מכירה 25 /
פריט 91

91 מ-

271

91

יום הבחירות ההיסטוריות - כן למנהיג שלנו - גיליון ההכרזה על סיפוח אוסטריה לגרמניה - יד אוסטרית לוחצת את היד הגרמנית

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $190
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

גיליון העיתון Berliner Lokal-Anzeiger ("העיתון המקומי של ברלין") מיום 10 באפריל 1938, כותרתו Tag der historischen Wahl - Unser Ja dem Führer - "יום הבחירות ההיסטוריות - כן למנהיג שלנו" - הגיליון החגיגי הקורא להמוני האזרחים האוסטרים להצביע "כן" לסיפוח (בבחירות הדמה למנהיג), לאחר שלמעשה השתלט היטלר על אוסטריה. עיצוב השער: מפה גאוגרפית גדולה של שטחי גרמניה ואוסטריה הסמוכות, כאשר יד יוצאת מאוסטריה ולוחצת את היד הגרמנית. נדיר.

גיליון חגיגי החותם את אירועי ה"אנשלוס" - סיפוח אוסטריה לגרמניה ערב מלחמת העולם השנייה. הגיליון כולו מלא בכתבות נלהבות המבטאות את הנאמנות לפיהרר ברוח של צירופה של אוסטריה לרייך הגרמני ללא תנאי. בעמוד 2 תחת הכותרת: "עכשיו העם הולך לקלפי", מתואר כיצד ההמון הגרמני הולך להצביע "כן" לאדולף היטלר, "כן" לסיפוח אוסטריה: "גם אם מזג האוויר היה קפריזי וחילק ממטרים ללא הבחנה, המיליונים עדיין צועדים ומתגאים במנהיג ובהתלהבותם של הוינאים... זהו הרגע המרגש של מפעל חייו של אדולף היטלר... "עכשיו הגיע הזמן!... אנחנו באים למלא חובתנו. מחשבה יחידה זו זורמת בלבבות... העם הגרמני מכוון לעבר מטרה אחת - האיחוד המרשים!... הפסקאות שנכתבו נגד הסיפוח הפכו לנייר ריק ללא רוח חיים, ומהפכת מרץ ותוצאותיה יקבלו את החוקיות הקדושה, העם בכללותו ישים את החותמת הסופית על נקודת המפנה ההיסטורית ב"כן"... אנו נקראים כעת לאשר את פעולת איחוד אוסטריה עם הרייך. הפיהרר עצמו כבר אמר כל מה שהיה צריך להאמר על כך...".
במאמר נוסף תחת הכותרת: "אדולף היטלר קרא לכולנו מהאוסטמרק" - מצוטטים דבריו של היטלר בנאום הסיפוח שנשא בוינה. מאמר נוסף תחת הכותרת: "הטקס הגדול בעיריית וינה" מתאר את יציאתם של הוינאים לקראת הגרמנים ואת שמחת הוינאים על האיחוד הגדול, ומוכרז: "היטלר השתלט על בירת אוסטמרק הישנה לטובת האומה כולה" , ועוד.

היטלר שלח את צבאו לאוסטריה ב-11 במרץ והאנשלוס – סיפוח אוסטריה ל"רייך הגרמני השלישי" – הוכרז לאחר יומיים. רוב האוכלוסייה האוסטרית קיבלה את הסיפוח ברצון ואף בהתלהבות. אל הסיפוח נלוו התפרצויות אנטישמיות ממושכות והשפלות של יהודים על ידי אזרחים אוסטרים, בחסות גרמנית. בניגוד לתכנון מראש, כעבור כחודש, ערך היטלר משאל עם בקרב העם האוסטרי בעניין איחוד שתי המדינות, משאל עם שהיטלר השפיע עליו באופן ישיר באמצעות תעמולה וטרור, וזכה לתמיכה כמעט מוחלטת באיחוד. אוסטריה סופחה לגרמניה ללא שפיכות דמים מצד שתי המדינות. הגיליון שלפנינו הינו למעשה ההכרזה הסופית על הסיפוח כשהוא קורא להמוני האוסטרים להצביע "כן" לפיהרר במסגרת משאל העם הכפוי.

גיליון שלם. [4] עמודים. 48 ס"מ. חיזוקים בהדבקות נייר בדפים הפנימיים לאורך פס הקיפול. קרעים קלים. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט