מכירה 22 /
פריט 46

46 מ-

255

46

קראו את מגילת אסתר ותדעו מה רוצים לעולל לכם היהודים - כרזה אנטישמית. מינכן, 1930

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $260
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
04.09.2023, 19:00

Ein Kapital aus der Bibel, "פרק מהתנ"ך" - כרזה אנטישמית דו צדדית הקוראת לגרמנים לקרוא את מגילת אסתר כדי להבין את המזימות שמתכננים היהודים לעשות לגרמניה. מינכן, 1930.

"קראו את מגילת אסתר כדי שתדעו שהיהודים חוגגים טבח של 75,000 לא יהודים". כרזה אנטישמית ארסית במיוחד הקוראת לגרמנים לקרוא את מגילת אסתר, ואף מצטטת את מגילת אסתר במלואה, במטרה להסית את האוכלוסייה הגרמנית נגד היהודים המתכננים לעולל לה מה שעוללו להמן. כהקדמה לדברים מצטט הכותב מספרו של מרתין לוטר "על היהודים ושקריהם", הכותב: "וכל היהודים המודאגים נאנקים ומתגעגעים ומקווים שיוכלו לנהוג בנו הגויים כפי שנהגו עם הגויים בפרס בימי אסתר... צמאי הדם הנקמנים...". לאחר מכן תחת הכותרת "גרמנים קראו את זה" מצטט הכרוז את מגילת אסתר במלואה תוך שהוא מציין את המקור - תנ"ך בלגרד שיצא ב 1913. וכותב "תקריא את זה לחבריך, לבני משפחתך כי זהו הספר שעליו מבוסס פסטיבל הפורים שנחגג על ידי היהודים. בשנה שעברה". לאחר ציטוט המגילה מופיע קטע אנטישמי ארוך בו נכתב בין היתר: "גרמנים, מה אתם אומרים על זה? שימו לב איך מרדכי מתנהג כלפי המן ומתעלם בחוצפה מפקודת המלך! גרמנים, מה אתם חושבים על זה איך שמרדכי קם ומתנהג שוב כלפינו? ומוסיף: "גרמנים, קראו את התנ"ך, ובדקו שמגילת אסתר אכן נמצאת בו...". לצד הדברים הכותב מצטט מאמר שנכתב בעיתון היהודי הוינאי Neue Wiener Journal להראות כיצד היהודים מתכננים את תבוסתה של גרמניה: "בערב היהודים עתידים לחגוג במשתה ושמחה כי הקתדרלות הגותיות עומדות ליפול, והרעם הגרמני יגיע לסופו, האריות הגרמנים יחזרו למדבריות אפריקה...", ועוד.

התועמלנים הנאצים עשו שימוש בסיפור מגילת אסתר לעורר שנאה כלפי היהודים, הן בכרזות כדוגמת הכרזה שלפנינו, והן בעיתונות ובספרות הנאצית. ביחוד בדר שטירמר הנאצי הופיעו מפעם לפעם מאמרים אנטישמים בהתקרב מועד חג הפורים אשר הצביעו על העובדה שהיהודים עומדים לחגוג את ניצחונם על אומות העולם. במרוצת שנות ה־30 אף יצאו קבוצות של האס אה הנאצי לפרוע ביהודים בחג הפורים לאחר ההסתה הפרועה שהתפרסמה בכל מדיה נאצית אפשרית.

[1] דף מודפס משני צדדיו. 48x32 ס"מ. סימני קיפול. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט