מכירה 23 /
פריט 145

145 מ-

250

145

נוינגמה. עדות על הנציונל-סוציאליזם הלאומי הנחשף של מחנה ריכוז גרמני. הולנד, 1945

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $240
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
02.12.2023, 19:00

Neuengamme. Getuigenis over het ongemaskerde National-Socialisme van een Duitsch Concentratiekamp - נוינגמה. עדות על הנציונל-סוציאליזם הלאומי הנחשף של מחנה ריכוז גרמני, מאת Albert van de Poel אסיר גסטפו מס' 5919 בשנים 1941-1943 בנוינגמה שליד המבורג, הוצאת Winants, Heerlen, הירלן (הולנד), 1945. הולנדית.

עדותו של אסיר מחנה נוינגמה שנעצר על ידי הגסטפו בשנת 1941, מבלי שנאמר לו על מה, תוך זמן קצר הועבר למחנה, והוכנס לבלוק 14, שם קיבל הנחיה מאחד האסירים במחנה המתארת למעשה את כל המצב הבלתי אפשרי בו היו נתונים האסירים במחנה: "כאן הכל אסור" והוא מפרט: "אסור לקנות ולמכור, אסור לדבר, אסור לצאת מחוץ לבלוק לאחר פעמון הערב, אסור לעשות דבר שאינך רואה אסירים אחרים עושים, הכל צריך להיות לפי מופע הבובות בן אלף איש שרקד לפי המנגינה של האס אס... כל כך הרבה אסור שפשוט אי אפשר מבלי לעבור כל הזמן באיסור כלשהו, ולכן תמיד יש עונש, אדם חשוף כל הזמן לסכנה להיתפס או להיבגד... יש גם אחריות קולקטיבית לכל מה שעוברים עמיתים אסירים על איסורים. כך שכולם חייבים מכורח הנסיבות לעזור להגן על כמה שיותר פשעים שבוצעו על ידי אחרים...".
במחנה הוא נלקח לעבודות הכפייה במפעל הלבנים הסמוך. כאשר בכל בוקר נערך מסדר יומי בו אסור היה לעשות ולו תנועה קלה שלא במקום, על האסירים היה לעמוד בעמידה נוקשה בגב זקוף, בלי לזוז בזמן שהנאצים ספרו אותם, כל תנועה היתה עולה לאסיר במוות. בנוינגמה פעלו הנאצים בשיטות עינויים מפלצתיות המתוארות באריכות בספר, אשר לא נפרטן כאן. בנוינגמה אסירים שרצו להתאבד לא היו צריכים להשליך עצמם לגדר החשמלית, הספיק לצאת מהשורה, או לעשות תנועה לא נכונה והם נורו במקום. העיקרון המנחה של שיטות ההתעללות הנאציות היה המטלות שבאו בהפתעה. במשך היום פקדו הנאצים על האסירים לבצע אינספור פעולות לא צפויות בהפתעה גמורה, כגון להחליף נעליים לטובת אחר, להחליף מיטה, להתפשט ולהציג עצמם לבדיקה שטחית, להתפשט ולהתלבש במהירות, לעמוד מבלי לזוז, באמצע הלילה נשמעה שריקה ועל קבוצת אסירי הבלוק היה לרוץ בכל כוחם לחלק הקדמי של הבלוק, ועוד. מטלות אלה אותן הוא מתאר לפרטים נועדו לשבור את גופם ואת רוחם של האסירים, שכן בכל פעם טענו הנאצים כי האסיר לא עמד במטלה שהוטלה עליו, ולכך הוא ראוי לעונשים שונים ומשונים שאי אפשר להעלות על הדעת. לאחר זמן קצר במחנה התברר לו שכל מה שקרא בעבר על האכזריות של הנאצים לא היה אפילו אחוז ממה שעוללו לו ולחבריו ולמה שראו עיניו במחנה.
פול היה עד גם לתהליך ההשמדה כולו במחנה. באחד הפרקים האחרונים תחת הכותרת: "איך נשמת האדם מתגברת" מופיע הסבר מאלף על כושר ההישרדות של האדם במצבים הקשים ביותר, ועל תעצומות הנפש של הרוח האנושית גם אל מול כוחות הרשע הגרועים ביותר, תוך שהוא עומד על האבסודר הבלתי נתפס של "הגזע העליון הארי" אותו העמידו הנאצים בפסגת הגזעים האנושיים, אשר ביצע את המעשים השפלים ביותר בתולדות ההיסטוריה, אל מול האסירים "בני הגזעים הנחותים" אשר בהם דוקא באה לידי ביטוי עוצמתה הפלאית של הרוח האנושית.

מחנה הריכוז נוֹיֶנְגָמֶה (Neuengamme) היה אחד מרשת מחנות הריכוז שהופעלו בגרמניה הנאצית ברובע נוינגמה בעיר המבורג. המתקן החל לפעול ב-1938 כמחנה חוץ של מחנה זקסנהאוזן, והפך לעצמאי ב-1940. המחנה ידוע לשמצה בעבודות הכפייה הקשות שהוטלו בו על האסירים בתחום ייצור הלבנים. האסירים אולצו לחפור באדמה הקשה ללא כלים מתאימים וללא התחשבות בתנאי מזג האוויר או במצבם הבריאותי. כמו"כ שיטות ההמתה במחנה זה היו קשות, ורבים נרצחו באמצעות זריקות פנול. באוקטובר 1942 נפתחו במחנה תאי גזים. במחנה הוקם קרמטוריום לשריפת גופות של אסירים שנפטרו מטיפוס וממחלות נוספות. המחנה פונה על ידי האס אס באפריל 1945, ערב השחרור על ידי הצבא הבריטי. במהלך שנות פעילות המחנה ניספו בו כ 55,000 איש.

116 [4] עמ'. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט