מכירה 25 /
פריט 189

189 מ-

271

189

סיפור על עיר - זוועות הגרמנים בורשה - חוברת נדירה בעיצומה של מלחמת העולם בהוצאת משרד המידע האמריקאי. וושינגטון, 1942

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $360
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

TALE of a City - "סיפור על עיר". תיעוד מפורט של השתלטות הנאצים על העיר ורשה, וחיסול תושבי הגטו. יצא בעיצומה של מלחמת העולם השנייה במטרה להביא לידיעת העולם את גודל האכזריות ופשעי הנאצים ביהודים, ולהזהיר את מדינות אירופה כי גורלן עשוי להיות זהה לזה של פולין אם לא תתעוררנה. הוצאת "משרד המידע למלחמה" וושינגטון 1942. מלווה באיורים מחרידים של סצינות קשות מחיי הגטו מאת קצין בצבא הפולני שהיה עד ראייה לימי ראשית הכיבוש הנאצי בורשה. אנגלית.

החוברת מתארת את "השיטה" הנאצית בכיבושה של עיר והשמדת תושביה. "עיר נופלת בידי הנאצים" - כוחות כובשים פוסעים ברחובות, צלבי קרס בכל מקום, ובכל פינה מכריזים: "קבלו בזרועות פתוחות את המשחררים הגרמנים". מאחורי חומת הדממה מתחיל "הסדר החדש" את עבודתו הקטלנית. גברים הופכים לעבדים, פרוסת לחם הופכת לתכשיט יקר, אספקת המים נעלמת תוך שלושה שבועות, והמתים מתחילים להיות שרועים ברחובות. יותר מ 100,000 ספרים שמחבריהם "לא ארים" הובאו לשריפה. משפחות רבות מתקיימות ממרק תפוחי אדמה דק, ללא בשר. מעט האוכל הטוב שנמצא בורשה מגיע לגרמנים, והיהודים נאלצים לעמוד בתור עם תלושי אוכל שמספיקים בקושי למנה יומית. ילדים ומבוגרים יורדים במשקל במהירות ונעשים שלד אדם. בטמפרטורה של מינוס 5 מעלות הפסיקו הגרמנים את יבוא הפחם לגטו, ויהודים רבים מתים בבתיהם מקור. במהלך השנה מבצע היטלר את איומיו - השמדת העם היהודי באירופה. אלפים מובלים באקציות למחנות, והגטו מתרוקן באופן שיטתי מיהודים, הכשירים נלקחים לעבודה, והחלשים למוות.
החוברת יצאה בעיצומה של המלחמה על מנת להזהיר מדינות נוספות ולידע אותן כי האכזריות הנאצית לא תדע מעצורים גם במדינותיהן. ה כותב מציין כי "גורלה של ורשה הוא הגורל של פריז, אוסלו ורוטרדם, של בלגרד ובריסל, של כל כפר, עיר ואומה שנופלים בידי הנאצים. הסיפור של ורשה הוא הסיפור של פולין, נורווגיה וצרפת, של צ'כוסלובקיה, יוגוסלביה, יוון, של הולנד, בלגיה, דנמרק ולוקסמבורג, זוהי אזהרה קטלנית לכל אלו שעדין בורכו בחופש." ומביע משאלה כי: "הטירוף הנאצי יתפורר באבק".

בעמוד האחרון של החוברת נכתב: "זהו פרסום על המלחמה. כשתסיימו לקרוא אותו אנא העבירו אותו לשכן או לחבר להפצה נוספת".

בפתח החוברת ציטוט מדבריו של פרנקלין רוזוולט: "הכוונה שלנו היא שעונש צודק ובטוח יגזר על המנהיגים האחראים לרצח מאורגן של אלפי חפים מפשע ולביצוע מעשי זוועה שהפרו כל עיקרי האמונה הנוצרית".

חוברת נדירה. איננה מופיעה בקטלוג הספריות העולמי world cat.

23 עמ'. 28 ס"מ. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט