מכירה 25 /
פריט 120

120 מ-

271

120

יהודי בן 17 יורה בסוכן הרייך במשרד פריז - גיליון העיתון "ניו יורק וורד טלגרם" המדווח על רצח פום ראט בידי הרשל גרינשפן - יום לפני ליל הבדולח

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $200
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

גיליון העיתון האמריקאי New York World - Telegram מיום 7 בנובמבר 1938 - המדווח על ההתנקשות של הנער היהודי הרשל גרינשפן במזכיר השגרירות הגרמנית בפריז ארנסט פום ראט - יום לפני התגובה הנאצית האכזרית בליל הבדולח שכלל פרעות ביהודים בכל רחבי גרמניה.

בעמוד השער של העיתון במרכז העמוד מובאת באריכות הידיעה שדווחה על ידי סוכנות הידיעות AP, תחת הכותרת: "יהודי, בן 17, יורה בסוכן הרייך במשרד פריז נער בעל דרכון פולני מוחזק על ידי הצרפתים", הכתבה מתארת לפרטים את אירוע ההתנקשות. באותה העת מדווח העיתון על פום ראט שעדין היה בחיים (הוא מת מפצעיו יום למחרת), ובכתבה אין אזכור להתארגנות כלשהיא של הנאצים לפרעות ביהודים בעקבות הרצח. למעשה ביום שלמחרת בערב פרץ ליל הבדולח.

הידיעה בעיתון:

"פאריס, 7 בנובמבר - יהודי פולני בן 17, שהכריז שבא לנקום על בני ארצו שגורשו מגרמניה, ירה היום ופצע באורח קשה מזכיר שגרירות גרמניה.
המזכיר, ארנסט וום ראת, אחיינו בן 32 של רולנד קוסטר ז"ל, לשעבר שגריר גרמניה בצרפת, נלקח לבית חולים שם עבר ניתוח להסרת כדורים מבטנו ומהכתף.
דובר השגרירות אמר שהצעיר שירה הצהיר שהוא "רוצה לנקום את אחיו הפולנים"
[גרמניה שלחה בשבוע שעבר חזרה לפולין כמה אלפי יהודים פולנים תושבים, מחשש שתקנות דרכונים פולניים חדשות עלולות לשלול מהם אזרחות ולהשאיר אותם בגרמניה כאשמות גרמניות]
יורה שתי יריות.
בן הנוער נכנס לשגרירות ב- 9:35 בבוקר (4:35, שעון N.Y). הוא נלקח ללשכתו של וום ראת, המוצמד לשירות הנציגות הגרמנית וכן לשגרירות.
השגרירות אמרה שהצעיר נשא תחילה נאום קצר בפני המזכיר, ואמר שהוא בא לנקום בבני ארצו.
אחר כך שלף את האקדח וירה פעמיים. כדור אחד חדר לכתפו הימנית של וום ראת', השני לחלק השמאלי של הבטן. פון ראת נלקח לבית חולים סמוך.
רשויות השגרירות החזיקו את הנער עד שהגיעה המשטרה הצרפתית. דובר השגרירות זיהה את התוקף כהרשל גרינשפן, בן 17, תושב לשעבר של הנובר, גרמניה. הוא נולד בהנובר, אבל הוא נשא דרכון פולני, אמר הדובר.
דובר השגרירות האשים כי הצעיר "התעורר על ידי יהודים בצרפת", והצביע על אמונתו כי הירי נוצר בהשראת הגירוש ההמוני האחרון של יהודי פולין מגרמניה".

בהמשך אותה כתבה מדווח על מסע אנטישמיות אשר שטף את סלובקיה (בלי קשר למעשה הרצח של הרשל גרינשפן). העיתון מדווח על בין 4,000 ל-5,000 יהודים אשר גורשו ממחוז ברטיסלבה לאזורי הכיבוש ההונגריים וההערכה היא שעוד יותר גורשו משאר סלובקיה. בנוסף, יהודים רבים עזבו את סלובקיה מרצונם לפני הכיבוש. המון סלובקי שר ברחובות: "זמנים טובים יבואו לארצנו רק כשיהודי תלוי על כל עץ". כמו כן מדווח על החרמת רכוש יהודי סלובקיה לפני שגורשו. עוד מדווח כאן על
קבוצה של כמה מאות צעירים יהודים, בנים ובנות, אשר יצאה מקונסטנצה, רומניה, במהלך סוף השבוע לארץ ישראל כדי ללמוד בבית ספר חקלאי. חברי קבוצה זו ניסו להגיע לארץ ישראל ברכבת לפני מספר חודשים, הם נשלחו בחזרה לגבול האיטלקי, ומאז רובם נמצאים במחנה במחוז קרינתיה.
הודעה של United Press מווינה דיווחה כי במהלך סוף השבוע ביקרו משפחות יהודיות במחוז לאופולדשטדט צעירים שאמרו שהם מייצגים את המפלגה הנאצית או את ארגון חיילי הסער הנאצי. הם הורו ליהודים לכתוב לחבריהם ולקרובי משפחתם בחו"ל כדי לעצור את "תעמולת הזוועה" נגד גרמניה. כמו"כ מדווח על 500 פליטים יהודים שהגיעו לרומניה בדרכם לארץ ישראל.

גיליון שלם. 46 עמ'. 58 ס"מ. נייר מעט שבריר. קרע חסר קטן בשוליים הימניים על גבול השורות בכל העמודים. מצב כללי טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט