מכירה 23 /
פריט 67

67 מ-

250

67

סימפליצימוס, מינכן, 1941 - גיליון אנטישמי בהכוונת השלטונות הנאצים

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
22.11.2023, 19:00

SIMPLICISSIMUS verlag knorr & hirth kommanditgesellschatt - גיליון השבועון סימפליצימוס - "פשוט מאד" - הוצאת knorr & hirth. מינכן 3 בספטמבר 1941 - שער אנטישמי בזמן מלחמת העולם השנייה בהכוונת השלטונות הנאצים.

בשער הגיליון איור צבעוני של הנשיא רוזוולט (אשר לצד צ'רצ'יל הנהיג את בעלות הברית במלחמה נגד גרמניה הנאצית), על בימת קרקס מלהטט בגולגלות כפעלולן כשעל חולצתו מגן דוד לרמז כי הוא מייצג את האינטרס היהודי. בשולי הקריקטורה נכתב: "רוזוולט מלהטט בשמונה הנקודות שלו", כשעל ראשו של הניצב מימין דגל בריטניה. באחד מעמודי הפנים קריקטורה גדולה נוספת על פני עמוד שלם בה נראה חולה שוכב במיטתו לצד רופאים האומרים: "זה מקרה חמור של טירוף דוקטור, הוא מאמין בעזרה האנגלו אמריקאית". כותרות הקריקטורות מופיעות בגרמנית ובמקביל באיטלקית.

SIMPLICISSIMUS סימפליצימוס שבועון גרמני סאטירי אשר נוסד בידי אלברט לאנגן באפריל 1896 ובסיסו היה במינכן, יצא באופן רצוף עד 1944 אז חדל מלהתקיים, וחזר והופיע בין 1954 -1967. השבועון נקט קו חוצפני ונועז המלווה בסגנון גרפי מרשים, בין הסופרים שכתבו בו תומס מאן וריינר מריה רילקה. השבועון סיקר את ביאתו של הקיסר הגרמני וילהלם לארץ ישראל בשנת 1898 וגיליון זה הוחרם בידי ממשלת גרמניה - המו"ל בילה חמש שנות גלות בשווייץ ונקנס ב-30,000 מארק זהב גרמני. עונש מאסר של שישה חודשים ניתן לקריקטוריסט היינה, ושבעה חודשים לסופר פרנק ווידקינד. כל הנאשמים הואשמו ב"העלבת הוד מלכותי". הדבר גרם רק להגברת התפוצה, שהגיעה לשיא של כ-85,000 עותקים.

בתקופת ויימאר המשיך המגזין לצאת ונקט עמדה נחרצת נגד קיצוניים בשמאל ובימין. עם עליית הנאצים לשלטון הותקף העיתון ואף אחד מעורכיו תומס תיאודור היינה - יהודי, נאלץ להתפטר ויצא לגלות. באותן שנים העיתון החל למעשה לשרת את הקו האנטישמי שהובילה המפלגה הנאצית על ידי אימוץ הסגנון הקריקטורי של המגזין הנאצי Die Brennessel. הכתבים קרל ארנולד, אולף גולברנסון, אדוארד תוני, אריך שילינג ווילהלם שולץ היו אחראים על הוצאה לאור של גיליונות בעלי אופי אנטישמי מובהק, ועל כך הם תוגמלו על ידי הנאצים.

גיליון שלם. 16 עמ'. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט