מכירה 25 /
פריט 3

3 מ-

271

3

תיאודור הרצל - מדינת היהודים - מהדורת יידיש. בואנוס איירס 1948

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $160
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

דער אידנשטאט א פארזוך פאר א מאדערנער ליזונג פון דער אידנפרראגע - תיאודור הרצל - מדינת היהודים - מהדורת היידיש בתרגום א. ל. שוסהיים. בואנוס איירס, 1948, עם הקדמה מאת חיים וייצמן, הוצאת הלשכה הדרום אמריקאית של הסוכנות היהודית.

מהדורה זו כוללת אוטוביוגרפיה אודות הרצל, והקדמה ארוכה מאת חיים ווייצמן על החשיבות ההיסטורית של הספר "מדינת היהודים" לתנועה הציונית, על הרוח הנבואית בה נכתב, ועל הרוח שהפיח הספר בקרב רבים מצעירי התנועה הציונית מאז פרסומו.

ב'מדינת היהודים' [Der Judenstaat] משרטט הרצל את חזונו למדינת היהודים העתידה לקום, בפירוט רב. הרצל שרטט את מבנה המדינה העתידית, בימים שבהם נחשבה לחלום רחוק בקרב מרבית היהודים. הספר ראה אור לראשונה בווינה ובלייפציג בהוצאת מ. ברייטנשטיין ב-14 בפברואר 1896, תחת כותרת המשנה: "ניסיון לפתרון מודרני של בעיית היהודים", כשנה וחצי לפני כינוסו של הקונגרס הציוני הראשון. על אודות אופן כתיבת הספר כתב הרצל: "אין אני זוכר, שכתבתי דבר-מה בחיי במצב של התרוממות רוח כזו, כאשר כתבתי את ספרי זה...בכותבי את ספרי זה. עבדתי עליו יום יום, עד אשר כלו כל כוחותי". אף מוציא לאור בעל מוניטין לא רצה לפרסם את הספר, ובהם גם המוציאים לאור הקבועים של הרצל, דונקנר והומבולדט מלייפציג. גם בית ההוצאה קרונבאך בברלין, שהיה בבעלות יהודית, סירב לפרסמו. לבסוף הרצל הוציאו לאור אצל מקס ברייטנשטיין, יהודי מתבולל ובעליה של חנות ספרים קטנה בווינה. ברייטנשטיין עצמו לא האמין ברעיון הציוני בכללותו כמו גם בהצלחתו המסחרית של הספר, והסכים להוציאו לאור על רקע היכרותו האישית עם חוג משפחתו הקרוב של הרצל. עם פרסומו מרבית אנשי הציבור, זלזלו ברעיונות המוצגים בו, ואחד מעורכי העיתונים היהודיים אף הציע לתרום את מרכבתו כדי להסיע את הרצל לבית המשוגעים. למרות זאת הרעיונות המובאים בספר החלו לצבור תאוצה ומהדורות נוספות – ביידיש, רוסית, אנגלית ועוד, הופיעו סמוך לאחר צאתה של המהדורה הגרמנית, ותוך זמן קצר הפך הוא לספר היסוד של מחוללי התנועה הציונית.

139 [1] עמ'. שדרה מחוזקת בנייר דבק. קרעים קלים בשולי חזית הכריכה. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט