מכירה 21 /
פריט 106

106 מ-

250

106

וסטרבורק - חיים ועבודה במחנה, האג 1945 - מהדורה ראשונה

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 22%

נמכר: $160
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.05.2023, 19:00

Westerbork - Het leven en werken in het kamp - וסטרבורק - חיים ועבודה במחנה, עדויות ושירי אסירים ממחנה המעבר ליהודים וסטרבורק, מאת אסירי המחנה לשעבר Is. van Nierop ו Louis Coster מלווים באיורים מאת Dick Bleiji. האג, יוני 1945 - מהדורה ראשונה. הולנדית.

חוברת עדויות ושירי אסירים ממחנה וסטרבורק. בחוברת פורסמו לראשונה שירים שהאסירים היו נוהגים לשיר במחנה כדי לרומם את רוחם. השירים עוסקים בשלל נושאים הקשורים בהווי היומיומי במחנה: אחד השירים עוסק בשני יהודים שהצליחו לברוח מהמחנה. את השיר מלווה איור בו נראים שני סרבלים יהודים עם מגן דוד על שרבולם, והשיר מתאר כיצד הסרבלים נשארו לבדם, כשאזעקה נשמעת במחנה וכל האסירים מתייצבים למפקד. שיר אחר עוסק בהשפלת היהודים במחנה, וכיצד בכל מקום שאתה רואה אותם ראשם מושפל, מופיע שיר המתאר את המסדר היומי, שירים אחרים עוסקים בסבל היומיומי של האסירים במחנה, בגעגועים לשחרור ולשיבה הביתה, ובאכזריות המפקדים, מופיע שיר העוסק בצפיה האינסופית של האסירים לקבלת חבילות מבחוץ, ועוד. בסוף החוברת מתואר בהתרגשות יום שחרור המחנה כאשר הופקד על היהודים להעמיס את כל השלל שנשאר במחנה עבור הנאצים שהספיקו לגזול אותו עימם ולברוח: "הם נעלמו... לא שומעים יותר קללות, אין צעקות, אין השתוללות של המטורפים האלה, אנחנו לא צריכים לרעוד יותר... אנחנו חופשיים...". במבוא לחוברת מתאר הכותב את מבנה המחנה לפרטי פרטים, מיקומו הגיאוגרפי, וסדר היום המפרך במחנה. כמו"כ בפתח החוברת תמונות של שטרות הכסף של המחנה.

מחנה המעבר המשטרתי ליהודים וֶסְטֶרְבּוֹרְק (Polizeiliches Judendurchgangslager Westerbork) היה אחד משני מחנות המעבר שהקימו הנאצים בהולנד (השני היה פיכט, בדרום הולנד) לשם שילוח יהודי הולנד למחנות הריכוז וההשמדה במזרח. המחנה הוקם בפברואר 1939, והחל לתפקד כמחנה מעבר ב 1 ביולי 1942 אחר שכבשו הגרמנים את הולנד. (אנה פרנק שהתה במחנה בין ה 7 באוגוסט ל 3 בספטמבר 1944 לפני שנשלחה לאושוויץ). המחנה שוחרר ב-12 באפריל 1945 בידי חיילים קנדים. מהמחנה נשלחו כ 102,000 יהודים להשמדה באושוויץ ובסוביבור.

31 עמ'. יתכן שחסר שער שני. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט