מכירה 22 /
פריט 34

34 מ-

255

34

תכניה לסרט האנטישמי "הרוטשילדים". ברלין, 1940

מחיר פתיחה: $120

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $200
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
04.09.2023, 19:00

תכניה לסרט העלילתי האנטישמי Die Rothschilds - "הרוטשילדים" בבימויו של Erich Waschneck. הוצאת "Illustrierter Film-Kurier" ברלין, 1940.

בסתיו 1938 פנה משרד התעמולה לחברות הפקת סרטים גרמניות בבקשה להפיק סרטים בעלי מסר אנטישמי מובהק. המשרד סיפק את הנושאים המבוקשים: 'הקשר היהודי העולמי', ותאוריית הגזע באופן מעשי. הכוונה היתה להציג לקהל הגרמני את הרעיונות שיכשירו את הלבבות לקבל את הפתרון הסופי כפתרון בעיה קיומית אמיתית המאיימת עליהם מצד היהודים. בסוף הקיץ ובסתיו 1940 יצאו הסרטים התוקפניים ביותר נגד היהודים. שני סרטי עלילה "הרוטשילדים" בבימויו של אריך ושנק, ו"היהודי זיס" בבימויו של פייט הרלן. במקביל יצא סרט תיעודי כביכול בשם "היהודי הנצחי" בבימויו של פריץ היפלר אשר נועד להקרנה זמן קצר לאחר צאת השניים הראשונים לאור. התזמון של יציאת הסרטים לאקרנים לא היה מקרי והוא תוכנן היטב על ידי משרד התעמולה הנאצי, כל סרט העביר מסר חריף מקודמו, כשהאלים ביותר היה הסרט התיעודי האחרון בסדרה "היהודי הנצחי" שהעביר את המסר בצורה האנטישמי ישירה מבלי צורך להסתתר מאחורי מסר המתחבא במסר עלילתי.

הסרט 'הרוטשילדים' היה אנטישמי ואנטי-בריטי כאחד. הסרט עשה שימוש ברקע ההיסטורי של מלחמות נפוליון כדי להציג את ערמומיותם של משפחת הבנקאים רוטשילד ואת שליטתם הכספית, ולהדגים בכך את מסוכנותו של היהודי השולט באמצעות הכסף בכלכלתן של מדינות. בני רוטשילד מתוארים כמי שצברו את ממונם על-ידי מציצת דמם של הגרמנים, ובריטניה מוצגת כחברה שוקעת הנתונה לשליטה מוחלטת של היהודים. הסצינה האחרונה מראה מגן- דוד בלהבות המונח מעל מפה של בריטניה. הסרט צולם במקור בגרמניה ובאוסטריה ואת תפקיד מאייר רוטשילד הפטריארך של משפחת רוטשילד מגלם בסרט השחקן פרדיננד מריאן.

התוכניה שלפנינו פותחת בסצינה בה נראים בני משפחת רוטשילד מתייעצים על רקע מפת העולם. בתכניה מופיעות תמונות רבות של סצינות מהסרט, וכן תקציר של העלילה החותם במסר המאיים: "ניצחון רוטשילד ניצחון למגן דוד".

[8] עמ', 30 ס"מ. מצב טוב מאד.

פריטים נוספים

שאל על פריט