מכירה 25 /
פריט 123

123 מ-

271

123

כמעט אי אפשר לתאר במלים את ההרס הגדול של יהדות פולין - הודעות ראשונות מחברים ב"חלוץ הפולני" על פרוץ שואת יהודי אירופה בזמן אמת

מחיר פתיחה: $500

עמלת בית המכירות: 23%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

"חווינו ימים כל כך נוראים שההיסטוריה של התנועה שלנו עדיין לא ידעה..." - "הודעות ראשונות של חברים ממרכז החלוץ הפולני נובמבר 1939". דפים מודפסים במכונת כתיבה ומשוכפלים בסטנסיל - תיעוד נדיר של פרוץ שואת יהודי אירופה בפולין והסביבה - פרעות ושחיטות של אלפי יהודים בכל מקום, והתארגנות ראשונה של חברי "החלוץ" בניסיון לסייע ליהודי הערים. הדפסה במכונת כתיבה. מהתיאורים הראשונים הידועים לנו על מאורעות השואה שתועדו בזמן התרחשותם על ידי חברים ב"חלוץ" שבעצמם נאלצו לברוח מרדיפות הנאצים. גרמנית.

הכותב, חבר בתנועת "החלוץ" מתאר לפרטים את הקורות אותו ואת חבריו ואת הנעשה בערים השונות עם פרוץ המלחמה ופלישת הנאצים: "כאן בוילנה יש כ-400 חברים, כולל שליש מהשומר הצעיר. צפוי שיהיו 450-500. זה כל מה שנשאר לנו. אי אפשר לתאר לכם את כל אירועי החודשים האחרונים של שנת האימה והטרור... הבריחה ממש לא היתה מאורגנת עבורנו... עברנו מרחק של כמעט 400 ק"מ תחת פצצות וירי מקלעים, מספר הקורבנות היה 7, עדין אין חדשות על הרבה חברים... כרגע יש שלושה מחוזות שונים לעבודתנו: בגרמניה נשארו לנו שני קיבוצים: לודז' ובנדין, גרוכוב נבנית מאפס. הבניין המרכזי עלה באש. לא ניתן היה להציל דבר. ורשה היא ערמה שלמה של הריסות... הבעיות שלנו כאן אינסופיות, אבל אני לא יכול להגיד לך יותר עכשיו. חווינו ימים כל כך נוראים שההיסטוריה של התנועה שלנו עדיין לא ידעה... כמעט אי אפשר לתאר במלים את ההרס הגדול של יהדות פולין... עם תחילת מלחמת העולם כבר היה ברור שפולין תפסיד. והחלה בריחה כמו בהלה מהחזית וגם מהערים, והיה ברור שהיהודים אשמים בכל, ולכן בוצעו נגדם פוגרומים. זה נעשה על ידי הפולנים. אבל מיד אחר כך הופיעו הגרמנים, ובתורם, שפכו כמויות אינסופיות של דם יהודי. כ-30,000 יהודים נהרגו. רוב העיירות מלאות נהרס ללא הרף... ישנן עיירות שנשרפו כליל עם כל תושביהן... לאחר הכיבוש הגרמני לא נשארו כלל יהודים בעיירות. במקרים רבים הם נצטוו לעזוב את המקומות תוך 5 דקות והאנשים עזבו בלי כלום. כיום יש מספר רב של פליטים בווילנה שלא הצליחו להחליף כביסה במשך יותר מ-6 שבועות. בקור ובגשם הם מסתובבים כמעט עירומים, ומי שהצליחו לקחת איתם שמיכה מסתובבים ברחובות וילנה עטופים בשמיכות. וילנה היא לא הגרועה ביותר. ואנו מקווים שנקבל את העזרה הדרושה בהקדם. המצב הרבה יותר גרוע במחוז גרמניה. ורשה נהרסה כמעט לחלוטין. מכל הרובע היהודי נותר רק נובולבקי. נלפקי, גנשה וכו' נהרסו לגמרי. בוורשה יש היום מיליון יהודים בלי מזון, בלי דיור, בלי עזרה רפואית. המחלות מתפשטות. אנו מקבלים ידיעות כי כולרה פרצה בוורשה וגבתה קורבנות רבים. אני מתקשה לשפוט אם המסר האחרון מבוסס על אמת. המצב בביאליסטוק בקושי טוב יותר, למרות שכעת הוא במחוז הרוסי. 200,000 יהודים מרוכזים שם כעת. אם נתאר לעצמנו שבעבר היו בביאליסטוק רק 12,000 יהודים, נוכל לדמיין היטב את המצב. אתה מבלה שם את הלילה ברחובות. בערב נעצרת התנועה כי אי אפשר לעבור ברחובות כי אנשים שוכבים שם. במחוז הגרמני נמשכים מעשי האלימות נגד יהודים בצורה הגרועה ביותר. אי אפשר להעלות על הכתב את הזוועות ששמעתי מפליטים ומחברים אחראיים, שאמינותם אינה מוטלת בספק. אבל גם אם הצלחתי להעביר לך אפילו חצי ממה ששמעתי, זה יספיק כדי להקפיא את הדם שלך...."

הכותב ממשיך ומתאר את המצב הקשה בצ'כיה ובמורביה, על מיליון יהודים שנמלטו מהעיירה בזין בגרמניה, על זוועות הגרמנים בלודז', וכותב כי למרות הכל העבודה בהכשרה נמשכת וכי תנועות הנוער עושות כל שביכולתן כדי לסייע, הכותב מספר על פעילות סיוע שהגישו הצעירים בקובל ולעיירות בסביבה, וכן מתואר כיצד חברי הקבוצה מחזקים אחד את השני, ולסייע למי שניתן בפולין. כפי הנראה הודפסו הדברים עבור חברי החלוץ ששהו באותה העת בארץ ישראל על מנת לידע אותם על המצב החמור באירופה הכבושה.

[6] דפים. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט