מכירה 25 /
פריט 18

18 מ-

271

18

העובד - סיכום החלטות ישיבת הועד הפועל הציוני בברטיסלבה עם תקומתה של מדינת ישראל - חוברת נדירה בהדפסת סטנסיל

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 23%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

העובד - הוצאת "החלוץ" - מחלקת העובד ברטיסלבה, ספטמבר 1948. חוברת נדירה בהדפסת סנטסיל - תמליל ישיבת הועד הפועל הציוני בברטיסלבה - הוצאת איגוד הציונים המרכזי לצ'כוסלובקיה - מחלקת "העובד" - סיכום החלטות הישיבה הראשונה שהתקיימה לאחר ייסודה של מדינת ישראל, אשר עסקה בנושאים הבוערים שלאחר הכרזת העצמאות.

"ועד הפעולה הציוני התכנס בישיבתו הראשונה במדינה יהודית עצמאית מכריז: עם קום המדינה היהודית החלה תקופה חדשה בתולדות העם היהודי. הארגון הציוני, בו מאוחדים כל יהודי ישראל וגלות, עומד בפני המשימה הרצינית והקשה של ארגון עלייה חופשית וכן הפיכת שטחי אדמה עקרים ליישובים פורחים ומדבריות לשדות ולגנים. ועד הפעולה הציונית מציין בגאווה את עלייתה המהירה של המדינה היהודית הצעירה, שהשתרשה גם במצפונו של העולם כולו. ישראל הפכה לעובדה חיה בעיני העם היהודי והעולם בכלל. בשעה חגיגית זו מנציח ועד הפעולה את בוני ולוחמי התנועה הציונית ומזכיר בחרדת קודש את מייסד התנועה הציונית, ד"ר ת. הרצל. ועד הפעולה מרכין את ראשו עמוק מעל קברם של 6 מיליון בני אדם שמתו במלחמת העולם האחרונה והפכו לקורבנות של גיהינום של מחנות הריכוז. ועד הפעולה מביע את הערכתו העמוקה ליישוב על יחסו ההרואי והערצתו לצבא הישראלי על ניצחונותיו...".

החוברת עוסקת בעניינים הדחופים אשר עמדו על הפרק עם ייסודה של מדינת ישראל - צו השעה התגייסות החברים כולם להגנת המדינה ומוסדותיה, ועד הפעולה הכריז כאן כי לכל יהודי יש את הזכות הבסיסית להתיישב בישראל, ונקבע כי כל איסור הגירה מכל מדינה שהיא פירושו מעשה שנאה נגד העם היהודי. בסוף החוברת מופיע מאמר על האופן בו הוקמו המושבות הראשונות בארץ ישראל, ועוד. בין היתר מופיע סעיף המתייחס ליחסי יהודים ערבים: "זהו צו היסטורי שיהודים וערבים צריכים לחיות יחד ורק באמצעות ידידות ושיתוף פעולה בין היהודים והערבים כמו גם עמי המזרח התיכון אחרים, המדבריות עשויים לפרוח מחדש והמזרח התיכון יכול להפוך שוב לגורם כלכלי, תרבותי ופוליטי בחיי האומות והעולם כולו...".

11 עמ'. 30 ס"מ. כתמים קלים במעטפת. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט