבודות כפייה; הגרמנים גם קיימו במבצר חקירות, עינויים והוצאות להורג בתלייה. במחנה נחקרו אסירים פוליטים שונים תחת עינויים קשים. המפקד הגרמני הראשון של המבצר, פיליפ שמיט, הועמד לדין בבלגיה ב-1949, הורשע, נדון למוות והוצא להורג ב-1950.

104 עמ'. 18 ס"מ. כריכה מאוירת עם ציור של גולגולת חבושה בכובע אס אס, אוחזת בשיניה שוט. קרע בחלקה התחתון של השדרה. מצב כללי טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט