מכירה 23 /
פריט 37

37 מ-

250

37

ספר אנז"ק - נכתב ואויר בגליפולי על ידי חיילי אנז"ק - עותק מוקדש למפקד היחידה

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $300
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
02.12.2023, 19:00

The Anzac Book written and Illustrated in Gallipoli by Men of Anzac - "ספר אנז"ק שנכתב ואויר בגליפולי על ידי אנשי אנזק", הוצאת Cassell and Company, לונדון, ניו יורק, טורונטו ומלבורן 1916 - מהדורה ראשונה. עותק עם הקדשה מחיילי יחידת ה"פרשים הקלים" מדוויזית הרגלים הרכובים במזרח התיכון למפקדם ויליאם רידל בירדווד (William Riddell Birdwood) - מפקד גיסות הצבא האוסטרליים והניו זילנדיים במהלך קרב גליפולי, ולאחר מכן מפקד הארמייה החמישית במהלך מלחמת העולם הראשונה בחזית המערבית (בירדווד אף כתב את המבוא לספר). מעל ההקדשה מודבק תצלום של החיילים אשר הקדישו את הספר מיחידת הפרשים הקלים בזמן המלחמה.

הספר הופק בגליפולי בשבועות האחרונים של 1915, כל מילה בו נכתבה בין קווי ביצור של שקי חול ובתוך מקלטים ארעיים בזמן קצר ביותר של כשלושה שבועות בלבד. מבין החיילים נאסף צוות קטן של אמנים אשר יצרו את האיורים לספר היחיד שיצא אי פעם בגליפולי במהלך המערכה וכפי שכותב העורך: "שום ספר מעולם לא הופק בתנאים אלה בעבר". הספר נכתב ונערך על ידי החיילים האוסטרלים והניו זילנדים עצמם ובעבורם, והוצאתו לאור נסתייעה בתרומות שהגיעו כחלק מכספי סיוע החורף המלחמתי. הספר כולל עשרות קטעים ומאמרים שנכתבו על ידי החיילים האוסטרלים בשטח ומבטאים היטב את ההווי והאוירה בזמן המלחמה, כמו גם את ההומור האוסטרלי האופייני. אין כמעט נושא שלא נכתב עליו בספר: האימונים, האוכל, כלי הנשק, ההגעה למדבר ותנאי המדבר, ההתמודדות מול צלפי האויב, תנאי מזג האויר הקשים, הרקע להקמת אנז"ק והתהפוכות שעבר עד שהיה לדוויזיה מובילה, שירים וסיפורים שכתבו החיילים, ועוד. הספר מלווה במספר רב של תצלומים, איורים, קריקטורות, מפה גדולה נפתחת, וכן בלוחות איורים צבעוניים באיכות גבוהה, ועוד. הודפס במכונות דפוס ניידות על גבי נייר עבה.

דיוויזיית הרגלים הרכובים אנזא"ק (ANZAC - Australian and New Zealand Army Corps) הייתה יחידה צבאית שנבנתה במהלך מלחמת העולם הראשונה והורכבה בעיקר ממתנדבים מאוסטרליה וניו זילנד והתבססה בעיקר על רגלים רכובים. בין יחידות אנזא"ק שלחמו בחזית ארץ ישראל הייתה גם דיוויזיית הרגלים הרכובים. רגלים רכובים היו חיילים הלוחמים כרגלים אולם מתניידים ליעדם על גבי סוסים. עיקר פעילות הדיוויזיה היה במערכה על סיני וארץ ישראל במהלכה נשלחו למעלה מ 33,000 חיילים אשר השתתפו בקרבות מרכזיים בין 1916 ל-1918 נגד הצבא התורכי. הכוח לחם במערכת גליפולי ובחזית המערבית, אולם יחידות רכובות שלו לחמו גם במערכה על סיני וארץ ישראל. בקרב באר שבע המפורסם פרשים אוסטרלים הסתערו על עמדות עות'מאניות כשהם רכובים על סוסים, וכבשו את העיירה ואת בארותיה. סוג זה של חיילים, שהיה נפוץ לפני מלחמת העולם הראשונה ובמהלכה, החל להצטמצם לאחר המלחמה כשהצבא החל לנייד חיילי רגלים על גבי כלי רכב משוריינים. היחידה פורקה ב-1919.

ראה גם פריט הבא.

XV, 169 [2] עמ'. קרעים קלים בשולי הכריכה ובשדרה. מצב כללי טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט