מכירה 23 /
פריט 165

165 מ-

250

165

עם הבריגדה היהודית - ספרו החשוב של איש הבריגדה רבי משה קספר - עותק עם הקדשת המחבר

מחיר פתיחה: $150

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $260
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
22.11.2023, 19:00

With the Jewish Brigade - "עם הבריגדה היהודית" מאת רבי Bernard Moses Casper, הוצאת Edward Goldston לונדון 1947 - מהדורה ראשונה. ספרו החשוב של רבי משה קספר אשר היה עם ראשוני החיילים בבריגדה היהודית מיד עם הקמתה ושירת בה עד תום המלחמה - עותק עם הקדשת המחבר.

פרסום חשוב על הבריגדה היהודית מאת רבי משה קספר - אשר שירת בבריגדה החל מהקמתה ובכל שנות קיומה. רבי קספר הוצב עם הגדוד הראשון אשר הוקם במדבר המצרי. הספר הוא למעשה יומן שהורכב ממחברות שכתב בזמן שירותו בבריגדה אשר הוציא לאור באופן מסודר לאחר המלחמה. בספרו הוא מתעד את ההתרגשות הגדולה שפשטה בישוב היהודי עם הכרזת צ'רצ'יל על הקמת גדודים עבריים שילחמו לצד הבריטים במלחמה בנאצים בחודש ספטמבר 1944 - "לא עוד שמות בדויים, לא עוד הסוואה... לא עוד דגל שאי אפשר להניף אותו...". הוא מתעד לפרטים את התהליכים אשר גיבשו את היחידה ("כתבי מלחמה וצלמים שביקרו אותנו כולם נדהמו מהמורל והלהיטות שניכרו בכל מקום"), את המעבר לאיטליה למפקדה של כוחות הברית, את המוטיבציית שיא של החיילים העבריים: "החשש היחיד שלהם היה שניצחון בעלות הברית עלול להגיע מוקדם מדי, לפני שהם יהיו מוכנים להכות את המכה שלהם נגד האויב השנוא...".
כמו"כ הוא מתאר לפרטים את חיי הדת והתרבות השוטפים ביחידה, קבלת שבת, התפילות, הדרישה הראשונית של החיילים שיום המנוחה שיקבלו יהיה יום השבת, קריאת מגילת אסתר וחגיגות פורים, עריכת ליל הסדר בפסח, ושאר המועדים, חיפוש אחר ספרי תורה שבזזו הנאצים, ועוד. עוד הוא מתעד את הפעילות המבצעית בה השתתף לנקות את החזית מנוכחות של נאצים, פעילות החיילים המאומצת בסיוע לשארית הפליטה, באיתור הפליטים, וסיוע לעלייתם לארץ ישראל, והאופן הנורא בו מצאו את הניצולים במחנות, מביא נתונים מספריים חשובים על מספר הלוחמים היהודים בכל מדינה, ועוד. הספר מלווה בלוחות תצלומים חשובים המתעדים את רבי קספר ואת חיילי הבריגדה בזמן המלחמה.

בפתח הספר תצלום המחבר ולוח זיכרון עם שמות של חיילים יהודים בבריגדה אשר נפלו במלחמה. בסופו מביא המחבר מכתבים חשובים ומסמכים שונים העוסקים בבריגדה היהודית בזמן הקמתה, הצהרות ותמלילים מישיבות הסוכנות אשר עסקו בבריגדה, מכתבו של ווייצמן לראש ממשלת בריטניה על החשיבות שבהקמת יחידה עברית עוד באוגוסט 1939, ועוד.

ברנרד מוזס קספר (1988–1916) רב בריטי-דרום אפריקאי. נולד וגדל בלונדון והתחנך בצעירותו בלונדון ובקיימברידג'. ושימש גם כרב וגם כמחנך במנצ'סטר ובלונדון. שימש רב ממונה בצבא הבריטי במשך רוב שנות מלחמת העולם השנייה, ושירת בהצטיינות כרב בכיר של חטיבת הרגלים היהודית. ב-1956 מונה לדיקן הראשון לענייני סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים, ונקרא ליוהנסבורג ב-1963 כרב ראשי של הקהילה העברית המאוחדת של יוהנסבורג. בשנת 1964 הפך לרב הראשי של הפדרציה של בתי הכנסת של דרום אפריקה.

128 עמ'. 19 ס"מ. עותק מושלם, כריכה קשה עם מעטפת הנייר המקורית. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט