מכירה 25 /
פריט 147

147 מ-

271

147

תעודת הזהות של הגאון רבי יוסף ליס שהונפקה בשנחאי בזמן המלחמה

מחיר פתיחה: $500

עמלת בית המכירות: 23%

נמכר: $500
00
ימים
00
שעות
00
דקות
00
שניות
ימים
שעות
דקות
שניות
08.04.2024, 19:00

"תעודת תושב" - תעודת הזהות של הגאון רבי יוסף ליס מתלמידי ישיבת מיר הגולה (לימים ממנהיגי היהדות החרדית בישראל), שהונפקה בשנחאי עם טביעת שתי אצבעותיו ימין ושמאל, ותמונת הפספורט שלו. בתעודה מפורט בשפה הסינית כי הינו בגיל 31, וכי הינו "יהודי", וכן פרטי תחנת המשטרה בשנחאי. בגב התעודה הוראות בסינית ובאנגלית כי הינו מתחייב לשאת עמו את התעודה בכל עת, וכי במקרה של אובדן עליו לדווח מידית לתחנת המשטרה. שריד נדיר מתקופת ישיבת מיר הגולה בשנחאי בזמן מלחמת העולם השנייה.

אחד הסיפורים הפלאיים הגדולים של לומדי התורה בזמן מלחמת העולם השנייה הינו סיפור הישרדותם של בני ישיבת מיר שהגיעו לשנחאי שבסין בעיצומה של המלחמה. בשנת תרצ"ט (1939) צורפה העיירה מיר לברית המועצות לפי הסכם ריבנטרופ–מולוטוב. מיעוט מתלמידי הישיבה נשארו במיר, רבני הישיבה יחד עם רוב התלמידים ברחו לווילנא שעברה אז לשלטון ליטא, תחילה השתכנו הבחורים בבניין ישיבת רמיילס, אך הוא היה צר מהכיל את 350 בחורי הישיבה ומאוחר יותר עברה הישיבה לבית המדרש בפרבר נובגורוד. (ראש הישיבה, הרב פינקל, נסע קודם לכן לארץ ישראל). משם עברה הישיבה לקידן בליטא, מאוחר יותר התפצלה הישיבה לשלוש קבוצות בשלוש עיירות. בעקבות השתדלותו ופעילותו של הרב זרח ורהפטיג, חילק הקונסול היפני בליטא, חסיד אומות העולם צ'יאונה סוגיהארה, לתלמידים אשרות כניסה ליפן. רבים מהתלמידים יצאו בזכותו מליטא ברכבת הטרנס-סיבירית, עם הרבנים חיים שמואלביץ (חתנו של ראש הישיבה הוותיק, הרב פינקל) והמשגיח רבי יחזקאל לוינשטיין, דרך סיביר לקובה שביפן שם שהו כתשעה חדשים עד שהיפנים נוכחו לראות כי למרבית הפליטים וביניהם בני הישיבה אין סיכוי להמשיך למדינה אחרת, והם הגלו אותם לשנחאי הסינית, שהייתה תחת כיבוש יפני, ובה הוקם גטו ליהודים שכונה "גטו שאנגחאי". ביפן ובשנחאי זכו הפליטים בהכנסת אורחים מצד הקהילות היהודיות הספרדיות האמידות שבמקום, ובשנחאי אף העמידה להם הקהילה העיראקית כמחסה את בית הכנסת בית אהרן אשר נבנה כמה שנים קודם לכן מעיזבונו של אחד מעשירי הקהילה הספרדית. הישיבה המשיכה להתקיים באופן פלאי למעלה מארבע שנים בתמיכתה הכספית של יהדות ארה"ב. אחרי המלחמה, היגרו תלמידי הישיבה לארצות הברית. חלק מהתלמידים נשארו בארצות הברית, ויסדו מחדש את ישיבתם בברוקלין, אך מרביתם המשיכו עם רבותיהם לארץ-ישראל.

הגאון רבי יוסף ליס [תרע"ב - תשנ"ב 1912 -1992] נולד בלודז' שבפולין להוריו יהודה וחנה שהיו חסידי גור, למד בישיבת מיר שם היה מתלמידי רבי ירוחם ליבוביץ, בהמשך הצטרף לחבורה שנסעו לבריסק ללמוד אצל הרב מבריסק. לאחר נישואיו המשיך ללמוד כאברך בישיבת מיר, ולאחר פטירת רבי ירוחם היה מתלמידי רבי יחזקאל לוינשטיין. בפרוץ מלחמת העולם השנייה נדד יחד עם הישיבה לשנחאי משם עבר לארצות הברית שם הקים תלמוד תורה, ולאחר מכן עלה לארץ ישראל.
אשתו וילדיו נהרגו בשואה והוא נישא בזיווג שני לליבא רחל. בארץ היה הרב ליס מקורב לחזון איש ולרבי יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק, הוא פעל כנגד ניתוחי מתים, תקף בחריפות את הרב גורן על עלייתו להר הבית, ובהמשך בגין פסק דין האח והאחות. פעל כנגד החזית דתית.

15x10 ס"מ. חיזוק בהדבקת נייר לאורך קו הקיפול. מצב טוב.

פריטים נוספים

שאל על פריט