מכירה 16 /
פריט 36

36 מ-

233

36

יום פוטסדאם - גיליון מזכרת מיוחד של 'השבוע' הגרמני - האירוע הרשמי של תפיסת השלטון בידי המפלגה הנאצית. מרץ 1933

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 22%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
03.07.2022, 19:00

Der Tag von Potsdam - 'יום פוטסדאם' - גיליון מזכרת מיוחד של ה DIE WOCHE - 'השבוע' הגרמני, הסוקר בהרחבה את חנוכת בנין הרייכסטאג בפוטסדאם, סוף עידן רפובליקת ווימאר ותפיסת השלטון הרשמית של גרמניה הנאצית - תצלומים נדירים של ראשי המפלגה הנאצית וההמון החוגג. הודפס על נייר עבה. 21 במרץ 1933.

בפתח החוברת מובא במלואו נאומו המפורסם של היטלר בו הוא קובע כי באותו היום מתחילה תקופה חדשה בתולדות הרייך הגרמני בן אלף השנים, בה גרמניה מחזירה לעצמה את כבודה ואת שלטונה הבלתי מעורער. בחוברת תצלומים רבים של אולם הרייכסטאג בזמן הנאומים, ראשי המפלגה הנאצית, ההמון החוגג ברחובות פוטסדאם והערים, אדולף היטלר ביציאתו להמון, ועוד רבים.

החגיגות בפוטסדאם ב-21 במרץ 1933 לפתיחת הרייכסטאג, שהיו למעשה המשך של הבחירות לרייכסטאג ב-5 במרץ 1933, ידועות בשם "יום פוטסדאם". גבלס, שנכנס לתפקידו כמנהל משרד התעמולה הנאצי רק ב-13 במרץ 1933, היה אחראי לניצול התעמולה של החגיגה, בעיקר באמצעות הרדיו. בסוף חודש מרץ 1933 נחנך בניין חדש לרייכסטאג בפוטסדאם (סמל המלוכנות הפרוסית). במהלך חודש כהונתו של אדולף היטלר, עדין לא נעשה גיבוש ציבורי מספק של השלטון הנאצי. היה חסר למפלגה את אמונו של נשיא הרייך ושל השמרנים. כתוצאה מכך, בבוקר ה-28 בפברואר 1933, החליטו היטלר וקבינט הרייך לארגן את פתיחת הרייכסטאג כ"יום פוטסדאם" שיוציא את הציבור לרחובות ואשר נועד לחזק בקרב אנשים שמרנים ומלוכניים, כמו הנשיא הינדנבורג את מעמד המפלגה כשלטת הבלעדית. היטלר מינה במדינות השונות מושלים נאצים מטעמו (מושלי הרייך), שמילאו את הוראותיו. כיון שהיטלר חש שגם בזה לא היה די למוטט את מתנגדיו, מיד אחר כך ב־22 במרץ הוקם מחנה הריכוז דכאו בדרום גרמניה, שהיה מחנה הריכוז הראשון. מתנגדיו של היטלר – הקומוניסטים והדמוקרטים (בהם יהודים), נשלחו ל"חינוך מחדש" במחנות. דכאו ומחנות הריכוז שהוקמו בעקבותיו, עברו בהדרגה לפיקוח ה-S.S, ומטרתם הייתה לבודד את מתנגדי הנאציזם. לחיצת היד הטקסית בין פאול פון הינדנבורג לבין הקנצלר אדולף היטלר ב-21 במרץ 1933 בפוטסדאם היא שסימלה את סוף עידן רפובליקת ווימאר ותחילת תקופת גרמניה הנאצית.

23 עמ'. 32 ס"מ. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט