מכירה 23 /
פריט 72

72 מ-

250

72

טרגדיה יהודית מביטה מהעיניים - גיליון העיתון "וועלט שפיגעל" בורשה - חודשים ספורים לפני הקמת הגטו

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $200
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
02.12.2023, 19:00

גיליון העיתון וועלט שפיגעל - "מראה עולם", מיום 5 בינואר 1939, כותרתו: אידישע טראגעדיע קוקט פון די אויגען ארויס - "טרגדיה יהודית מביטה מהעיניים", עיתון יהודי שיצא בורשה - חודשים ספורים לפני פלישת גרמניה הנאצית לפולין והקמת גטו ורשה - כתבות נרחבות על אפשרויות הגירה מורשה למקומות שונים בעולם, ובריחה לפני שיהיה מאוחר - מהגיליונות האחרונים שיצאו לאור על ידי המערכת.

בשער הגיליון תצלום המשקף את תמונת המצב העגומה של העם היהודי בורשה דרך עיניו של ילד יהודי מפוחד. תצלום זה אשר נבחר על ידי העורך לשמש את כותרת הגיליון צולם בידי צלם יהדות מזרח אירופה הנודע רומן וישיניאק תחת הכותרת: "ילד הונגרי, ורשה 1938" (ראה ספר התצלומים A Vanished World מאת רומן וישיניאק, ניו יורק 1983, תצלום מס' 46, וראה גם סריקה מצורפת כאן).
מרבית דפי הגיליון עוסקים באפשרויות ההגירה והבריחה מורשה בשל ההבנה כי העיר הופכת פחות ופחות בטוחה עבור יהודים. הכתבות מספקות הסברים נרחבים על אפשרויות ההגירה וכל הכרוך בכך - כיצד להכין את הילדים להגירה ממקום מגוריהם ולהקל עליהם את ההתאקלמות בארצות אחרות. כמה ארצות נלקחו בחשבון כטובות עבור היהודים. בראש ובראשונה ארץ ישראל. בכתבה נרחבת מפרט הכותב את הפרטים שיש לדעת בדרך ההגירה לארץ ישראל ואת המקצועות שיש ללמוד כדי להתקיים בה כגון חקלאות - מופיע מאמר תחת הכותרת: "ארץ ישראל - ארץ מולדתנו" המפרט אודות סגולותיה הנפלאות של ארץ ישראל ועל אפשרויות התעסוקה בארץ - בעיקר בעבודת הקרקע.
כמו"כ הגיליון מספק פרטים אודות כמה מדינות בהן אין כ"כ אנטישמיות וממליץ ליהודים להגר אליהן - אוסטרליה היא אחת המדינות המועדפות - כתבה נרחבת שכותרתה: "אוסטרליה, היבשת עם כל התכונות הטובות - "המדינה יכולה לקלוט מיליונים רבים של מהגרים חדשים", נכתב, לצד פרטים חשובים אודות היבשת כגון תעסוקה ואפשרויות התאקלמות. מקום ייעודי אחר למהגרים יהודים מציע את המשובה גיאנה שבאנגליה כאופציה להתיישבות יהודים בה, ועוד. מאמר אחר מציע את ארגנטינה כארץ יעד אפשרית - תחת הכותרת: "ארגנטינה, מדינת העתיד, המדינה שמספקת את כל הדברים הטובים בעולם הגדול" ועוד.
הכתבה המרכזית בעמודי האמצע עוסקת במלחמה הדיפלומטית בין ארצות הברית לגרמניה, ומדווחת על רשת ריגול נאצית שפועלת בארצות הברית, ודנה בסיכוי של גרמניה הנאצית לנצח את ארצות הברית אם תפרוץ מלחמה בקרוב.

32 עמ'. גיליון שלם. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט