מכירה 18 /
פריט 39

39 מ-

255

39

פתק הצבעה למפלגה הנאצית בבחירות הכפויות של שנת 1933

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 22%

00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
05.12.2022, 19:00

פתק הצבעה למפלגה הנאצית בבחירות לרייכסטאג הגרמני במרץ 1933- בחירות אלו נערכו זמן קצר לאחר שריפת הרייכסטאג בידי המפלגה, והן לוו במסע תעמולה והפחדה חסר תקדים בכל שטחי גרמניה. הבחירות הללו קבעו את היטלר לשליטה היחיד והבלתי מעורער של גרמניה הנאצית.

כותרת הפתק: Reichstagswahl wahltreis - 'הבחירות לרייכסטאג'. שמות המועמדים: אדולף היטלר וכן ראשי המפלגה הנאצית במשך כל שנות שלטונה, האחראים לתכנית ההשמדה הנאצית: הרמן גרינג, ג'וזף גבלס, רודולף הס, וילהם פריק, רוהם, וולטר דהר, אלפרד הוגנברג, ואחרים. בעיגול הריק המופיע בפתק ההצבעה מימין נדרש ה'בוחר' לסמן x על מנת 'לא לאשר', ולהשאירו ריק על מנת 'לאשר'.

בחירות אלו נערכו לאחר שב 30 בינואר 1933 כבר היה היטלר בפועל קאנצלר גרמניה, לאחר שמונה לתפקיד על ידי הינדנבורג. למרות מסע התעמולה וההפחדה אשר נועד להכריח את אזרחי גרמניה לבחור במפלגה הנאצית, היא לא הצליחה לקבל רוב - וזכתה ב-44 אחוז מן הקולות בלבד. היטלר ראה בכך כישלון והחיש את קצב השתלטות המפלגה על המדינה. הסמכויות שהועברו לידי המפלגה הנאצית התרבו והרחוב נשלט על ידי בריוני ה-S.S וה-S.A. ב־22 במרץ הוקם מחנה הריכוז דכאו בדרום גרמניה, אשר מטרתו היתה לכלוא ולבודד את מתנגדי הנאציזם. בין החודשים יוני ליולי אותה שנה הוצאו כל המפלגות מהרייכסטאג באמצעות אלימות, איומים וחקיקה. ב-14 ביולי חוקק "החוק לקיום המפלגה הנאצית כמפלגה יחידה" אשר הכריז כי רק המפלגה הנאצית מותרת, וכל מפלגה אחרת אסורה ונוגדת את החוק. כך הושלמה הפיכת המשטר של רפובליקת ויימאר למשטר חד-מפלגתי המעניק סמכות בלתי מוגבלת למפלגה השלטת. בנובמבר אותה שנה נערכו "בחירות" נוספות לרייכסטאג ונבחרו 661 צירים מהמפלגה הנאצית.

גודל: 15x21 ס"מ. כתמים. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט