מכירה 25 /
פריט 50

50 מ-

271

50

על חוסר התועלת והנזק של היהודים בממלכת בוהמיה ומורביה - פראג 1782 - פרסום אנטישמי מוקדם

מחיר פתיחה: $450

עמלת בית המכירות: 23%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

Ueber die Unnütz- und Schädlichkeit der Jüden im Königreiche Böheim, und Mähren - "על חוסר התועלת והנזק של היהודים בממלכת בוהמיה ומורביה" מאת Ignaz Klingler עם ציון Mit Bewilligung der f. k. Censur - "באישור הצנזורה", ללא שם מו"ל. פראג 1782 - מהדורה ראשונה. פרסום אנטישמי חריף וקשה נגד יהודי ממלכת מורביה במטרה להביא לגירושם. גרמנית. נדיר.

פרסום אנטישמי חריף במיוחד נגד יהודי פראג המהווים איום על ממלכת בוהמיה. לכל אורך הספר המחבר טוען כי היהודים הם אסון לממלכת בוהמיה, הן מבחינת אופיים כיהודים נצלנים, והן מהבחינה הכלכלית. הטענות האנטישמיות הקשות מופיעות ברצף בזו אחר זו וניכר שהמחבר היה שטוף שנאה ליהודים, לעתים אין קשר בין הפסקאות והמחבר עובר מהאשמה להאשמה ללא כל רצף הגיוני בכתיבה. המחבר טוען כי ל יהודים אין כל חיבה ושייכות לארץ בה הם חיים ולכן הם אינם משרתים בצבא, בשביל בצע כסף תמיד יעזבו היהודים את המדינה בה הם נמצאים לטובת מדינה אחרת, לכן לא ניתן לשלב אותם בשום מאמץ לחיזוק המולדת, הם לא משתתפים גם ככח עזר בחפירת תעלות ופינוי שבילים. הוא מגנה את התוצרת היהודית וטוען כי הבגדים שהיהודים מייצרים אינם ראויים ללבוש. בזמן שהנוצרים עובדים מהבוקר עד הערב היהודים יוצאים לטייל ולהנות, ובבתיהם של היהודים הנוצרים הם אלה שעובדים כמשרתים.
המחבר מוסיף טיעונים אנטישמים "היסטוריים" כאשר כל שהותם של היהודים בממלכת מורביה מוצגת כנזק לממלכה עוד מימים קדמונים. ההאשמה הישנה מימי הביניים על "הרעלת הבארות" שמבצעים היהודים מופיעה גם כאן, המחבר כותב כי בשנת 1053 החליטו היהודים לחסל את הנוצרים בפראג, לשם כך הם השיגו אבקה מיוחדת שהובאה מגרמניה, וכתוצאה מהרעלת הבארות מתו נוצרים רבים. עוד הוא מעליל כי בשנת 1161 יהודים שחררו רעלים שהרגו למעלה מ 3000 נוצרים באמצעות תרופות מרעילות.
זאת ועוד, המחבר מאשים את היהודים בגניבה של פריטים יקרי ערך מכנסיות נוצריות, מופיעות גם טענות של אנטישמיות על רקע דתי, המחבר טוען כי בגמרא כתוב שעל היהודים החובה לשלוט על עמים אחרים ולדכא אותם. היהודי מספק בכוונה סחורה באיכות ירודה הגורמת לנוצרים למות כתוצאה מהקמח המחניק שהם מוכרים. לאחר מלחמות בבוהמיה מגיע היהודי וגוזל את מה שהאויב משאיר אחריו בשעת מלחמה, היהודים גורמים לחוסר איזון בין הסחורה המקומית לסחורה המיובאת מחוץ לפראג, היהודים מגלים סודות מדינה למען האינטרסים האישיים שלהם, היהודים גונבים סחורה בפראג ומוכרים אותה בלייפציג, ועוד כהנה וכהנה טענות אנטישמיות קשות שמטרתן להביא את הקורא למסקנה כי ממלכת בוהמיה צריכה להקיא מתוכה את היהודים.
ספרים מסוג זה הביאו פוגרומים ספונטנים על העם היהודי כל אימת שאירעה פרשייה בה נחשדו היהודים במעשי עוינות כלפי הנוצרים. בעמוד השער תחריט של היהודי בדמות השטן עם קרניים ועם רגלי בעל חי וזנב כספר המספר את שיערו של נוצרי.

79 עמ'. 16 ס"מ. כריכת קרטון ישנה. כתמים קלים בחלק מהדפים. מצב טוב - טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט