מכירה 23 /
פריט 144

144 מ-

250

144

הפרסום הראשון אי פעם אודות טבח אסק. צרפת, 1944

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $200
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
02.12.2023, 19:00

Le crime des S.S. Nazis à Ascq le 1er avril 1944 : la Vérité sur cette monstruosité - Massacre des Innocents - פשע הנאצים של ס.אס.אס באסק ב-1 באפריל 1944: האמת על המפלצתיות הזו - טבח התמימים. מאת Édouard Catel, צרפת, 1944. תיעוד טבח אסק - הפרסום הראשון החושף לציבור את פרטי הטבח. נדיר.

עדויות מפורטות על מה שהתחולל בטבח אסק. 'טבח אסק' הינו אירוע מחריד בו הוצאו להורג 86 גברים ידי הוואפן אס אס ב-1 באפריל 1944 באסק, צרפת, לקראת סופה של מלחמת העולם השנייה. דיוויזיית ה 12th SS Panzer Hitlerjugend יצאה ברכבת לנורמנדי בסוף מרץ, 1944. ב-1 באפריל, הרכבת שלהם התקרבה ל-gare d'Ascq, צומת שבו הצטלבו שלוש מסילות ברזל, כאשר פיצוץ מסתורי פוצץ את הקו, וגרם לשני קרונות לרדת מהפסים. מפקד השיירה וולטר האוק, הורה לכוחות לחפש ולעצור את כל בני הבתים אשר גרו משני צדי המסילה. בסך הכל 86 גברים בכל הגילאים נעצרו ונטבחו באופן מיידי ליד קו הרכבת, בעוד 16 נטבחים נוספים מצאו את מותם בכפר עצמו. כמו"כ ידוע על שישה גברים נוספים אשר נעצרו והואשמו בהטמנת הפצצה לאחר חקירה של הגסטפו, והוצאו להורג בידי כיתת יורים מאוחר יותר.

לפנינו אוסף עדויות המספרות את טרגדיית אסק מאנשים שהיו נוכחים באסק בזמן הטבח ובשעות שקדמו לו. על פי המבוא אלו העדויות הראשונות שהתקבלו על מעשה הטבח, ובעקבות פניות של רבים אשר בקשו לדעת מה בדיוק ארע באסק, הן מובאות כאן כלשונן ללא צנזור או שינויי עריכה. זהו הפרסום הראשון החושף את פשעי הנאצים באסק וכפי שנכתב במבוא: "ריכזנו את הקטעים הללו בחוברת קטנה שתזכה לפריבילגיה הכואבת להיות הראשונים לחשוף את האכזריות הנאצית בצפון". חלק מהאנשים שדבריהם מובאים כאן היו בעצמם מהנטבחים וניצלו בנס משום שעשו עצמם מתים מבלי שהנאצים הבחינו בכך.

בעדויות המפורטות כאן מתואר מעשה הטבח לפרטי פרטים שעה אחר שעה מאז כניסת הנאצים לכפר, החל מליל ה 1 באפריל בפיצוץ הרכבת הצרפתית, העינויים שעברו, ההוצאות להורג הראשונות המהירות, איסוף הנטבחים והוצאתם להורג בידי הכוחות הנאצים, כולל שמות הנטבחים והאופן בו הוצאו להורג. החוברת אף הודפת טענות שנשמעו לאחר הטבח על מנת לטשטש את המעשה כאילו הנאצים היו שיכורים באותה העת, ונסיונות שלהם לטשטש את פשעיהם, כמו"כ מופיעים כאן תיעודים על האופן בו הובאו הנרצחים לקבורה, ומה שנעשה עם בני משפחותם, דבריו של ראש עיריית אסק על קברות הנרצחים, ועוד.

נדיר. שתי רשומות בלבד בקטלוג הספריות העולמי world cat.

22 עמ'. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט