מכירה 25 /
פריט 48

48 מ-

271

48

על השיפור האזרחי של היהודים - פרסום נדיר ומוקדם על מתן שוויון זכויות ליהודים. ברלין, 1783

מחיר פתיחה: $250

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $650
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

Ueber die bürgerliche Verbesserung der Juden von Christian Wilhelm Dohm - על השיפור האזרחי של היהודים - חיבורו פורץ הדרך של כריסטיאן וילהלם פון דוהם, ברלין ושטטין 1783 - מהדורה שנייה. חלקים ראשון ושני בכרך אחד. שער נפרד לכל חלק.

פרסום חשוב ברוח האמנציפציה הקורא להכיר ביהודים כאזרחים שווי זכויות. כתיבת החיבור באה בעקבות בקשת סרף בר, יהודי מאלזס, ממשה מנדלסון לכתוב עדות על אפיים החיובי של היהודים, מנדלסון השיב כי מוטב יהיה כי הוגה לא-יהודי יכתוב על כך והפנה אותו לדוהם. בעקבות פניית סרף בר ומנדלסון, כתב דוהם את החיבור. על סמך העיקרון המנחה את מדינות אירופה להגדיל את אוכלוסייתן ככל שניתן כדי שבעיתות מלחמה ומשבר יעמוד ריבוי האוכלוסייה נוכח האתגרים מציע המחבר לתת ליהודים שוויון זכויות מלא, להכיר בהם כאזרחי המדינה, ובכך למעשה ליצור עורף חזק. המחבר טוען שכל ההגבלות על היהודים בתחום המסחר, הקנין, והזכויות פגע במדינות המגבילות יותר משהועיל להן, משום שהם מוותרות מראש על כח יצרני בעל היקפים גדולים מאד, וכי ההפך הנכון, כישרון המסחר המפותח של היהודי יכול רק להועיל כלכלית לכל מדינה בה העם היהודי מתגורר. עוד הוא טוען, כי מדינות אירופה מתאימות היום לקלוט בקרבן בני אומות אחרות ובפרט את היהודים יותר משהדבר נעשה בעבר משום שהמבנה של המדינה עצמה השתנה. לגבי הכנסייה הנוצרית שתמיד ראתה ביהודים טרף שניתן להשפיע עליו בכח להצטרף לדת הנוצרית כותב המחבר כי שנות ההיסטוריה הוכיחו שלא ניתן ולא כדאי לנסות להשפיע על היהודים להמיר את דתם, שכן כל הניסיונות שנעשו בעבר צלחו באופן קטן מאד. והכנסייה הנוצרית צריכה להכיר ביהדות כדת שווה בין שאר הדתות, ו"לעזוב את היהודים לנפשם" (הוא מוסיף כי הדת הנוצרית במקוריותה אינה יודעת רוח רדיפה, והיא מטיפה לאהבה ולסובלנות). הספר מספק למעשה מסכת שלימה על האופן בו ניתן ורצוי לשלב את היהודים בחברה ובכלכלה הגרמנית.
נדיר למצוא ספרים מסוג זה בגרמניה שכה שנאה יהודים במשך כל שנותיה. משפטים כמו: "נכון וראוי שנהיה כמה שיותר סובלניים כלפי היהודים" (עמוד 142), כמעט שלא ניתן למצוא בספרים שהודפסו בגרמניה בתקופה זו. בזמן כתיבת הספר מצבם של היהודים במדינות אירופה היה כל כך קשה בהשוואה לעמים בהם שכנו שכותב הספר מציין במבוא: "אשמח אם רק לאחר חצי מאה כתיבתי תתרום להקלת עליבותו של עם אומלל ולהיווצרותם של אזרחים חדשים שיועילו לכל המדינות".

המחבר כריסטיאן וילהלם פון דוהם (Christian Wilhelm von Dohm, 1751-1820) עורך דין, דיפלומט, היסטוריון, סופר פוליטי ופקיד ממשלתי פרוסי. נולד בעיר למגו ב-1751. אביו, וולרד לודוויג וילהלם, ששימש ככומר המקומי, מת כשכריסטיאן היה בגיל 7 והוא התחנך בעיקר על ידי אמו אן אליזבת. בין השנים 1768–1773 למד משפטים באוניברסיטת לייפציג. בספטמבר 1776 מונה לפרופסור לכלכלה ולסטטיסטיקה. בשנת 1779, מונה לעובד המדינה הפרוסית כארכיונאי ובשנת 1780 נישא לאנה הנרייטה אליזבת הלבינג. בשנת 1783 החל לעבוד במשרד החוץ הפרוסי, ובשנת 1786 קיבל תואר אצולה מפרידריך וילהלם השני, מלך פרוסיה. בין השנים 1810–1808 שימש כשגריר ממלכת וסטפאליה בדרזדן. דוהם ידוע בעיקר בשל החיבור פורץ הדרך שלפנינו על תיקונם האזרחי של היהודים (Über die bürgerliche Verbesserung der Juden) שפרסם לראשונה ב-1781. בחיבור זה הגה לראשונה את רעיון האמנציפציה ליהודים שהתהוותה בשנים שלאחר מכן במדינות רבות.

[2], 5, [6], 210, 376 עמ'. 17 ס"מ. כריכת קרטון ישנה. דפים נקיים ואיכותיים. סדק לאורך השדרה (סגור). מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט