מכירה 25 /
פריט 64

64 מ-

271

64

ששה גיליונות של הדו שבועון האנטישמי ביותר שיצא לפני מלחמת העולם הראשונה - הקיקרקי הוינאי - 1902

מחיר פתיחה: $200

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $550
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

ששה גיליונות של הדו שבועון האנטישמי הארסי המוקדם Kikeriki. וינה - אוסטריה. 1902. אינספור קריקטורות גרוטסקיות, שירים, ומאמרים נגד היהודים.

גיליון מס' 1 מיום 2 בינואר 1902. (הגיליון הראשון שיצא בשנת 1902).
גיליון מס' 14 מיום 16 בפברואר 1902.
גיליון מס' 15 מיום 20 בפברואר 1902.
גיליון מס' 86 מיום 26 באוקטובר 1902.
גיליון מס' 88 מיום 2 בנובמבר 1902.
גיליון מס' 89 מיום 6 בנובמבר 1902.

כל ששת הגיליונות מלאים בשירים, מאמרים, קריקטורות אנטישמיות רבות - לאורך גיליונות שלמים. היהודי עם הזקן והפאות מוצג בגיליונות באופן הנלעג ביותר דרך קבע על פני כל דפי העיתון. לעתים קרובות מופיעות בדפי העיתון קריקטורות אנטישמיות ללא כל הקשר וללא תיאור - איור נלעג של יהודי במטרה להפיץ שנאה ליהודים גרידא. הקיקרקי היה הדו שבועון האנטישמי הארסי ביותר שיצא באותה העת בעולם בכלל, והוא היה מבין העיתונים היחידים אשר כל מגמתו היתה מכוונת אך ורק נגד יהודים. גם ב"ידיעות" או "כתבות" שהופיעו בו דרך אגב תמיד מצא העורך מקום לכתוב נגד היהודים. (ראה להלן). כך למשל גיליון מספר 1 מציג בעמוד השער יהודי היושב בבית קפה כאשר מלצר ניגש אליו עם גיליון של עיתון הקיקרקי והאימרה המיוחסת ליהודי: "אוף, זה לא בית קפה בשבילי", וממהר להסתלק. בעמוד השער של גיליון 86 המופיע כאן, ישנו שיר בגנות היהודים הקורא לרצח יהודים, לא פחות: "הוציאו את החרב מהנדן, תראו איך יהודה רועד בפחדנות! התעורר גרמני, בנה את הלהבים...". בעמוד השער של גיליון מס' 88 המופיע כאן מופיע קטע שלם הפונה לחקלאי הגרמני ומתאר בפניו כיצד היהודי הוא האשם במצבם הקשה של החקלאים "היהודי מעמיד הפנים אשר התגנב סביבך בשקרים וברמאות, ידו היבשה קפוצה, אוי כמה חזק הוא היכה", לצד קריקטורה המציגה את תוצאות הבחירות בדמות יהודי מתעופף החוצה. באותו גיליון מופיעה קריקטורה המדגימה את "משפחת יהודה" החיה על חשבון אחרים, וכן קריקטורה גדולה של השטן לוכד את "הקואליציה היהודית" בדמות תנין בעל ארבעה ראשי יהודים, וכן ביתר הגיליונות שלפנינו קריקטורות רבות נגד היהודים ללא כל מעצור.

ה-Kikeriki היה מגזין אנטישמי דו שבועי שפורסם בווינה, אוסטריה, בין השנים 1861 ל-1933. עורך העיתון היה Ottokar Franz Ebersberg, עיתונאי ומחזאי שכתב תחת השם הבדוי O. F. Berg. הקיקרקי היה פופולרי מאד בקרב האוכלוסייה הגרמנית, ובשיאו הגיע לתפוצה של 25,000 עותקים. בשנותיו הראשונות העיתון נקט בקו ליברלי, אך החל משנות ה־90 של המאה ה־19 ובראשית המאה ה־20 בהשפעתו של קרל לוגר הפך העיתון לפרסום האנטישמי החריף ביותר שיצא בעולם בכלל והוא התמקד אך ורק בשנאת יהודים. בכל גיליון הופיעו קריקטורות אנטישמיות רבות אשר תיארו את היהודי באופן המכוער ביותר, לצד מאמרים ומשפטי שטנה בגנות היהודים. נושאי הקריקטורות התמקדו בעיקר בביזוי "תכונותיו המולדות" של היהודי, רדיפת הבצע, החמדנות, פחדנותו (השתמטות משירות צבאי), ומסוכנתו. הוא תיאר שוב ושוב את "השליטה היהודית" בעיתונות, בפוליטיקה, ובשאר שטחי החיים. מדי שבוע הציג העיתון מעל כל דפיו שוב ושוב את "היהודי חסר התקנה".
הקיקרקי היה העיתון הראשון שפרסם את הקריקטורה המפורסמת בה נראה היהודי חובק בידיו הנוטפות דם את כדור הארץ - קריקטורה שהופיעה לאחר מכן באינספור פרסומים אנטישמים - קריקטורה שאמצו התועמלנים הנאצים בשתי ידיים. העיתון ראה את עצמו כנציגם של "האנטישמים" ובגיליונות רבים בו הופיעו כתבות הפונות ל"אנטישמים" כקהל היעד הראשי של העיתון. כך למשל בגיליון 89 המופיע כאן מיום 6 בנובמבר 1902 בעמוד 4 תחת כותרת גדולה באותיות ענק שחורות נכתב: "שימו לב אנטישמים!" מופיע: "כל אנטישמי ישר שהישועה הסופית מכישוף הספרות היהודית יקרה לו קונה ומפיץ את הפרסומים האנטישמים הבאים:" ומופיעה רשימה של ספרים אנטישמים ומחירם בכמויות גדולות להפצה. כאשר כל הפרסומים האנטישמים המופיעים ברשימה מופצים במשרדי ההפצה של ה Kikeriki בוינה ברחוב Grunangergasse 6. כמו כן בגיליונות שונים בחלק מדפי העיתון נכתב בתחתית העמוד: "אנשים בעלי דעות דומות דרשו את ה Kikeriki בכל המסעדות ובתי הקפה!". התועמלנים הנאצים עשו שימוש רב בגיליונות הקיקרקי ואמצו רבות מהקריקטורות אשר הופיעו בו במלחמתם ביהודים.

ששה גיליונות שלמים. מצב כללי טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט