מכירה 23 /
פריט 152

152 מ-

250

152

חשיפת פשעיו של פושע המלחמה הנאצי ד"ר קלאוברג אשר עיקר נשים במחנה אושוויץ

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $340
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
02.12.2023, 19:00

zeszyty oswiecimskie - "מחברות אושוויץ" - חשיפת פשעיו של פושע המלחמה הנאצי ד"ר קלאוברג אשר ביצע ניסויים בגופן של אסירות מחנה אושוויץ במטרה לעקרן, הוצאת Wydawnictwo Panstwowego Muzeum w Oswiecimiu 1958 - בית ההוצאה לאור של מוזיאון המדינה באושווייצ'ים, 1958. פולנית.

"המטרה העיקרית של קבוצת הניסויים העיקרית שבוצעה על אסירי מחנות ריכוז נאצים היתה למצוא שיטת עיקור להשמדה ביולוגית של עמים שלמים" (מהמבוא). חוברת חשובה החושפת עדויות ומסמכים היסטוריים על מעשיו של פושע המלחמה הנאצי ד"ר קלאוברג אשר עיקר נשים במחנה ההשמדה אושוויץ וביצע בהן ניסויים מזוויעים.

קלאוברג עבד יחד עם הורסט שומאן על ניסוי של עיקור בעזרת קרני רנטגן במחנה ההשמדה אושוויץ. בשנת 1942 פנה להיינריך הימלר וביקש ממנו לאפשר לו לעקר נשים לצורך ניסוייו. הימלר הסכים, וקלאוברג הגיע למחנה ההשמדה אושוויץ בדצמבר 1942. חלק מביתן 10 של המחנה הראשי הפך למעבדתו. רוב קורבנות המחקר שלו היו נשים יהודיות או צועניות, והן סבלו מנזק בלתי הפיך ומזיהומים קשים עקב הניסויים האכזריים. חלק מהקורבנות מתו כתוצאה מהניסויים והשאר נרצחו כדי שניתן יהיה לבצע בגופן נתיחה שלאחר המוות.
החוברת חושפת מסמכים שנמצאו באושוויץ בהם רשימות של שמות אסירות שנלקחו למרפאה של קלאוברג לצורך ניסוי בגופן. על פי מסמכים אלו ועל פי עדויות אסירים שנכחו בזמן הניסויים החוברת חושפת את התהליך המזוויע כולו, מרגע שנבחרה אשה לניסוי ועד שנעקרה, מופיעים מכתבים שכתב קלאוברג להימלר בו הוא מפרט את כל התהליך ואת כוונתו כי השיטה תפותח לעיקור המונים, וכיצד הדבר אף תוכנן הלכה למעשה במכתב ששיגר ויקטור בראק להימלר ב 23 ביוני 1942 בו הוא כותב כי 2-3 מיליון יהודים באירופה יש להשאיר בחיים ולא להרוג משום שיש אפשרות לעקר אותם ולהשאירם במעגל העבודה הנצרך לגרמניה הנאצית.

החוברת מביאה בין היתר מסמכים רבים ב"תיק קלאוברג" החושפים את פשעיו, אשר על פיהם הוא הורשע. בין היתר מופיעים תצלומי חוץ ופנים של בלוק 10 בו נעשו הניסויים - חדר הרנטגן וחדר הניתוח, תצלומים קשים של פושעי מלחמה נאצים בעת ביצוע ניסוי באסירים במסגרת בדיקת השפעת טמפרטורות נמוכות על גוף האדם, צילומים של עשרות מסמכים החושפים את פעילות הניסויים בבני האדם שביצעו הרופאים הנאצים, ביניהם המכתב בו מפרט קלאוברג את הקף פעילות הניסויים שהוא מבצע, רשימת רופאי האס אס המורשים לערוך ניסויים בנשים בשיטת קלאוברג, המכתב בו מבקש דן בראק לסרס 2-3 מיליון יהודים למטרות כלכליות, מכתב בו מופיעות הפקודות של הימלר בדבר עיקורן של 1000 נשים יהודיות, תזכיר רשמי על הקמת מתקן ניסויים עבור קלאוברג במחנה הריכוז אושוויץ, מסמכים שהציגה התביעה הסובייטית במשפטו, רשימות שילוחי גברים למחנה הריכוז אושוויץ, ועוד מסמכים רבים. אחרי המלחמה, בשנת 1948, הועמד קלאוברג למשפט בברית המועצות ונשפט ל-23 שנות מאסר.

159 עמ'. קרעים בשדרה. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט