מכירה 25 /
פריט 199

199 מ-

271

199

ערב ערעורו של הצורר - משפט אייכמן ויהדות בולגריה

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 23%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

משפט אייכמן ויהדות בולגריה - פרסום חשוב על אדולף אייכמן וחלקו בהשמדת יהדות בולגריה מאת יוסף בן, הוצאת המכון לתרבות וחקר השואה ע"ש א. פרדו - פורסם "ערב ערעורו של הצורר" - במהלך המשפט עצמו שהתקיים בירושלים לקראת הכרעת הדין. ישראל, 1961.

במבוא לחוברת כותב המחבר : "... לא ברצון מיוחד ניגשתי לחיבורה של חוברת זו... מאז התחיל משפט הצורר בירושלים, התעוררה גם שאלת יהדות בולגריה והצלתה, והדבר לבש בעקבות זה צורה של פולמוס -לפרקים חריף למדי, בין יוצאי בולגריה מסביב לשאלה: מי הציל אותנו ?.... זה מזמן מפצירים בי ידידי להוציא לאור חומר סביב הצלת יהדות בולגריה. אבל האמת היא שגם אנו הטוענים בדרך כלל שיודעים לרוב את העובדות, הופתענו בחודשי המשפט שדן על פעולותיו של רב הטבחים... מגילויים של פרטים חשובים השופכים אור נוסף על אשר התרחש גם בבולגריה בימים הגורליים של 1941-1944..."

המחבר כותב פרטים לא ידועים אודות שואת יהודי בולגריה, גירוש יהודיה למזרח, עבודות הכפייה של יהודי בולגריה, גירוש יהודי סופיה, פרטים לא ידועים על מחנה הריכוז שהוקם בסומוביט, הפוגרומים ה"ספונטנים", היהודים והתנועה הפרטיזנית, ועוד. בפרק "גורמי ההצלה של יהדות בולגריה" מביא המחבר את חוות דעתו של ויטלי חיימוב מי שהיה יושב ראש ההסתדרות הציונית בבולגריה לאחר השחרור, בה הוא מפרט את גורמי ההצלה של יהדות בולגריה שהצילו בפועל יהודים בזמן הכיבוש. בחלקה השני של החוברת "צרור המסמכים" - מסמכים סודיים המתעדים את פקודות הנאצים באשר לגירוש יהדות בולגריה, והעסקת היהודים בעבודות כפייה. ממסמכים אלה עולים מספרים מדויקים של יהודים מערים שונות שגורשו למחנות, וכן תגובת הממשלה הבולגרית לגירושים.

32 עמ'. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט