מכירה 25 /
פריט 35

35 מ-

271

35

זו רק אשמתו של בעלי - מכתב מאת אשתו של אלברט איינשטיין אלזה איינשטיין

מחיר פתיחה: $500

עמלת בית המכירות: 23%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

מכתב מרתק בכתב ידה וחתימתה של הגב' אלזה איינשטיין - אשתו של אלברט איינשטיין. בו היא מסבירה לידידת המשפחה העיתונאית הדנית הגברת קארן סטמפה-בנדיקס את עיקרון האפס ציפיות מהילדים לשלוות נפש ולהשתחררות מפגיעה רגשית: "אמנם אנחנו תמיד נהיה כאן בשביל הילדים שלנו, אבל הילדים שלנו לעולם לא יהיו כאן בשבילנו. זה פשוט לא עובד ככה...". ברלין, [שנות ה־30].

לאחר התנצלות על כך שהיא לא ראתה את המכתב שנשלח אליה משום ש"באשמת בעלה" אשר מניח את המכתבים שמגיעים על שולחנה מבלי להודיע לה שהגיעו המכתבים המכתב נשמט מעיניה, היא מתייחסת למצבה הרגשי של קארן בעקבות צרות שעברו עליה, ומלמדת אותה עיקרון יסודי בתורת הנפש.

לשון המכתב:
"גברת קארין היקרה שלי!

רק היום, ב-13 ביולי, אני קוראת את מכתבך. זו האמת, מילת הכבוד שלי! מעולם לא ראיתי את זה לפני כן. זו רק אשמתו של בעלי. הוא פותח את כל הדואר, אם מכתב ממוען אלי, הוא מניח אותו על שולחני, בלי לומר מילה. אלא אם כן מסיבה מסוימת, אני בדרך כלל לא בודקת מה מפוזר על שולחני. בוודאי חשבת שלא אכפת לי ממך. חבל! בהחלט הייתי מתקשרת אליך, במיוחד אם הייתי יודעת על צרותיך מוקדם יותר. עכשיו אני אומרת - אל תתני לזה להרוס את מצב הרוח הטוב שלך! אמנם אנחנו תמיד נהיה כאן בשביל הילדים שלנו, אבל הילדים שלנו לעולם לא יהיו כאן בשבילנו. זה פשוט לא עובד ככה. ככל שהמוח שלך יקבל את האמת המרה הזו מוקדם יותר, כך יהיה לך טוב יותר ולא תהי יותר פגיעה להיפגע רגשית בדרך זו. שיהיה לך את הכוח להגיע להכרה הזו. ברגע שתזהי שנשארת לנפשך, תעריכי כל פעולה מתחשבת של ילדך - תקחי את זה כמתנה ולא רק כמובן מאליו. זה ישחרר אותך בסופו של דבר מפגיעה רגשית. בואי לביקור ביום שמשי, אבל כתבי לנו לפני כן. יש לוודא שהמעטפה מסומנת: אישית וחשובה. בעלי כל כך שמח כאן בחוץ לא כמו בשום מקום אחר. הוא ייצא איתך לטיולים. רק תודיעו לנו באיזה יום תגיעו, כי לעתים קרובות קורה שיש לנו אורחים רבים. שולחת ברכות מכל הלב, שלך, אלזה איינשטיין".

אלזה איינשטיין [1876-1936] אשתו השנייה ובת דודתו של אלברט איינשטיין. מאז נישואיה של אלזה לאלברט איינשטיין ביוני 1919 היא בילתה את רוב נישואיה עמו בתפקיד שומרת הסף שלו. אלזה נפטרה לאחר מחלה קשה ב-20 בדצמבר 1936.

מקבלת המכתב קארן סטמפה-בנדיקס (Karen Stampe-Bendix, 1881-1963), אשת חינוך, תסריטאית וסופרת דנית. בתו של המלחין היהודי-דני ויקטור בנדיקס (Victor Bendix) ושל אשת האצולה, הסופרת והפילנתרופית ריגמור סטמפה-בנדיקס (Rigmor Stampe-Bendix). בשנות ה-30 התיידדה סטמפה-בנדיקס עם הזוג איינשטיין ואף פרסמה כתבת פרופיל ארוכה על איינשטיין בעתון הדני "פוליטיקן".

[3] עמודים כתובים. כתמים קלים. מצב טוב מאד. מצורף תרגום מודפס מלא של המכתב לאנגלית.

פריטים נוספים

שאל על פריט