מכירה 25 /
פריט 181

181 מ-

271

181

מתחת לעיני המוות מבולצאנו למאוטהאוזן - עדות אסיר איטלקי ממחנה המוות מאוטהאוזן. איטליה, 1946 - מהדורה ראשונה

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $240
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

Sotto gli occhi della morte Da Bolzano a Mauthausen - מתחת לעיני המוות מבולצאנו למאוטהאוזן מאת Aldo Pantozzi, הוצאת Opera pro orfani perseguitati politici e derelitti - בולצאנו (איטליה), 1946 - מהדורה ראשונה. איטלקית. בפתח הספר רשימה שמית מודפסת של אסירים ממאוטהאוזן שנספו - חבריו של אלדו להם הקדיש את הספר.

סיפורו האוטוביוגרפי של אסיר מחנה מאוטהאוזן אלדו פנטוזי, אשר שהה בו במשך מאה ימים, יצא לאור שמונה חדשים לאחר שחרור המחנה. עדות מרטיטה המתעדת סבל אנושי שאין לתאר. אלדו אשר הואשם בפעולות התנגדות נלקח לכמה מחנות באזור איטליה שהיו בשליטת הנאצים. מרבית הזמן הוא שהה במחנה בולצאנו בו הועסק בעבודות שונות בתנאים סבירים יחסית. בשלב מסויים הוא הועבר למאוטהאוזן ביחד עם כמה מאות אסירים ברכבת בתנאי צפיפות נוראית שגרמה לרבים מהם שבר באברי הגוף. הם הוכנסו לבלוק במחנה, והמראה הראשון שנתקלו בו היה קבוצה של 200-300 אסירים צולעים או קטועי רגליים. במאוטהאוזן עבד בעבודות כפייה באזור התעשייה של המחנה בהעמסה של ציוד כבד על עגלות בתנאי רעב יומיומיים קשים. אלדו מתאר בספרו את העינויים היומיומיים שעברו הוא וחבריו במחנה, כאשר בכל פעם הנאצים ממציאים שיטות חדשות לענות את האסירים בלילה וביום, כשרבים מהם קורסים למוות בזה אחר זה. גם גופו שלו עצמו איבד מעל מחצית ממשקלו בתנאי הרעב הקשים שהלכו והחמירו עם הזמן. בפרק "חיסול על ידי רעב" מתאר אלדו באריכות כיצד הודיעו הנאצים על צמצום המנות, והאופנים בהם עינו אסירים בכל מה שקשור באוכל - הנאצים עירבבו אשפה באוכל הניתן לאסירים כדי לגרום למחלות, הם היו לוקחים לאסירים את האוכל באמצע האכילה, ערימת גופות היתה מוטלת באופן קבוע בפתח הצריף כדי לסמן לאסירים החיים את גורלם הקרב, ועוד זוועות שקשה לתארן. אלדו מתאר כיצד התמותה במחנה הלכה וגברה עם הזמן - בחצר שבין בלוק 1 לבלוק 2 כמה משאיות העמיסו כ 400 גופות בכל יומיים-שלושה.
אלדו שרד עד יום ה 4 במאי היום בו הבחינו האסירים במשאיות אמריקאיות חונות במקום הכי פחות צפוי - המשאיות האמריקאיות עמדו לאורך כביש החומה בו בוצעו ההוצאות להורג במחנה. באותו יום הבינו האסירים שהשחרור קרב, אך מחלת הטיפוס השתוללה במחנה ורבים מהאסירים מתו ימים ספורים לפני השחרור. אלדו פונה לבית החולים של הצלב האדום בו התאחד עם אמו שאף היא שרדה בחיים. על אותם ימים הוא כותב: "עד אז אתה חולם בעולם כל כך רחוק. גילינו מחדש את האישיות שלנו, שעד אז נותרה דחוסה בפינה רחוקה של עצמנו; שחזרנו בעצמנו, כאילו על לוח נקי, את סדרים של ערכי הקיום, שרבים מהם, עד אז, תמיד חמקו מאתנו...".

נדיר ביותר. בקטלוג הספריות העולמי world cat מופיעה רשומה של ההדפסה החדשה של הספר שיצאה ב 2011. המהדורה הראשונה לא מופיעה שם כלל. (בשנת 2002 באישור המשפחה הוציא המוזאון בטרנטו מהדורה חדשה של הספר).

107 [2] עמ'. כריכה דהויה מעט. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט