מכירה 23 /
פריט 21

21 מ-

250

21

סידור מיניאטורי עם לוח שנה שיצא לכבוד חנוכת בית הכנסת בראקושפלוטה - הונגריה, 1926

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $150
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
22.11.2023, 19:00

A RAKOSPALOTAI ZSINAGOGA EPITKEZESENEK EMLEKERE - "זכרון לבנית בית תפלתנו ק"ק ראקושפלוטה" - ספרון תפילה זעיר עם לוח שנה עברי-הונגרי לשנת תרפ"ז 1926-1927 שניתן לאנשים שסייעו לכיסוי הוצאות הבניה הגבוהות של בית הכנסת ראקושפלוטה ברובע 15 של בודפשט בהונגריה. בפתח הסידור ברכת הרב המיוחדת לתורמים לאירוע הגדול. בעמוד השער הראשי איור של מגדל דוד ודקלים, וכן עמוד השער של הלוח, שניהם איור של אפרים משה ליליין. כמו"כ מופיעה תמונת חזית בית הכנסת בעמוד השלישי. כל עמודי הסידור והלוח מוקפים במסגרת בצבע אדום, וכותרות התפילות בצבע אדום. הסידור בעברית, הלוח בעברית והונגרית. נדיר.

בפתח הסידור ברכה מיוחדת בחתימת ידו של הרב הראשי ראש הקהילה היהודית בראקושפלוטה לרגל האירוע הגדול בה נכתב: " בעזרת השם. הסכומים שיתקבלו בתמורה לספרון-התפילה, הברכון, הזה הם עבור רכישת אבן אחת למען בית הכנסת שלנו ההולך ונבנֶה. בעליו הציע אפוא תמיכה בבניית בית אלוקים, תהא ברכת ה' על יוזם בניית משכן קודש בכל מעשיו, בברכת הֶחבר־לָאמונה, מיכאל דושינסקי הרב הראשי. ראקושפאלוטא, שנת ה'תרפ"ו 1926".

הסידור כולל את ברכות השחר, ברכות הנהנין, ברכות המצוות, ברכות פרטיות, ברכת המזון, שמע ישראל, ברכת הלבנה, ויכולו, הבדלה, הזכרת נשמות, קדיש אבל.

הקהילה היהודית בראקושפלוטה קיבלה את עצמאותה בשנת 1902. הרב הראשון של הקהילה, שנבחר בשנת 1898 - כשהקהילה עדיין הייתה שייכת לאויפשט - היה הרב יצחק מיכאל דושינסקי. כדי לכסות את עלויות הבנייה הגבוהות, נערך בשנת 1926 "דינר" לאיסוף תרומות. בהזדמנות זו הודפס על ידי ועדת הבנייה של בית הכנסת הסידור עם הלוח המיוחד שלפנינו. הרב מיכאל דושינסקי כיהן כמנהיג הקהילה עד פטירתו בשנת 1939. בזכותו נהנתה הקהילה מכבוד ומהערכה ציבורית רבה. בית הכנסת איבד את קהלו בשואה ולאחר מלחמת העולם השנייה. הוא נעזב ולא חזר לשימוש.

44 עמ'. 9 ס"מ. כריכה מקורית בצבע ירוק עם כיתוב מוזהב בחזית: ""זכרון לבנית בית תפלתנו ק"ק ראקושפלוטה", ומנורה מוזהבת בגב הכריכה. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט