מכירה 09 /
פריט 252

252 מ-

280

252

המשוררת זלדה - שירים בכתב ידה שלא פורסמו מעולם

מחיר פתיחה: $1,500

נמכר: $12,000
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
11.01.2021, 19:00

שמונה שירים שלא פורסמו מעולם בכתב ידה של המשוררת הדגולה זלדה, בת דודתו של האדמו"ר מליובאוויטש, מדמויות ההוד, ומהיוצרות הפוריות והמשפיעות ביותר בדורות האחרונים. חמשה מתוכם משנות ה־40 בקירוב, והיתר כפי הנראה מאוחרים יותר.

השירים המוקדמים מופיעים ללא כותרות, לשירים המאוחרים כותרות: "מוצאי יום המנוחה", "בדידות", ו"תבל".

השירים משקפים היטב את עולמה הפנימי של המשוררת בעלת הנפש העמוקה והנשגבה. מופיע שיר אשר נכתב כפי הנראה בימים הנוראים: "הבוקר יאיר חשכי / גורל לאומים יקבע / מי ל... ומי ל... / שכינה תומיך גורלי / יחדש בטובו רעננה / חיה יחידה".
כמו"כ מופיע שיר שהסתום בו רב על הגלוי ופותח במלים: "אור בוהק שגרה צולח", שיר אחר עוסק ברוח האדם: "וכבוקר יאיר תקווה תבוא / אלי אנוש ימים יספור / להחיות עצמות, לדשן עפר / צלם אדם לבלי גבול...".
באחד השירים הארוכים יותר שנושאו "תבל" ועוסק בבריאה כותבת זלדה בין היתר: "אוי תבל המסוימה / בינתיים קיומה על בלימה / יומה יבוא תפנה מקומה / אלי שלימה מושלמה / נפשי סדוקה, נפש בוהקת / רוח אותה להחיות קמה...".
בשיר שכותרתו 'מוצאי יום המנוחה' מתארת המשוררת את תחושותיה הנשגבים במוצאי השבת. השיר 'בדידות' משקף עצב מן הצד האחד ותקוה מן הצד האחר. אחד השירים המוקדמים מבטא אף הוא שמחה ועצב ופותח במלים: "בצהרי היום ילדות נשחקת / אנה פנה אדם לחייך... שירת נעורייך איה היא...",
שיר אחר אפוף באווירת אחרית הימים פותח במלים: "אולי יבוא, אלי יבוא מבשר שברון רוח להחיות...".

שמונת השירים מופיעים כאן לראשונה. הם לא פורסמו מעולם מעל שום במה שהיא, ולא התפרסמו בקבצי שיריה של המשוררת אשר באו בדפוס.

המשוררת זלדה (שיינא זלדה שניאורסון-מישקובסקי 1914-1984): נולדה בעיר יקטרינוסלב שבאימפריה הרוסית למשפחת אדמו"רי חב"ד חשובה. אביה, היה צאצא של האדמו"ר ה"צמח צדק" מחב"ד, ואחיו של רבי לוי יצחק שניאורסון, אביו של האדמו"ר השביעי והאחרון של חב"ד, רבי מנחם מנדל שניאורסון. זלדה גדלה בחצר חב"דית ובמשך השנים שמרה על קשר הדוק עם בן דודה. ידוע על כמה וכמה מכתבים שקיבלה זלדה מהרבי.

ב-17 במאי 1925, כשהייתה בת 11 עלתה ארצה עם משפחתה והתיישבה בירושלים. לפי סיפוריה, היו שנות ילדותה בירושלים עגומות. בירושלים עסקה בהוראה. לימדה בבתי הספר "רוחמה" ו"חברת הילד".

ב-1950 נישאה לרבי חיים אריה מישקובסקי, בנו של רבי חזקיהו יוסף מישקובסקי ונכדו של הרב יצחק בלאזר (רבי איצ'לה'), מראשי תנועת המוסר. הוא היה בוגר ישיבת חברון, שעבד כפקיד וכרואה חשבון. הזוג היה חשוך ילדים. השניים התגוררו בירושלים, בדירה צנועה בשכונת כרם אברהם – בבית האבן הישן, שעל אודותיו כתבה מספר שירים. לאחר מחלה ממושכת נפטר בעלה (בכ"ב בניסן תש"ל). בשנת 1976, לאחר מות בעלה, עברה זלדה להתגורר ברחוב הקליר, בשכונת שערי חסד בעיר.

את שירה הראשון כתבה כשהיתה בת 8, עוד ברוסיה. בשנים המוקדמות לאחר עלותה ארצה, שיריה של זלדה החלו להתפרסם טיפין טיפין בבמות שונות, כגון במדורים ספרותיים של עיתונים בישראל. היא נהגה לדקלם לאורחיה שירים מזיכרונה. רק כשהייתה בת 53, לאחר 35 שנות יצירה - בשנת 1967, יצא לאור כמטאור קובץ שיריה הראשון, "פנאי" (בהוצאת הקיבוץ המאוחד) ומיד זכה לאהדה ולהתעניינות ציבורית חסרת תקדים, והקנה לזלדה מעמד של כבוד בקרב היוצרים וחובבי השירה העברית. קובץ זה הודפס ב-14 מהדורות ובאלפי עותקים. לאחר מכן החלו לצאת קבצי שיריה בזה אחר זה. ספרה "שירי זלדה" שיצא כשנה לאחר מותה, וכינס את כל שיריה, נמכר בלמעלה מ 20,000 עותקים, ונחשב לאחד מספרי השירה הנמכרים ביותר. בנוסף לששה קובצי השירה שיצאו בימי חייה, פרסמה זלדה בבמות ספרותיות שונות.

זלדה התאפיינה בפתיחות כלפי העולם הרחב. ביתה היה פתוח לשוחרי הספרות העברית לדורותיה, לאנשים צעירים שבאו להתעניין ביצירתה, ובכלל זה, ידידים דתיים כחילוניים רבים. ביתה הפך לתל-תלפיות לא רק לחובבי שירתה, אלא גם לרבים אשר באו להנות מזיו הודה ואישיותה העמוקה, היה מי שהגדיר זאת כי "לזלדה היתה "חצר" של מעריצים". זלדה נהגה לכתוב את שיריה על פיסות נייר ולחלקן לכל מי שנשא חן בעיניה, בשנות יצירתה הראשונות לא חשבה שלשיריה יהיו הדים כה רבים. נפטרה בירושלים בשנת 1984.

הזמרת חוה אלברשטיין שרה כמה משיריה של זלדה, בהם "לכל איש יש שֵם" ללחן של חנן יובל ושירים אחרים בהלחנת שפי ישי. הזמרת שולי נתן הלחינה ושרה אחדים משיריה, ביניהם "שושנה שחורה", "כל הלילה בכיתי" ו"אל תשליכני מלפניך". הסופר עמוס עוז מתאר בהערצה בספרו האוטוביוגרפי "סיפור על אהבה וחושך" את יחסיו עם זלדה, שהייתה מורתו בבית הספר היסודי, זלדה השפיעה עליו רבות, ואף שלחה אותו לביקור אצל בן דודה הרבי מחב"ד מנחם מנדל שניאורסון בניו יורק. ספרים ומחקרים אינספור נכתבו על יצירתה של זלדה, והעניין בדמותה ובשירתה הולך ומתעצם עם השנים. בשנת 2014 יצא ספר משיריה וציוריה בשם "ציפור אחוזת קסם" שאף הוא קצר הצלחה רבה, וסרט דוקומנטרי חשוב בשם "זלדה, אשה פשוטה" (סדרת "העברים", בבימוי יאיר קדר, 2015) ראה כאן .

שמונה שירים ב [8] עמודים כתובים. חמשת השירים המוקדמים נכתבו בדפי מחברת עם שורות: 20.5 ס"מ, שלשת השירים המאוחרים דפים חלקים: 21 ס"מ. מעט כתמים. מצב טוב - טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט