מכירה 25 /
פריט 102

102 מ-

271

102

יעקב האמיתי - מגזין קריקטורות נגד תורת הגזע הנאצית - מהגיליונות שהוחרמו בגרמניה הנאצית עם עליית היטלר לשלטון

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $380
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

Der Wahre Jacob - גיליון סאטירי הלועג לתורת הגזע הנאצית וללאומיות הגרמנית לפני עליית הנאצים לשלטון. גיליון מיום 16 באוגוסט 1930 - ה Der Wahre Jacob הינו מגזין ותיק שהחל את דרכו בשנת 1879 ויצא כמעט באופן רצוף עד 1933 - עם עליית הנאצים לשלטון החרימו את גיליונות העיתון (גם המוקדמים) ואסרו את הפצתו.

גיליון קריקטורות ובדיחות נגד תורת הגזע הנאצית והלאומנות הגרמנית. בעמוד 4 מופיעה קריקטורה גדולה תחת הכותרת: Nationalsozialisten under sich - "נציונל-סוציאליסטים בינם לבין עצמם"- איור של נאצים במדי צלב קרס (לפני עליית היטלר לשלטון) בוחנים זה את גולגלתו של זה בזכוכית מגדלת, והכיתוב הלועג לתורת הגזע: "לפי הסטנדרטים החכמים של ד"ר גונטר בוחנים זה את צורות הגולגולת של זה. אם אתה לא מרוצה תרביץ לאדם השני על הראש", באיור השני נראים כולם מרביצים אחד לשני והכיתוב: "הציבור מרוצה מאד מהתרבות הגזעית הזו, נאמר בפשטות שהוא לא אוהב את הגולגלות האלה". (גונתר היה פרופ' לתאורית הגזע פילולוג גרמני שעבד כתיאורטיקן גזע ברפובליקה של ויימאר ובתקופה הנאצית. נחשב לאחד ממחוללי תורת הגזע הנאצית, והיה מהמדענים הבכירים ביותר שעמד מאחורי מכונת ההשמדה הנאצית). קריקטורה אחרת לועגת לסופר גרמני שכותב שירי התעללות ביהודים, ומתאר אותו כשתיין אלכוהול בסתר. במדור הבדיחות מופיע: "נמצא לאחרונה בעיתון יומי, שעל נטיותיו אין צורך לומר: בעל אחוזה נאציונל סוציאליסט בן 36, איש העולם, מעוניין באשה, עשירה, אצילית, קלאסית... לצורך רביה", ועוד.

המגזין נוסד על ידי Wilhelm Blos - עיתונאי מוביל בהמבורג הסוציאל דמוקרטית ב 1878. שם המגזין נגזר מהאופן בו רימה יעקב את עשיו. בתקופת ויימאר קידם העיתון את הרפובליקה וחוקתה. בשנות ה־20 המשיך העיתון להופיע למרות האינפלציה, אך באותן שנים הנאצים נלחמו בו מרורות, בעיקר בשל ההתקפות הישירות של העיתון על האידאולוגיה הנאצית ומה שהיא מייצגת, עם עליית היטלר לשלטון ב 1933 הוחרמו הגיליונות באופן מיידי, והמערכת נאלצה להפסיק להוציאו לאור. כיום ניתן למצוא גיליונות מהתקופה המוקדמת בה יצא לאור בשנים הראשונות להפצתו, גיליונות משנות העשרים וראשית שנות השלושים הינם נדירים ביותר, שכן כאמור הוחרמו על ידי הנאצים.

15 עמ'. גיליון שלם. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט